Cegła klinkierowa Indus – nowoczesność z nutą tradycji

Co łączy jedną z najbardziej zagadkowych cywilizacji starożytnych z niewielką Gozdnicą w województwie lubuskim? Odpowiedź to… cegły. A szczególnie model Indus, który choć w ofercie LHL Klinkier jest nowością w modnym kolorze, to w wyjątkowy sposób nawiązuje do fascynujących tradycji ceramicznych obu miejsc.     

Cegła klinkierowa Indus. Fot. LHL Klinkier
Cegła klinkierowa Indus. Fot. LHL Klinkier

Tajemnicza cywilizacja doliny Indusu, rzeki płynącej przez tereny dzisiejszych Chin, Indii i Pakistanu, rozwijała się w epoce brązu. Po wielu wiekach na jej pozostałości przypadkowo trafili pracujący w Indiach brytyjscy inżynierowie. Zauważyli oni, że tubylcy wykorzystują do budowy domów oryginalne cegły, pozyskiwane z ruin znajdujących się na okolicznych wzgórzach. Okazało się, że materiał pochodzi z antycznych budowli wzniesionych ponad 4 tys. lat temu. A wiele wieków później trwałość i unikalny charakter starożytnej ceramiki stały się inspiracją dla twórców z legendarnej cegielni w Gozdnicy.

Najnowsze dzieło specjalistów od klinkieru przybrało elegancki i głęboki kolor grafitowej szarości. Jak wszystkie gozdnickie cegły, także i ta swoją oryginalną barwę zawdzięcza odpowiedniej mieszance naturalnych materiałów, pochodzących z okolicznych złóż gliny i piasku. Modny i uniwersalny kolor umożliwia zastosowanie cegły Indus w wielu zróżnicowanych projektach elewacji, ogrodzeń czy innych fragmentów posesji – zarówno jako ich element dominujący, jak i uzupełniający aranżację.

Dzięki gładkiej, lekko połyskującej powierzchni licowej, cegła szczególnie efektownie będzie się prezentować w projektach utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Z drugiej zaś strony, wynikające z naturalnego procesu produkcji dyskretne różnice w tonacji poszczególnych cegieł dodadzą uroku i unikalnego wyglądu inwestycjom o bardziej klasycznym, a nawet historycznym charakterze. Zaś dzięki charakterystycznej dla klinkieru wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia zachowają doskonałą formę co najmniej tak długo, jak cegły z doliny Indusu.

www.klinkier.pl

facebook.com/LHLklinkier

Udostępnij ten wpis

Post Comment