Dyskretny urok kamienia

Poradnik - Dyskretny urok kamienia

FOT. ATLAS Podłoga ułożona we wzór może być podstawowym akcentem w pomieszczeniu

Uroda, elegancja i trwałość to cechy kamienia, które z reguły decydują o wyborze tego materiału do wykończenia domu. Naturalny kamień dodaje smaku każdemu wnętrzu, nie bez znaczenia jest również fakt, że moda na niego nie przemija.

Kamień, pochodzący z naturalnych źródeł, jest zdrowym materiałem ? nie uczula, nie wydziela substancji toksycznych, nie emituje szkodliwego promieniowania i nie zanieczyszcza środowiska. Należy do nielicznych materiałów wykończeniowych, które można obrabiać i używać wielokrotnie. Pod wpływem temperatury kamień nie zmienia swoich właściwości i wyglądu. Jego niekwestionowaną zaletą jest trwałość. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości jest odporny na zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia. Jest praktycznie niezniszczalny, a ponadto pięknie się starzeje ? spatynowany nabiera nowego wyrazu. O jego walorach estetycznych świadczy bogactwo kolorystyki, faktur i odcieni. Ta różnorodność zaprzecza opinii, jakoby był materiałem surowym i zimnym.
W pomieszczeniu może stanowić całą płaszczyznę albo może posłużyć do podkreślenia detalu, czy rozbicia monotonii powierzchni, wyłożonej innym materiałem. Każdy rodzaj kamienia doskonale komponuje się z płytkami ceramicznymi, szkłem, czy surowym tynkiem. Kamień wreszcie może dać drugie życie zapomnianemu meblowi ? marmurowy blat nie tylko odnowi ale doda świetności staremu stolikowi, czy nocnej szafce.

Poradnik - Dyskretny urok kamienia

FOT. ATLAS Kamienne stopnie doskonale komponują się z metalową poręczą

Kamień we wnętrzu
Wśród naturalnych kamieni zdecydowanie króluje granit i marmur.
? GRANIT zawdzięcza swą popularność głównie bogatej gamie kolorów ? od głębokiej czerni, poprzez wszystkie odcienie szarości, aż po perłową biel, a także łososiowy róż, wyblakłe beże, intensywne brązy, różne odcienie czerwieni, zieleni, żółci i fioletu. Jest materiałem nienasiąkliwym, dlatego można nim wykańczać ściany i podłogi nawet w pomieszczeniach narażonych na działanie wody i wilgoci. Łatwo go również utrzymać w czystości, jest odporny na działanie nawet agresywnych środków czyszczących. Granit łatwo poddaje się obróbce, dlatego dostępne są zarówno duże płyty, jak i małe o grubości 7-10 mm. Twardość i odporność na plamienie to cechy, które pozwalają stosować go na posadzki do wnętrz o dużym obciążeniu ? do przedsionków, holi, kuchni.
? MARMUR to półprzeźroczysty kamień, który zawsze był oznaką luksusu. Chętnie stosuje się go we wnętrzach, przede wszystkim ze względu na jego walory estetyczne, a szczególnie bogatą paletę barw ? różnych odcieni bieli, żółci, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, a także czerni. Po wypolerowaniu nie jest śliski, dlatego można go kłaść na podłogi. Jednak nie należy go stosować w pomieszczeniach silnie eksploatowanych, gdyż ściera się, matowieje i pokrywa drobnymi rysami. Inne kamienie, używane we wnętrzach, to: zbite wapienie, piaskowiec, łupek i trawertyn.
? ZBITE WAPIENIE występują w odcieniach chłodnych, tworząc jednolitą powierzchnię. Używamy ich głównie na posadzki do wnętrz nowoczesnych, ale także rustykalnych. Wszystkie wapienie wykorzystywane na podłogi powinny być zaimpregnowane.
? PIASKOWIEC jest twardszy od wapienia, ale porowaty i łatwo się plami. Często używa się go do obudowy kominków, rzadziej na ściany i posadzki, bo pokrywa się szarą, matową patyną.
? ŁUPEK to kamień drogi. Wykorzystywany jest przede wszystkim na posadzki, ponieważ jest nienasiąkliwy, nieśliski i odporny na zużycie. Chropowata powierzchnia zapewnia mu dobrą przyczepność. Ze względu na efekt migoczącej powierzchni (zawiera kryształki miki i krzemionki) stosuje się go w pomieszczeniach reprezentacyjnych.
? TRAWERTYN to odmiana bardzo twardego wapienia o strukturze porowatej. Barwa jego zbliżona jest do bieli, wpadającej w jasny beż, z lekką domieszką kremową. Do łazienek nadaje się tylko po zabezpieczeniu otworów (zaszpachlowaniu kamieniarską masą kamienną), wypolerowaniu i zaimpregnowaniu powierzchni.

Poradnik - Dyskretny urok kamienia

FOT. ATLAS W strefach przejściowych należy wybrać kamień odporny na ścieranie i zarysowanie

Nie tylko na posadzce
Kamienną posadzkę możemy ułożyć prawie wszędzie. W dużych i małych pomieszczeniach, bez względu na ich styl. We wnętrzach stylowych podłoga z kamienia ułożona w klasyczny wzór może być jego podstawowym akcentem. Posadzka z gładkich, prostokątnych płyt polerowanego kamienia doskonale pasuje do nowoczesnego wnętrza.
Kamień stosuje się również w tzw. strefach przejściowych ? podestach wejściowych, w ogrodach zimowych, przedsionkach i holach. Na posadzki stosuje się go głównie z powodu walorów użytkowych – jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. W strefach przejściowych należy wybrać kamień odporny na ścieranie i zarysowanie, ze względu na wnoszony z zewnątrz piasek. Wymagania te spełniają granit i łupek, mniej ? marmur, trawertyn i piaskowiec.
Jednym z miejsce, gdzie w naturalny sposób uzasadnione jest wykorzystanie kamienia, jest kominek i jego otoczenie. W obudowie kominka kamień używany jest przede wszystkim dlatego, że jest niepalny i nie przenosi ognia, a pod jego wpływem nie zmienia swoich właściwości i koloru. Możemy użyć jednego rodzaju kamienia albo połączyć kilka rodzajów kolorów i faktur. Kamień, dzięki plastyczności i łatwości obróbki, daje możliwość budowania zarówno kominków stylowych, jak i nowoczesnych. Przepisy mówią, że posadzka w otoczeniu kominka powinna być wyłożona materiałem niepalnym. W tym przypadku kamień świetnie spełnia tę rolę.

Wybieramy właściwą zaprawę
Do przyklejania płytek z marmurów naturalnych i syntetycznych, kamienia naturalnego oraz płytek z materiałów nasiąkliwych należy używać specjalnych zapraw, zawierających biały cement, bowiem nie spowodują one przebarwienia okładziny. Należą do nich Atlas Plus Biały lub Atlas PROgres Mega Biały . Dzięki zwiększonej elastyczności i przyczepności nadają się one do przyklejania płytek zarówno wewnątrz jak i na tarasach, balkonach oraz na podłożach w systemie ogrzewania podłogowego. Jeśli wykorzystujemy je do przyklejania płyt dużego formatu, szczególną uwagę trzeba zwrócić na całkowite wypełnienie klejem przestrzeni pomiędzy podłożem a płytkami, co w przypadku kleju PROgres Mega Biały dzieje się w sposób naturalny, z uwagi na jego tzw. rozpływność.
Jeśli podłoże jest bardzo chłonne, należy je wcześniej zagruntować emulsją Atlas Uni-Grunt. Maksymalna grubość warstwy zaprawy klejącej wynieść powinna 5 mm, minimalna 2 mm w przypadku Plusa Białego i odpowiednio 20 mm i 4 mm w przypadku zaprawy PROgres Mega Biały. Płytkę z kamienia dociskamy do podłoża, a następnie dobijamy przy pomocy gumowego młotka. Czas na skorygowanie jej położenia wynosi około 10 minut od przyklejenia. I tu ? uwaga! ? nie wpadajmy w panikę, jeżeli przebarwienia mimo wszystko wystąpią. Znikną one po mniej więcej 7 dniach, gdy zaprawa klejąca całkiem wyschnie.

Poradnik - Dyskretny urok kamienia

Bogdan Smolarczyk, GRUPA ATLAS

Nie oceniaj tylko po wyglądzie
Często sięgamy po kamień ze względu na jego urodę, jednak bardzo istotne są również inne cechy, takie jak ścieralność, twardość, nasiąkliwość czy porowatość. Twardość zależy od procentowej zawartości minerałów twardych i wytrzymałości na ściskanie. Za twarde uchodzą granity, piaskowce twarde i wapienie twarde, a kamienie miękkie to głównie wapienie. Ścieralność jest podstawową cechą decydującą o przydatności kamienia na posadzki. W korytarzach, holach, czyli pomieszczeniach, przez które najczęściej się przechodzi nie powinno się stosować materiałów o ścieralności większej niż 0,25 cm. Dlatego na posadzki intensywnie używane najlepiej nadają się granity i twarde piaskowce. Nasiąkliwość to zdolność wchłaniania wody. Do najmniej nasiąkliwych należą granity. Małą nasiąkliwość mają twarde piaskowce i twarde wapienie, średnią – średnio twarde piaskowce i wapienie, a bardzo dużą – wapienie miękkie. Nasiąkliwość kamieni można zmniejszać przez impregnację. Porowatość. Powietrze zamknięte w porach wpływa na właściwości termoizolacyjne materiału i zdolność tłumienia dźwięków. Im więcej kamień zawiera porów, tym lepiej izoluje termicznie i ma lepsze właściwości wyciszające. Najmniej porowaty kamień to granit, a najbardziej – trawertyn.

Udostępnij ten wpis

Post Comment