Elity architektury europejskiej w Warszawie

RIFF 2015Ponad dwustu architektów z 10 krajów będzie w Warszawie w dniu 12 października, w ramach międzynarodowej konferencji architektury RIFF, w Hotelu Marriot.

Jako jedna z międzynarodowych expo konferencji zorganizowanych w tym roku w Warszawie, Budapeszcie i Bukareszcie, wydarzenie, które będzie miało miejsce 12 października, stanie się miejscem spotkania cenionych i nagrodzonych w ostatnim czasie architektów, twórców spektakularnych projektów, które przyciągnęły uwagę międzynarodowych mediów w tym roku.

Wśród gości specjalnych znajdą się architekci Massimiliano i Doriana FUKSAS. Mając ponad 170 specjalistów pracujących w trzech biurach: w Rzymie, Paryżu i Shenzhen, STUDIO FUKSAS jest często nagradzanym biurem mającym w swoim portfolio ponad 600 projektów zrealizowanych w Europie, Afryce, Ameryce i Australii. Przez ponad 40 lat studio FUKSAS realizowało nowatorskie projekty w najróżniejszych dziedzinach: od miejskich interwencji do lotnisk, od muzeów do kulturalnych ośrodków i przestrzeni widowiskowych, od centrów wystawienniczych do centrów biznesowych, od projektowania wnętrz do projektowania przedmiotów.

Projekt „24 Savile Row”, zdobywca nagrody WAN Facade Award 2015. Arch. Stephen Pey
Projekt „24 Savile Row”, zdobywca nagrody WAN Facade Award 2015. Arch. Stephen Pey

Architekt Stephen PEY, Associate Director w biurze EPR Architects London przedstawi pierwszy raz w Polsce projekt, który wygrał WAN Façade Award 2015 –24 Savile Row, Mayfair. Stephen PEY będzie mówił o wartościach kulturalnych, technologicznych i estetycznych wykorzystania elementów non architektonicznych w swoich projektach.

W programie RIFF 2015 znajdziemy reprezentacyjne budynki z całego świata, budynki nagrodzone na ostatnich edycjach konkursów architektonicznych, europejskich i krajowych, przedstawionych obok dostępnych również w Polsce nowoczesnych technologii wykorzystanych w architekturze przez wielkich architektów światowych. 

Prezentacje w ramach konferencji będą się skupiać na projektach i innowacyjnych rozwiązaniach architektonicznych dla elewacji, dachów i izolacji.

Fasady robiące wrażenie swoją architekturą, kreatywne sposoby na nowe planowanie budowanej przestrzeni, budynki energooszczędne, materiały do izolacji termicznej, nowe przestrzenie miejskie, przedstawiane przy pomocy projektów zawartych w programie RIFF 2015, pokazują świat architektury bezkompromisowej.

Wyciąg z programu RIFF 2015: “Savoir-faire et faire savoir”

“Savoir-faire et faire savoir”, które nie oznacza “faire savoir et savoir faire” to jest przesłanie, które architekt-gwiaza Massimiliano FUKSAS rozwinie podczas konferencji RIFF 2015.

Jesteśmy obecnie bardzo krytyczni wobec robienia, a komunikacja zaczyna się często zanim się rozpocznie budowa. Osobiście zawsze wolałem się skupić na robieniu, na projektowaniu, śledząc moje projekty od koncepcji do realizacji. Pokonana przeze mnie droga dowodzi, że we Włoszech jak i zagranicą można budować bez pójścia na kompromis, nie martwiąc się, że trzeba dołączyć do jakiegoś stylu. Od 18-ego wieku do dziś zapomnieliśmy pisania, mówienia, rysowania. Nie rozumiemy stosunku kształtu do znaczenia i pozwalamy powierzchniowości wygrywać. Misją architektury jest poruszać ludźmi. Architektura przekazuje emocje nie słowa. Nie ma jednego przepisu, lecz jest to podróż pełna poszukiwań i prób. Robienia.

(Massimiliano FUKSAS)

 

Projekty z całego świata, przedstawiane przez ich twórców, na RIFF 2015

24 Savile Row, Mayfair, dzieło sztuki architekta Stephena PEY (EPR Architects) robi wrażenie dzięki swojej elewacji zawierającej ponad 10 000 płyt ceramicznych ręcznie wykończonych.

House H36, zdobywca nagrody  WAN Concrete in Architecture Award 2014. Arch. Matthias BAUER
House H36, zdobywca nagrody WAN Concrete in Architecture Award 2014. Arch. Matthias BAUER

The Carve i Statoil office building, projekt, który zdobył nagrodę World Architecture Festival (WAF) 2013 – Best office building, to są projekty, które przedstawi Arch. Geir HAAVERSEN, Partner A-Lab, Norway.

Projekty Apple R@D Center in Herzeliya, SAP’s main laboratory in Ra’anana przedstawi na RIFF 2015 Arch. Avner YASHAR, właściciel biura YASHAR ARCHITECTS (Israel), specjalizujący się w projektowaniu i budowaniu wysokich budynków. Rękę architektów Yashara można zgadnąć w licznych najlepiej znanych budynków w Izraelu takich jak Muzeum Sztuki i budynek Uniwersytetu w Tel Awiwie lub Centrum Dizengoff.

Arch. Matthias BAUER, właściciel MBA/S Matthias Bauer Associates, z Niemiec przedstawi w ramach RIFF 2015, projekt House H36 (2014), zdobywca nagrody  WAN Concrete in Architecture Award 2014, Iconic Award Architecture Best of Best 2014 i nominowany do Mies van der Rohe Award 2015. Projekt został zaprojektowany i w całości zbudowany z betonu – jest pierwszym projektem tego typu w Niemczech, zawierający doskonaloną formułę wykorzystania termoizolacyjnego betonu.

Africarium - Oceanarium we wrocławskim ZOO
Africarium – Oceanarium we wrocławskim ZOO. ArC2 Fabryka Projektowa

Kreatywne projekty z Polski, pokazane na Międzynarodowej Expo Konferencji RIFF 2015:

Arch. Borys CZARAKCZIEW, Member of the BOARD Plenipotentiary for international matters, the National Chamber of Polish Architects (IARP) przedstawi projekty charakterystyczne i reprezentacyjne dla współczesnej architektury polskiej.

Museum of Fire in Żory, przedstawiony przez Arch. Oskara GRABCZEWSKIEGO (OVO Grabczewscy Architekci),  Baltic Palace i Riviera Shopping Center przedstawione przez Arch. Piotra MICHALEWICZA (Michalewicz & Co Architects), Africarium-Oceanarium complex in the Wroclaw ZOO przedstawiony przez Arch. Dorota SZLACHCIC (ArC2 Fabryka Projektowa), to są projekty zawarte w programie RIFF 2015.

 

Networking, business i inspiracje w wielokulturowym środowisku

Ponad 200 architektów jest oczekiwanych na RIFF 2015. Koncept konferencji RIFF (podobnie jak  poprzednich konferencjach zorganizowanych w okresie 2014-2015 w Polsce – INGLASS, GIS, LAUD) skupia się przede wszystkim na architekcie i promocji przykładów dobrych praktyk w architekturze europejskiej. Udział architektów w konferencji jest bezpłatny, dzięki temu, że wydarzenie wspierają firmy partnerskie: Sisecam Glass Flat, główny partner i Kuraray, sponsor.

 

RIFF, międzynarodowa konferencja poświęcona dachom, izolacjom i elewacjom jest jedną z szeregu konferencji architektonicznych zorganizowanych w Warszawie przez ABplus Events i poświęconych następującym tematom: szkło w architekturze (INGLASS), architektura i urządzanie wnętrz (GIS), architektura krajobrazu i urbanizm (LAUD). Poprzednie 3 konferencje były okazją do spotkania ponad 500 architektów ze wszystkich regionów Polski z 30 międzynarodowymi speakerami z ogólnej liczby ponad 60 speakerów.

 

Udział dla architektów jest bezpłatny. W celu rezerwacji oraz potwierdzenia uczestnictwa należy przesłać swoje dane – imię i nazwisko oraz nazwę biura architektonicznego na adres mailowy iuliana.kozminciuc@abplusevents.com

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment