Futurystyczna fasada centrum handlowego Letmo w Brnie

Jasna fasada z futurystycznymi oknami to wizytówka nowoczesnego centrum handlowego Letmo w Brnie, a jednocześnie niezaprzeczalna atrakcja miasta, drugiego co do wielkości w Czechach. Nowoczesny obiekt handlowy powstał z przekształcenia jednego z opuszczonych budynków biurowych, zlokalizowanego w strategicznym miejscu – naprzeciw dworca kolejowego.

Futurystyczna fasada centrum handlowego Letmo w Brnie, Czechy. Fot. Sto
Futurystyczna fasada centrum handlowego Letmo w Brnie, Czechy. Fot. Sto

 

Fot. Sto
Fot. Sto

Pomysł przekształcenia starego, niewykorzystanego budynku biurowego w centrum handlowe okazał się strzałem w dziesiątkę – obiekt znajduje się w bardzo widocznym miejscu, naprzeciw dworca kolejowego, będącego jednocześnie ważnym węzłem komunikacji miejskiej, pełnym przystanków i krzyżujących się linii autobusowych i tramwajowych. Okoliczna zabudowa zdominowana jest przez starszą architekturę, dlatego Letmo wyraźnie odznacza się na jej tle. Projekt przebudowy powstał w czeskim biurze architektonicznym IKA Brno.

 

Uwagę przechodniów przyciąga niecodzienna fasada centrum handlowego. Jej oryginalny kształt uzyskano dzięki zastosowaniu systemu elewacji podwieszanej i wentylowanej StoVentec R. Za sprawą tego rozwiązania powstała bardzo gładka powierzchnia, bez widocznych spoin, z charakterystycznymi, eliptycznymi otworami okiennymi. Nieskazitelną biel elewacji uzyskano dzięki zastosowaniu farby StoColor Lotusan, której unikalna mikrostruktura uniemożliwia osadzanie się cząsteczek brudu na powierzchni elewacji. W efekcie spływająca po niej woda deszczowa spłukuje nagromadzony brud, a elewacja pozostaje sucha i czysta.

Przebudowie uległa nie tylko fasada budynku, ale też kilka innych elementów budynku, dzięki czemu stał się on bardziej funkcjonalny. Architekci zdecydowali się wysunąć budynek w stronę ulicy. Zniknęło wejście z baldachimem, a ruchome schody przesunięto do wewnętrznego atrium, dzięki czemu powstał przestronny parter pełen przeszkleń i światła.

Fot. Sto
Fot. Sto
Fot. Sto
Fot. Sto

Udostępnij ten wpis

Post Comment