Interbud – inspiracje dla przyszłości

4 marca w Łodzi rozpoczynają się XXIII Targi Budownictwa INTERBUD oraz           VIII Salon Praktyki Dekarskiej. W łódzkiej hali Expo 262 firmy zaprezentują najnowsze rozwiązania dla budownictwa konwencjonalnego, ekologicznego, innowacyjnego i dekarstwa. Zakres targów oddaje pełny cykl inwestycji, od projektowania, przez finansowanie po wykonawstwo. Będzie można odnaleźć materiały, technologie i usługi niezbędne na każdym etapie prowadzenia budowy. Jest to znaczące miejsce spotkań producentów, dystrybutorów i odbiorców.

Targi Interbud w ubiegłym roku odwiedziło  8728 osób. Fot. www.interservis.pl
Targi Interbud w ubiegłym roku odwiedziło 8728 osób. Fot. www.interservis.pl

Trzy dni targów wypełnią szkolenia i warsztaty oraz indywidualne prezentacje w stoiskach. Przygotowane przez fachowców budowlanych, architektów, prawników i menedżerów z branży. Tematyka obejmuje m.in.: zmiany prawa dla budownictwa, najnowsze rozwiązania grzewcze, energooszczędne materiały, akcesoria i wyposażenie wnętrz. Wystawcy przygotowali najciekawsze elementy swojej oferty, odpowiadające najnowszym normom i trendom. Wśród propozycji będą także znane i sprawdzone technologie, często w nowych odsłonach czy zastosowaniu. Wszystko w odpowiedzi na potrzeby inwestorów i właścicieli nieruchomości, którzy szukają oszczędności i ekologicznych rozwiązań. Organizatorzy zaplanowali również specjalistyczne prezentacje oraz warsztaty z praktycznej wiedzy budowlanej.


Zobacz: Program Targów Budownictwa INTERBUD 2016
Zobacz: Nowości targowe INTERBUD 2016

Bezpieczne fundamenty

Zbuduj dom bez pozwolenia

Jeszcze niedawno, aby wybudować własny dom, konieczne było zdobycie pozwolenia na budowę. Procedury z tym związane przypominały bieg przez płotki. Inwestorzy chcieli jak najszybciej rozpocząć budowę i zamieszkać w wymarzonych czterech ścianach, tymczasem walka o pozwolenie potrafiła trwać kilka lat. Dziś wszyscy, którzy chcą wybudować swój dom, mogą odetchnąć z ulgą i nie martwić się jednym z największych problemów całego przedsięwzięcia. Zwiedzający Interbud 2016 będą mogli zapoznać się ze wszystkim szczegółami nowych rozwiązań prawnych podczas prezentacji targowych. Wystarczy tylko zgłoszenie i uzyskanie tzw. milczącej zgody. Dzięki temu, budowę można rozpocząć nie po kilku latach, a po miesiącu. Nowymi uregulowaniami objęte są przede wszystkim domy jednorodzinne, ale nie tylko one.

Scena prezentacji 4.03, godz. 13.30

Ile kosztuje własny dom?

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników, przewidywane wydatki można oszacować już na wstępnym etapie. Kosztorys pozwala określić wartości poszczególnych prac i materiałów. Trzeba wziąć pod uwagę, że ceny mogą się zmienić, a po drodze zdarzają się również niespodziewane sytuacje, co sprawia, że wydatki rosną. Kosztorys jest niezbędnym elementem dokumentacji, pozwalającym nam monitorować na bieżąco, ile finalnie zapłacimy za nasz wymarzony dom. Planujący budowę powinni odwiedzić Wyspę Wiedzy, aby dowiedzieć się jak powinien wyglądać przejrzysty kosztorys oraz jak właściwie z niego korzystać.

Dekarska Wyspa Wiedzy 4-5.03, godz. 13.45

Umowa to podstawa

Gdy budujemy lub remontujemy, powinniśmy zabezpieczyć się umową. Bez niej trudno będzie dowieść, kto ma rację, kiedy między stronami dojdzie do konfliktu. Spisanie umowy o roboty budowlane chroni interesy obu stron, a w razie sporu ułatwia dochodzenie roszczeń. Umowa powinna określać zakres prac, zasady rozliczeń i wynagrodzenia oraz kwestie postępowania w przypadku ewentualnych wad i usterek. Dobrze sporządzona umowa zapewni spokojny sen tak inwestorowi, jak i wykonawcy. Jak powinna wyglądać dobra umowa oraz jak ją sporządzić, Zwiedzający dowiedzą się podczas prezentacji na Dekarskiej Wyspie Wiedzy w dniach 4-5.03, godz. 14.30

Ekologia na budowie – energooszczędne technologie i materiały

Ogród zimowy – nie tylko na zimę

Ogród zimowy to atrakcja dla użytkowników domu oraz ich gości. Zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że powiększa ona powierzchnię użytkową domu. Ma to szczególną wartość w niewielkich domach jednorodzinnych oraz w zabudowie szeregowej. Najbardziej komfortowe ogrody zimowe to takie, z których można korzystać przez cały rok. Najnowsze technologie oszklenia pozwalają utrzymać energooszczędność budynku, a ciekawe materiały wykończeniowe mogą nadać oranżerii niepowtarzalnego charakteru. Taki zamknięty taras możemy wykończyć drewnem (ICA-Parkiet, nr 47), czy rustykalną terakotą (Terakota-Duraj, nr 33). Ogród zimowy warto wyposażyć w meble, tworząc dodatkowe pomieszczenie, które może np.: powiększać domowy salon, w okresie letnim, kiedy korzystamy z tradycyjnego ogrodu. Zwiedzający, którzy chcą bliżej poznać ten typ zabudowy, powinni koniecznie odwiedzić stoisko numer 112 – firmy Komalux, firmy M&S nr 120, Okno-Bud nr F-18.

Drewniany taras – to już nie problem!

Drewno jest ciepłym i przyjaznym materiałem. W ciągu ostatnich lat wyjątkowym powodzeniem cieszą się drewniane domy. Polacy coraz częściej decydują się na tą technologię, nie tylko w przypadku domków letniskowych z bali, ale też budując domy całoroczne w technologii szkieletowej (AT.Drewbud nr 54, Danwood nr 96, Eco Haus nr 19). Decydujące znaczenie po za ceną, ma z pewnością energooszczędność takich budynków. Podczas targów Interbud 2016 będzie można poznać konkurencyjne oferty wiodących producentów domów szkieletowych oraz domów z bali. Wykończenie drewnem od lat stosuje się też na tarasach, przy basenach, ogrodach zimowych, molach i pomostach. Drewno w starciu z warunkami atmosferycznymi i wodą wymagało zawsze corocznej impregnacji bądź zabezpieczania na sezon zimowy. Dzięki najnowszym technologiom na rynku dostępne są już deski tarasowe, które nie wymagają pieczołowitego zabezpieczania i obsługi. Dobrym przykładem jest system tarasowy RELAZZO, który charakteryzuje się szybkim, łatwym montażem i wysoką odpornością. Nie wymaga konserwacji i spokojnie może uchodzić za całkowicie bezobsługowy. Produkt będzie dostępny na stoisku numer 25 – firma Sopexim.

Tanie grzanie – eko dotacje

Rosnące obciążenia środowiska naturalnego sprawiły, że budujący coraz częściej decydują się na alternatywne sposoby pozyskiwania energii i ekologiczne ogrzewanie. Pompa ciepła pozwala efektywnie wykorzystywać energię odnawialną (Agnes nr 53, Danpol nr 132, Solar Partner nr 26) . To niewielkie urządzenie pobiera ciepło pochodzące z otoczenia (wody, gruntu, powietrza) i przekazują je do instalacji grzewczej. Podczas targów Interbud będzie można zobaczyć najnowsze rozwiązania w tej technologii, w tym pompy rewersyjne czy do montażu zewnętrznego. Rozwiązaniem nieco bardziej tradycyjnym są kominki hybrydowe na pellet i drewno. Dzięki najnowszym rozwiązaniom, prawie bezobsługowe, tanie w zakupie i eksploatacji dzięki dofinansowaniom z UE. Niektóre województwa stosują dodatkowe zachęty dla inwestorów, dzięki czemu kumulacja dotacji może obniżyć cenę zakupu właściwie do zera! Wszystkie szczegóły dostępne będą na stoisku P-5 – firmy Iwona Pellets, czy firmy Defro nr 55.

STOP DLA DREWNA MOKREGO W KONSTRUKCJACH

Podczas targów Interbud będzie prowadzona akcja edukacyjna przeciw używaniu mokrego drewna w konstrukcjach. Wydarzenie ma na celu podniesienie świadomości inwestorów w związku ze zmianami norm i certyfikacji określających klasy wytrzymałościowe drewna dopuszczonego, jako materiał konstrukcyjny. Po za konsekwencjami prawnymi jak ryzyko braku odbioru budynku, drewno niewiadomego pochodzenia, bądź nieodpowiedniej klasy, może zagrażać bezpieczeństwu użytkowników.

Modnie i wygodnie

Oglądając gotowe projekty w magazynach lub internecie, można odnieść wrażenie, że samodzielne zaprojektowanie wnętrza jest bardzo proste. Niestety na projektantów amatorów czeka szereg pułapek, w które z łatwością mogą wpaść. Kolejność prac, uwzględnienie źródeł światła i ciepła, funkcjonalność czy design, dobór materiałów i kolorów oraz przede wszystkim zaprojektowanie wnętrza wygodnego w codziennym użytkowaniu, z takimi problemami mierzą się profesjonalni architekci wnętrz, z których usług korzystamy coraz częściej. Rynek usług biur projektowych rośnie, dzięki czemu są one dostępne dla każdego. Na targach Interbud 2016 ofertę zaprezentują niektóre z nich.
Dla Zwiedzających, którzy chcą sami zmierzyć się z tematem, w sobotę 5 marca o godz. 12:10, prezentacja o tym jak unikać najczęstszych błędów w projektowaniu.

Nagrody i wyróżnienia

Nowości targowe konkurować będą o Złoty Medal Targów INTERBUD. Uhonorowane zostaną najciekawsze pod względem technologicznym, jakościowym i użytkowym produkt spośród zgłoszonych do konkursu.

Ponadto zostaną wręczone także następujące nagrody:

– Honorowa Nagroda Wojewody Łódzkiego,
– Nagroda Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego,
– Godło “Złoty Kask” Polskiej Izby Przemysłowo-Handlową Budownictwa w Warszawie,
– Złoty Laur Instalatora Oddziału Łódzkiego Polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji.


Zobacz: Program Targów Budownictwa INTERBUD 2016
Zobacz: Nowości targowe INTERBUD 2016

Informacje organizacyjne

Targi odbywają się w Hali EXPO-Łódź, Al. Politechniki 4

Godziny otwarcia targów:

Piątek, 4 marca – 10.00-18.00
Sobota, 5 marca – 10.00-18.00
Niedziela, 6 marca – 10.00-16.00


Organizator:

tel. 42 637 12 15
e-mail: prasowy1@inteservis.pl www.interservis.pl
www.facebook.com/Targi-Budownictwa-INTERBUD/


Utworzono: 25-02-2016. Aktualizacja: 02-03-2016.

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment