Izolacja dachów płaskich wełną mineralną PAROC

STROPODACHY

Poradnik - Izolacja dachów płaskich wełną mineralną  PAROC
Poradnik - Izolacja dachów płaskich wełną mineralną  PAROC

popularnie zwane dachami płaskimi stosuje się w budynkach, w których nie planuje się poddasza użytkowego. Spełniają jednocześnie funkcję stropu nad ostatnią kondygnacją oraz pokrycia dachowego.

Stropodachy ocieplane dzielimy na:

stropodachy izolowane w systemie jednowarstwowym, dwuwarstwowym niewentylowanym oraz dwuwartwowe wentylowane.

Jedną z grup produktów oferowanych przez firmę PAROC są płyty z przeznaczeniem do izolacji termicznej i akustycznej systemów jedno- i dwuwarstwowych dachu oraz ochrony ogniowej. Prawidłowo wykonana warstwa izolacji dachu płaskiego zapobiega kondensacji pary wodnej na powierzchni elementów konstrukcyjnych, tłumi hałas, tworzy warstwę ochronną – przeciwogniową.

Układ izolacji dachu płaskiego to system współpracujących ze sobą różnych materiałów. Właściwie wykonane pokrycie dachu płaskiego chroni latem przed nagrzaniem a zimą przed chłodem.

W czasie eksploatacji powierzchnia dachu płaskiego i warstwy izolacyjne narażone są na ekstremalnie różne warunki klimatyczne i inne zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz pracami konserwacyjnymi i remontami.

ZABEZPIECZENIA

Zabezpieczenie połaci dachowej dachu płaskiego przed zagrożeniami osiąga się przez wykonanie:

– szczelnej, ciągłej warstwy wodoszczelnej,

– izolacji termicznej z materiałów o dużej wytrzymałości mechanicznej,

– prawidłowo ułożonej warstwy izolacji termicznej, bez mostków termicznych,

– izolacji termicznej i akustycznej mocowanej zgodnie z wymogami projektu (przez klejenie, łączniki mechaniczne),

– prawidłowych spadków.

ŁĄCZNIKI MECHANICZNE

Łączenie płyt dachowych PAROC z podłożem ze stalowej blachy trapezowej należy wykonać używając łączników z tworzywa sztucznego np. nylonowych, z poduszką powietrzną, połączeniem teleskopowym z wkrętem samogwintującym wykonanym ze stali nierdzewnej. Zamocowanie warstwy termoizolacyjnej przy zastosowaniu łączników mechanicznych powinno być wykonane przez pierwszą warstwę papy.

MASY KLEJOWE

Połączenie spodnich płyt dachowych PAROC z podłożem betonowym lub blachą można wykonać metodą na zimno, używając mas klejowych wykonanych na bazie bitumitu, dyspersji akrylowej lub kauczuku oraz metodą na gorąco przy zastosowaniu lepiku bitumicznego bez wypełniaczy. Prawidłowo wykonane połączenie podłoża ze stalowej blachy trapezowej z płytą dachową uzyskuje się tylko wówczas, kiedy masa klejowa nakładana jest bezpośrednio na płyty a nie blachę.

Układanie warstw izolacji

DOBÓR GRUBOŚCI PŁYT DACHOWYCH dla systemów PAROC jedno- i dwuwarstwowego.

Poniżej zaprezentowane są wyniki obliczeń i wykres zależności między grubościami produktów PAROC a współczynnikiem przenikania ciepła U0 dla systemu zamkniętego i wentylowanego. W obliczeniach przyjęto normowe wartości oporów dla kierunku przepływu strumienia cieplnego w górę, które wynoszą:

RSI = 0,10 m2 ? K/W

RSE = 0,04 m2 ? K/W

Poradnik - Izolacja dachów płaskich wełną mineralną  PAROC
Poradnik - Izolacja dachów płaskich wełną mineralną  PAROC
Poradnik - Izolacja dachów płaskich wełną mineralną  PAROC

Udostępnij ten wpis

Post Comment