Łuki z YTONGa? – Proszę bardzo!

Xella Polska, chcąc pokazać, że System 20 cm sprawdza się nawet w najbardziej nietypowych rozwiązaniach architektonicznych, przygotowała prezentację i serię zdjęć przedstawiających, jak w łatwy sposób można zrobić nadproża łukowe.

Ściany jednowarstwowe - Łuki z YTONGa? -  Proszę bardzo!
Ściany jednowarstwowe - Łuki z YTONGa? -  Proszę bardzo!

Łuk jako element dekoracyjny i konstrukcyjny pojawiał się w architekturze już w czasach starożytnych. Jego rozwój nastąpił w starożytnym Rzymie, a prawdziwy rozkwit – w średniowieczu. To właśnie wtedy, głównie w architekturze sakralnej, stosowano łuki konstrukcyjne jako elementy sklepień. Łuki występowały również jako przęsła mostów czy wiaduktów, służyły też do przykrywania wszelkiego rodzaju otworów.
We współczesnej architekturze także spotyka się projekty z nadprożami w kształcie łuków. Wiele gotowych projektów domów posiada takie rozwiązania architektoniczne. System 20 cm, a w nim produkty YTONG, jest odpowiedzią na łatwe i prawidłowe wykonanie tego typu elementów – mówi Monika Mychlewicz, Kierownik Działu Marketingu Xella Polska.

Głównym zadaniem łuku jest przeniesienie ciężaru na podpory boczne. W przeciwieństwie do belki, łuk oprócz reakcji pionowych doznaje w miejscach podparcia również reakcji poziomych, zwanych rozporem łuku. Przy obciążeniu pionowym i przy odpowiednio dobranych wymiarach w łukach mogą występować tylko naprężenia ściskające, dzięki czemu można konstruować łuki niespajane w miejscach styku elementów.

Ściany jednowarstwowe - Łuki z YTONGa? -  Proszę bardzo!
Ściany jednowarstwowe - Łuki z YTONGa? -  Proszę bardzo!

System 20 cm – połączenie materiałów SILKA i YTONG – umożliwia dopasowanie budowanego domu do potrzeb jego mieszkańców. Jeżeli nawet w projekcie domu są takie elementy architektoniczne, jak nadproża w kształcie łuku czy półokrągłe ściany, to poprzez odpowiedni dobór produktów z oferty Xella będzie możliwe jego poprawne wybudowanie.

Architekci lubią swobodę przy tworzeniu swoich koncepcji. Nowoczesne technologie dają duże możliwości, jeśli chodzi o kształtowanie detali architektonicznych. YTONG jest pod tym względem doskonały – ograniczenia przy tym materiale praktycznie nie istnieją. Łatwość przycinania poszczególnych bloczków jest bardzo ważnym jego atutem, dającym dużą swobodę w kształtowaniu atrakcyjnych form współczesnych budynków. Wykonanie nadproży łukowych oraz budowanie półokrągłych ścian czy innych nietypowych form architektonicznych jest w tym wypadku bardzo proste, co zachęca projektantów i inwestorów do wykorzystania tego właśnie materiału – podsumowuje architekt Dorota Palmączyńska z Pracowni Archipelag.

Fot. Ytong

Udostępnij ten wpis

Post Comment