Nowe przepisy w budownictwie – więcej energooszczędnych budynków w 2017 roku

1 stycznia weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18) dotycząca warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe regulacje wpłyną na rozwój energooszczędnych rozwiązań w budownictwie i w oczywisty sposób spowodują ograniczenie zużycia energii.

Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Nowe przepisy dotyczą wszystkich, którzy rozpoczęli budowę po Nowym Roku. Inwestorzy, którzy uzyskali pozwolenie na budowę lub złożyli taki wniosek do końca 2016 roku, mogą budować dom według starych przepisów, natomiast ci, którzy posiadają już projekt domu, ale nie sfinalizowali jeszcze spraw formalnych, są zobowiązani do zaktualizowania projektu i przystosowania go do obowiązujących przepisów.

Nowe progi zużycia energii pierwotnej (EP) i nowe wartości współczynnika przenikania ciepła (U)

Nowe przepisy są przede wszystkim nakierowane na zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię cieplną, dlatego też obniżono dopuszczalny próg zużycia energii pierwotnej (EP), który jest wskaźnikiem rocznego zużycia energii potrzebnej do ogrzania, chłodzenia, wentylacji danego budynku oraz podgrzewania wody użytkowej.

Nowe przepisy zmniejszają także wartość współczynnika przenikania ciepła (U) ścian, dachów, stropów i pozostałych konstrukcji, co jest równoznaczne z lepszą termoizolacją budynków oraz niższymi kosztami ogrzewania.

Nowe wartości EP i U dla budynków

Nowe wartości 1.01.2014 r. 1.01.2017 r. 1.01.2021 r.
EP [kWh/(m2*rok)]
– wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną
120 95 70
Uścian [W/(m2*K)]
dla ścian zewnętrznych
0,25 0,23 0,20
Udachu [W/(m2*K)]
dla dachu
0,20 0,18 0,15
Upodłóg [W/(m2*K)]
dla podłóg na gruncie
0,30 0,30 0,3

 

Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

–  Nie tylko warto, ale i trzeba izolować termicznie budynek zgodnie z nowymi wytycznymi dotyczącymi energii pierwotnej (EP) i współczynnika przenikania ciepła (U), ponieważ gwarantują one komfort cieplny w domu latem i zimą oraz niskie rachunki za ogrzewanie. W świetle nowych przepisów eksperci szczególnie rekomendują używanie wysokiej jakości materiałów oraz odpowiedniej grubości izolacji odpowiedzialnych za niski wskaźnik EP i Umówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki, marki posiadającej rekomendacje ITB.

 

Jak dobrze budować w świetle nowych przepisów?

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z nowymi przepisami i zastosować je w nowo powstającej inwestycji. Warto również zwrócić szczególną uwagę na jakość oraz parametry produktów potrzebnych do termoizolacji budynku. Przy wyborze materiałów najlepiej zaufać markom posiadającym rekomendacje znanych instytucji, jak Instytut Techniki Budowlanej.

Udostępnij ten wpis

Post Comment