Ochrona przed hałasem w systemie Nowoczesne SILIKATY

Hałas jest dzisiaj jednym z najbardziej uciążliwych czynników wpływających na komfort mieszkania i użytkowania. Spośród wymagań zawartych w Prawie Budowlanym i Dyrektywie UE oraz odpowiednich normach projektanci i wykonawcy mają największe problemy ze spełnieniem tych, które związane są z ochroną przed hałasem. Właśnie na hałas skarżą się najczęściej mieszkańcy w budownictwie wielorodzinnym. W Polsce zgodnie z wymaganiem PN-B-02151-3:1999 wartość izolacyjności akustycznej dla ścian międzymieszkaniowych powinna wynosić R’A1 ≥ 50 dB. Ale aż 30% osób mieszkających w budynkach wybudowanych zgodnie z wymaganiami normowymi również skarży się na niedostateczną izolacyjność akustyczną. Związane jest to z tym, że polskie wymaganie normowe jest na niskim poziomie – jednym z najniższych w Europie. Do tego według badań przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach przez Zakład Akustyki ITB znakomita większość ścian międzymieszkaniowych w nowo budowanych budynkach nie spełnia nawet tego wymagania. Wynika to zarówno z braku odpowiednich materiałów budowlanych jak i wiedzy jak je prawidłowo zastosować. W najbliższym czasie spodziewana jest nowelizacja PN-B-02151-3 i wprowadzenie do niej, wzorem innych krajów, m.in. dodatkowego wymagania dla ścian międzymieszkaniowych na poziomie R’A1 ≥ 53 dB.

Akustyka - Ochrona przed hałasem w systemie Nowoczesne SILIKATY

Do tej pory na krajowym rynku materiałów budowlanych nie było produktów umożliwiających w prosty sposób budowanie ścian spełniających te ostre wymagania. Jedynymi rozwiązaniami były ściany dwuwarstwowe z jednoczesnym oddzieleniem całych części budynków (łącznie ze stropami i ścianami zewnętrznymi) lub zalewanie betonem ściany wykonanej ze specjalnych pustaków. Oba rozwiązania wiążą się nie tylko z większymi kosztami i pracochłonnością, ale również z koniecznością stosowania się wykonawców do surowych wymagań technologicznych. Niesie to ze sobą duże ryzyko popełnienia błędów skutecznie redukujących ostateczny poziom izolacyjności akustycznej.

System Nowoczesne SILIKATY – kompleksowe rozwiązanie wszystkich problemów
W ofercie Grupy SILIKATY znajdują się wyroby (wraz z technologią ich stosowania) pozwalające na wzniesienie wszystkich rodzajów ścian spełniających z dużym zapasem bezpieczeństwa wymagania wynikające z przepisów i norm – w tym również wymagania ochrony przed hałasem i drganiami. Wyroby produkowane w ramach systemu Nowoczesne SILIKATY mają kategorię odchyłek wymiarów TLM, co pozwala na wykonywanie ścian zarówno ze spoinami tradycyjnymi jak i cienkowarstwowymi.

Na szczególną uwagę zasługuje silikatowy element murowy SILIKAT A przeznaczony do wznoszenia jednowarstwowych ścian murowanych o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Masa jednego bloczka 18,6 kg oraz specjalny uchwyt pozwalają na bardzo łatwe murowanie. Należy zwrócić uwagę na gładkie powierzchnie czołowe (bez profilowań – piór i wpustów oraz uchwytów montażowych). Wymaga to wypełnienia wszystkich spoin, zarówno pionowych jak i poziomych zaprawą co pozwala uniknąć nieszczelności jakie mogą pojawić się na połączeniu pióro-wpust przy niestarannym wykonawstwie.
Do tej pory nie było na polskim rynku innego porównywalnego produktu do wznoszenia jednowarstwowych ścian murowanych spełniających w tak wysokim stopniu wymagania ochrony przed hałasem. Należy podkreślić, że bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej ścian z bloczków SILIKAT A najpełniej można wykorzystać w budynku, którego wszystkie ściany wykonane są z bloczków silikatowych. Doskonałe parametry akustyczne zostały potwierdzone badaniami wykonanymi przez Zakład Akustyki ITB.

Ściany międzymieszkaniowe – konstrukcyjne
Spełnienie wymagań zawartych w obowiązującej normie (R’A1 ≥ 50 dB) zapewnia jednowarstwowa ściana grubości 18 cm wykonana z bloczków SILIKAT A. Innymi tradycyjnie do tej pory stosowanymi rozwiązaniami są ściany grubości 24 cm (z SILIKAT N24) oraz 25 cm (SILIKAT N25).
Zastosowanie bloczków SILIKAT A do wykonania jednowarstwowej ściany grubości 25 cm pozwala na osiągnięcie podwyższonych wymagań (R’A1 ≥ 53 dB) obowiązujących w większości krajów europejskich.

Ściany międzymieszkaniowe – wypełniające
Bardzo wysoka wytrzymałość ścian z silikatów pozwala na wznoszenie nawet kilkunastopiętrowych budynków bez jakichkolwiek wzmocnień żelbetowych. Jednak z różnych powodów konieczne jest czasami wykonanie w budynkach ścian wypełniających, przed którymi stawiane są wysokie wymagania izolacyjności akustycznej. Z oferowanych na rynku rozwiązań praktycznie tylko zastosowanie bloczków SILIKAT A pozwala spełnić te wymagania. Konieczne jest jednocześnie zastosowanie specjalnego systemowego wypełnienia szczeliny pomiędzy stropem, a ścianą. Zastosowanie całościowej technologii wykonania ścian wypełniających w systemie Nowoczesne SILIKATY pozwala nie tylko na spełnienie wymagań dotyczących ochrony przed hałasem, ale równocześnie zapewnia klasę odporności ogniowej EI120.

Akustyka - Ochrona przed hałasem w systemie Nowoczesne SILIKATY

Pozostałe ściany wewnętrzne
Prawidłowe zastosowanie wyrobów systemu Nowoczesne SILIKATY pozwala na wykonanie również wszystkich innych ścian wewnętrznych spełniających wymagania izolacyjności akustycznej. Do wykonania takich ścian jak np. oddzielające pomieszczenia mieszkalne od klatki schodowej należy stosować SILIKAT A. Do wykonania ścianek działowych czy też np. oddzielenia pokoju od pomieszczeń sanitarnych (wymaganie: R’A1 ≥ 35 dB) można stosować ścianki wykonane z każdego elementu murowego znajdującego się w ofercie Grupy SILIKATY!

Ściany zewnętrzne
Wszystkie rodzaje ścian zewnętrznych wykonanych w systemie Nowoczesne SILIKATY spełniają wymagania ochrony przed hałasem stawiane przed ścianami zewnętrznymi.

Akustyka - Ochrona przed hałasem w systemie Nowoczesne SILIKATY

Szczegóły rozwiązań konstrukcyjnych
Przy określaniu izolacyjności akustycznej przegrody w budynku należy zawsze uwzględnić stopień bocznego przenoszenia dźwięków oznaczany jako poprawka Ka. Na podstawie doświadczeń wynikających z badań terenowych w budynkach oraz informacji zawartych w literaturze zarówno polskiej (np. Instrukcje ITB) jak i zagranicznej można przyjmować, że w przypadku budynków, których ściany są całkowicie wykonane z silikatów oraz gdy ściany połączone są wiązaniem murarskim lub gdy ściana wewnętrzna przecina warstwę konstrukcyjną ściany zewnętrznej – wartość Ka ≤ 2 dB. W tej sytuacji projektant może bez obaw przyjąć, że izolacyjność akustyczna ściany międzymieszkaniowej spełni zarówno podstawowe jak i podwyższone wymagania. Należy zwrócić uwagę na to, że obniżenie izolacyjności akustycznej ściany w budynku może wynikać nie tylko z ewentualnego pośredniego przenoszenia dźwięku (np. przez nieszczelności lub osłabienia izolacyjności akustycznej w miejscach połączenia danej ściany z przegrodami bocznymi), ale także z jakości wykonawstwa (np. nieszczelności połączeń elementów murowych, jakość wykonania tynków, ewentualne uszkodzenia ściany przy mocowaniu do niej przewodów instalacyjnych i innych elementów oraz osłabienia muru przy osadzaniu gniazd instalacji elektrycznych).

Grupa SILIKATY
Infolinia: 0801 573 577
e-mail: grupasilikaty@grupasilikaty.pl
www.grupasilikaty.pl

Udostępnij ten wpis

Post Comment