Rozmarzony ogród? zimowy

Ogrody zimowe - Rozmarzony ogród? zimowy

Taki taras moe się stać doskonałym materiałem bazowym do dobudowania do budynku konstrukcji ogrodu zimowego

Jesień i zima to pory roku, w których wyraźnie odczuwamy przygnębienie. Deficyt słońca, błękitnego nieba i tlenu? bo szczelnie zamykamy się na cztery spusty w domach z pewnością nie poprawia samopoczucia. Dlatego na jesienne i zimowe chłody najlepszym ?poprawiaczem? nastroju może się okazać pełen roślin rozmarzony ogród? zimowy.
Zanim jednak zabierzemy się za kreowanie naszej zimowej oazy spokoju, pełnej zieleni i wakacyjnych wspomnień, dopełnijmy formalności, bo polskie prawo z surową literą paragrafów każe zgłaszać tego typu inwestycje. Jeśli dobudowujemy oranżerię do już stojącego domu musimy zgłosić ją jako inwestycję, która wymagać będzie pozwolenia na budowę. Jeśli natomiast zamierzamy umiejscowić ogród zimowy na terenie posesji, niezależnie od budynku mieszkalnego wystarczy, że zgłosimy nasz zimowy ogród w starostwie. Jeśli natomiast będzie miał ponad 25 m to również będzie wymagał pozwolenia na budowę, ponieważ będzie traktowany jako niezależna budowa na terenie działki.

Ogrody zimowe - Rozmarzony ogród? zimowy
Ogrody zimowe - Rozmarzony ogród? zimowy

 

Ogrody zimowe - Rozmarzony ogród? zimowy

Od podstaw?
Ogród zimowy możemy stworzyć na bazie już istniejącego tarasu i to wydaje się najprostszym rozwiązaniem, albo jeśli nie mamy na tyle dogodnych warunków ? zbudować go od podstaw. Jeśli dobudowujemy zadaszenie i ściany nad istniejącym przydomowym patio odpada nam jeszcze jeden problem ? decyzja o lokalizacji? bo wbrew pozorom ma to znaczenie kluczowe, jeśli planujemy konkretne przeznaczenia dla naszego ogrodu zimowego. ? Kiedy architekci przymierzają się do konstrukcji ogrodu zimowego zazwyczaj odradzają klientom umieszczenie oranżerii po północnej lub południowej stronie domu, bo obie lokalizacje mają zasadnicze minusy. Ogród od strony północnej będzie dość chłodny, a do tego ciemny, bo na te strony budynków pada niewiele światła. Po stronie południowej zaś, choć słonecznie ? w lato będzie nie do wytrzymania ? bo przez duże nasłonecznienie tej strony temperatura może sięgać aż 50 stopni C. Na takie lokalizacje powinny się decydować osoby, które chcą dużo zainwestować? w klimatyzację ? mówi architekt Justyna Karasiuk-Buczek z firmy Libet, producenta płyt tarasowych. Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w ogród zimowy po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Poprzez naturalne cykle wschodzenia i zachodzenia słońca cykle dogrzewania i nasłoneczniania pomieszczenia będę naturalne i zróżnicowane w zależności od pory dnia.

Ogrody zimowe - Rozmarzony ogród? zimowy
Ogrody zimowe - Rozmarzony ogród? zimowy

Idealnym podłożem dla ogrodu zimowego będą płyty tarasowe odwzorowujące kamień, naturalne płyty kamienne, klinkier lub płytki ceramiczne. Oczywiście najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe na ruch i ciężar konstrukcji ogrodu zimowego będą materiały standardowo używane w ogrodowych aranżacjach patio czy tarasów. ? Szczególnie rekomendowany w oranżeriach jest kamień naturalny jako najtrwalszy i zarazem najszlachetniejszy ze wszystkich materiałów na podłoża ogrodów zimowych, np. Sheridan z linii Libet Patio. Jeśli chcemy wybrać tańszą, ale równie efektowną alternatywę polecałabym płyty wet-cast odwzorowujące kamień, np. z linii Libet Impressio. Są o wiele tańsze od płyt z naturalnego kamienia, a do tego łatwo je zaimpregnować, chroniąc przed zabrudzeniami i efektami eksploatacji ? doradza architekt Libet Justyna Karasiuk-Buczek.

Zgrabna i użytkowa sylwetka
Szkielet ogrodu zimowego ? jeśli ma służyć domownikom przez cały rok ? powinien być wykonany z materiałów termoizolacyjnych. Wykluczone w tym wypadku będą konstrukcje z zimnej stali lub nieocieplanego aluminium czy profili PCV. Gdy przeznaczeniem oranżerii jest całoroczny odpoczynek z książką, funkcja gabinetu do pracy czy miejsca przyjmowania gości najlepiej stosować w konstrukcjach efektowne drewno impregnowane ciśnieniowo i klejone warstwowo, które poza wysoką estetyką mają także świetne właściwości termoizolacyjne. Dla odważnych i ceniących nowoczesne formy architektoniczne idealny pomysł to konstrukcja szkieletu ogrodu z ocieplanych profili PCV lub aluminium.

Ogrody zimowe - Rozmarzony ogród? zimowy

Jeśli chodzi o oszklenie ogrodu zimowego ? szyby tu zastosowane powinny być najwyższej jakości, bezbarwne o wysokim współczynniku ochrony termicznej i pozyskiwania energii słonecznej. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku podwójne i potrójne termoizolacyjne szyby zespolone, wypełnione gazem szlachetnym. Szczególnie ważne zaś jest wybranie odpowiednich szyb na zadaszenie ? nie możemy bowiem dopuścić do tego, by dach spadł nam na głowę pod naporem śniegu i w dodatku poranił kawałkami szkła! Na dachy polecamy szyby hartowane, odporne na czynniki atmosferyczne i uderzenia, na przykład gradu czy spadających gałęzi. Dolna warstwa oszklenia dachu powinna być wykonana ze szkła powlekanego, które przy ewentualnym stłuczeniu nie spowoduje niebezpieczeństwa dla domowników.

Bogate i ciepłe wnętrze
Najlepszym sposobem ogrzania ogrodu zimowego jest wodne lub elektryczne ogrzewanie podłogowe ? dyskretne, skuteczne, które rozchodząc się równomiernie po podłodze ujednolica temperaturę w całym pomieszczeniu. Alternatywną dla niego na letnie i zimowe dni jest klimatyzacja, która zimą daje ciepło, a latem ochładza. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne.
W ogrodzie zimowym ? jeśli jest przeznaczony na miejsce odpoczynku i relaksu nie powinno zabraknąć roślinności. ? Z płytami tarasowymi wet-cast lub z kamienia naturalnego, które kojarzą się z klimatem śródziemnomorskim doskonale skomponuje się roślinność z krajów Południa.
Cieplarniany klimat oranżerii pozwoli jej przetrwać nawet najsurowsze warunki atmosferyczne, które naszemu krajowi nie są obce
? mówi architekt Karasiuk-Buczek z Libet. Godne polecenia w aranżacji przestrzeni są krzewy aukuby japońskiej czy eukaliptusa, połączone z roślinami tropikalnymi o intensywnym zapachu. Dla wzbogacenia efektu śródziemnomorskiego warto dodać do takiej aranżacji palmy w glinianych donicach i meble o lekkiej południowej konstrukcji, np. z pędów bambusa czy ratanu.

Warto mieć ogród zimowy, bo?
?około 10 procent polskiego społeczeństwa rok rocznie w okresie od później jesieni do końca zimy odczuwa skutki depresji sezonowej. Ma na nią wpływ przede wszystkim typowa polska szaruga pozbawiona światła i lazuru nieba, ale również indywidualna skłonność emocjonalna każdego z nas. By jesienne i zimowe życie nabrało kolorowych barw śródziemnomorskiego krajobrazu i warunków tropikalnego klimatu warto pomyśleć nad przyjazną aranżacją przestrzeni wokół domu. A ogród zimowy z pewnością pomoże w walce z każdym dniem monotonnej szarości polskiej zimy.

Fot. Libet

Udostępnij ten wpis

Post Comment