Stylowe i energooszczędne „pływające” okna Schüco AWS 90 BS.SI+

Okna - Stylowe i energooszczędne „pływające” okna Schüco AWS 90 BS.SI+
Okno blokowe w fasadzie z serii FW 50+. Fot. Schüco
Transparentna, minimalistyczna architektura to znak naszych czasów. Coraz powszechniej wymogom dobrego designu towarzyszy dbałość o spełnienie restrykcyjnych wymagań dotyczących energooszczędności. Po 2021 roku mają powstawać budynki niemal zeroenergooszczędne. Na rynku już teraz dostępne są rozwiązania, które pozwalają zmaksymalizować powierzchnię przeszkleń zgodnie z panującym trendem, spełniając przy tym standardy budownictwa niskoenergooszczędnego i pasywnego. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest nowoczesna seria okien blokowych Schüco AWS 90 BS.SI+.

Budynki zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze posiadają częściowo lub nawet całkowicie przezierne fasady, nadające bryle budynku lekkości a pomieszczeniom przestronności i jasności. Tak lubianej przez architektów i inwestorów przeszklonej architekturze stawiane są obecnie coraz większe wymagania dotyczące energooszczędności. Nowe warunki techniczne obniżają w perspektywie sześciu lat współczynnik przenikania ciepła dla okna z 1,3 W/(m2K) do 0,9 W/m2K. Z myślą o takiej ambitnej przeszklonej architekturze, która łączy minimalistyczny design z podwyższoną energooszczędnością, powstały aluminiowe okna blokowe Schüco AWS 90 BS.SI+. Dzięki ukryciu ram skrzydła oraz okuć, a także eliminacji tradycyjnych listew przyszybowych, uzyskano okno o klarownym designie i subtelnej stolarce – z jedną widoczną ramą o szerokości zaledwie 95 mm, dające maksymalny dostęp światła do wnętrz i niemal nieograniczoną swobodę kreacji architektonicznej.

Okna - Stylowe i energooszczędne „pływające” okna Schüco AWS 90 BS.SI+
Przekrój przez okno Schüco AWS 90 BS.SI+ w standardzie pasywnym. Fot. Schüco
Schüco AWS 90 BS.SI+ – połączenie designu i energooszczędności

Średnie zapotrzebowanie na energię pierwotną EP budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej jest w Polsce zdecydowanie wyższe niż w większości krajów europejskich o podobnym klimacie. Podniesienie wymagań dotyczących energooszczędności oznacza konieczność zmiany w podejściu do projektowania powłok budynków i stosowanie nowoczesnych technologii. Schüco AWS 90 BS.SI+ charakteryzuje się doskonałym współczynnikiem przenikania ciepła dla ramy na poziomie Uf = 1,2 W/(m2K). Okno referencyjne wraz ze szkleniem o parametrze Ug = 0,6 W/m2K osiąga wartość Uw = 0,84 W/(m2K)! To rozwiązanie pozwala na kreowanie energooszczędnego mikroklimatu wnętrz, a nawet uzyskanie dodatkowego ciepła z promieni słonecznych. Innowacyjne systemy izolatorów i uszczelnień, oprócz stwarzania bariery dla ucieczki ciepła, wydatnie ograniczają przenikanie hałasu do wnętrza pomieszczeń – nawet do 49 dB (Rw). Technologia produkcji profili pozwala przy tym na wytwarzanie wielkowymiarowych okien o szerokości skrzydła do 1500 mm i wysokości do 2200 mm w standardzie. Duże przeszklenia pozwalają zwiększyć emisję światła dziennego nawet w okresach jesiennych, a tym samym dodatkowo zaoszczędzić na energii elektrycznej. Stabilność stolarki osiągnięto dzięki zastosowaniu wysokiej jakości aluminium oraz zwiększeniu głębokości zabudowy do 90 mm. Okno może osiągać klasę antywłamaniową aż do RC3 włącznie – w zależności od rodzaju okuć i zastosowanych pakietów szybowych.

Okna - Stylowe i energooszczędne „pływające” okna Schüco AWS 90 BS.SI+
„Pływające” okno w fasadzie słupowo-ryglowej Fot. Schüco
Okno przyszłości

„Niewidoczne skrzydło” daje niemal nieskrępowane możliwości kształtowania wyglądu powłoki budynku. Okna w wersji otwieranej i stałej posiadają ujednolicony wygląd, dzięki czemu mogą być swobodnie zestawiane i łączone w wielu konfiguracjach. Wąski i subtelny wygląd profilu okien sprawia, że stanowią one harmonijnie dopasowany element fasad słupowo-ryglowych Schüco. Okna blokowe w tym rozwiązaniu mogą być wstawiane w dowolny fragment fasady – jako okno „pływające”, co nadaje fasadzie elegancji i lekkości optycznej. Wiele typów otwarcia oraz mechanizmy ułatwiające obsługę okna sprawiają, że można dobrać wersję najlepiej dopasowaną do wymagań inwestora. Ukryte okucia mechatroniczne Schüco TipTronic to opcja wyposażenia okna, która umożliwia ich automatyczne, decentralne lub centralne otwieranie, zamykanie i ryglowanie. Alternatywą są ukryte okucia mechaniczne Schüco AvanTec np. z klamkami AvanTec Fungriff, które pozwalają na zdalną (automatyczną) obsługę trudno dostępnych okien. Nowoczesne, ukryte okucia sprawiają, że stolarka zachowuje swój ponadczasowy, harmonijny design.

Źródło: www.schueco.pl

Udostępnij ten wpis

Post Comment