Targi budowlane INTERBUD 2016 – podsumowanie

W dniach 4-6 marca w Łodzi odbyły się targi budowlane INTERBUD w Łodzi oraz Salon Praktyki Dekarskiej. Zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć wystawę licznych produktów do budowy i wyposażenia domu, ale też wziąć udział w interesujących pokazach, szkoleniach oraz konferencjach.’

W łódzkiej hali Expo ponad 260 firm zaprezentowało najnowsze rozwiązania dla budownictwa – materiały, technologie i usługi niezbędne na każdym etapie prowadzenia budowy: od projektowania, przez finansowanie po wykonawstwo. Targi Interbud to znaczące miejsce spotkań producentów, dystrybutorów i odbiorców.

GRO-DACH
GRO-DACH
Kerameya
Kerameya

Trzy dni targów wypełniły szkolenia i warsztaty oraz indywidualne prezentacje na stoiskach, przygotowane przez fachowców budowlanych, architektów, prawników i menedżerów z branży.

Szkolenie z kosztorysowania z wykorzystaniem komputera poprowadziła mgr inż. Elżbieta Kuźmińska, trener KOPRINET
Szkolenie z kosztorysowania z wykorzystaniem komputera poprowadziła mgr inż. Elżbieta Kuźmińska, trener KOPRINET

Wśród tematów pojawiły się m.in. Ubezpieczenia dla wykonawców i inwestorów (Jacek Baranowski, SAGA BROKERS), Prawidłowe użytkowanie sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości (wraz z ćwiczeniami – Jacek Sosnowski, konsultant PROTEKT) oraz „Kosztorysowanie to takie proste” – szkolenie z wykorzystaniem komputera, które poprowadziła mgr inż. Elżbieta Kuźmińska, trener KOPRINET sp. z o.o. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja elektronarzędzi Festool – „Wybrane systemowe rozwiązania Festool dla branży dekarskiej i budownictwa drewnianego. Prezentację poprowadził mgr inż. budownictwa Tomasz Żurkowski, rzeczoznawca techniczny w firmie FESTOOL, zaś część praktyczną – technik technologii drewna Radosław Ostałowski, współprowadzący AKADEMIĘ CIESIELSKĄ.

„Wybrane systemowe rozwiązania Festool dla branży dekarskiej i budownictwa drewnianego", mgr inż. Tomasz Żurkowski, rzeczoznawca techniczny FESTOOL
„Wybrane systemowe rozwiązania Festool dla branży dekarskiej i budownictwa drewnianego”, mgr inż. Tomasz Żurkowski, rzeczoznawca techniczny FESTOOL

Ciekawe prezentacje odbywały się również na stoiskach firm, jak np.: „Przegląd najpopularniejszych narzędzi ręcznych, pneumatycznych i gazowych wykorzystywanych w  dekarstwie”, który na stoisku OTTENSEN Polska prezentował Emil Mielczarek, konsultant handlowy firmy, czy “Prezentacja  gwoździarek gazowych i narzędzi firmy RAWL” na stoisku Dagart (Łukasz Piechocki).

Na stoisku ZCB Owczary można było zapoznać się z ofertą materiałów do budowy domu, w tym nagrodzonym Złotym Medalem targów BUDMA 2015, systemem ściennym TERMOton DIAMENT (najcieplejsze pustaki ścienne w swojej klasie – Uc=0,126 W/m²K).

Firma ZCB Owczary prezentowała system ścienny TERMOton DIAMENT, ceniony za doskonałe parapetry izolacji cieplnej
Firma ZCB Owczary prezentowała system ścienny TERMOton DIAMENT
Firma Izodom 2000 Polska została nagrodzona Złotym Medalem targów Interbud za płytę fundamentową FPL
Firma Izodom 2000 Polska została nagrodzona Złotym Medalem targów Interbud za płytę fundamentową FPL

Firma Izodom 2000 Polska oferująca technologię traconego szalunku (budowa domu z kształtek izolacyjnych wypełnianych betonem), zaprezentowała swój najnowszy produkt – płytę fundamentową FPL, która z powodzeniem może być stosowana zamiast tradycyjnych ław i ścian fundamentowych. Jest to wylewana na placu budowy płyta betonowa, zbrojona klasycznymi stalowymi prętami lub zbrojeniem rozproszonym. Do jej wykonania wykorzystywane są elementy szalunkowe Izodom, wykonane z periporu – materiału o doskonałych właściwościach izolacyjnych, odpornego na działanie wilgoci i znacznych obciążeń zewnętrznych. Pozwalają one na uzyskanie różnorodnych kształtów płyty fundamentowej – zgodnie z projektem obiektu. Produkt ten zdobył Złoty Medal targów INTERBUD 2016, a w ubiegłym roku Złoty Medal na targach BUDMA.

Na stoisku Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy można było uzyskać poradę od najlepszych dekarzy oraz wziać udział w szkoleniach i prezentacjach
Na stoisku Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy można było uzyskać poradę od najlepszych dekarzy oraz wziąć udział w szkoleniach i prezentacjach

Wiele interesujących pokazów odbyło się w strefie Salonu Praktyki Dekarskiej, szczególnie na stoisku Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, w tym prezentacja- szkolenie, poprowadzone przez wiceprezesa PSD, Stefana Wilusia – pt. „Błędy w sztuce dekarskiej, teoria i praktyka”. Na stoisku PSD zobaczyć można było modele dachów, które stanowiły doskonałe wsparcie dla zajęć szkoleniowych.  Na jednym z modelowych dachów firma Blachotrapez zaprezentowała układanie nowego gonta blaszanego Janosik, doskonale imitującego gont drewniany. To produkt polecany szczególnie dla budynków w stylu góralskim. Na innym z modeli pokazano układ dachu z dachówką kompozytową TileCo. “Dach kompozytowy” – montaż i obróbkę dachówki kompozytowej prezentował Piotr Kozub, przedstawiciel  firmy  TileCo. Z kolei na jeszcze innym modelowym dachu mogliśmy obejrzeć dachówkę  ceramiczną firmy Roben z zamontowanym oknem dachowym Velux.

Stafan Wiluś, wiceprezes PSD, prezentacja nt. „Błędy w sztuce dekarskiej, teoria i praktyka”
Stafan Wiluś, wiceprezes PSD, prezentacja nt. „Błędy w sztuce dekarskiej, teoria i praktyka”
Prezentacja montażu gonta blaszanego Janosik - nowość firmy Blachotrapez
Montaż gonta blaszanego Janosik –  Blachotrapez
Firma BPro zaprezentowała ofertę narzędzi dla dekarzy i cieśli
Firma BPro zaprezentowała ofertę narzędzi dla dekarzy i cieśli                                                         .

W ramach Dekarskiej Wyspy Wiedzy prezentowano m.in. okna dachowe Fakro – Produkty energooszczędne i „ciepły” montaż okna dachowego (Andrzej Szczygieł),  a także rozwiązania firmy RHEINZINK  – tematy poruszane przez szkoleniowców Rheinzink to m.in: Obróbki blacharskie czy dekarskie? (Igor Pilutkiewicz), oraz Podstawy rzemiosła blacharskiego – czym się różni dach na rąbek stojący od dachu na panel zatrzaskowy „klik” (Ireneusz Siczak).

„Rola powierzchni betonu w kształtowaniu jego trwałości” prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz
„Rola powierzchni betonu w kształtowaniu jego trwałości” prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz

W ramach targów odbyła się konferencja  naukowo-techniczna  pt. “Nowoczesne technologie w  budownictwie – wybrane  zagadnienia” , zorganizowana przez  Okręgową Izbę Inżynierów  Budownictwa . Zaprezentowane tematy konferencyjne to m.in.:  „Najnowsze trendy światowe we współczesnych, efektywnych energetycznie i  inteligentnych budynkach mieszkalnych” prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin,  „Ewolucyjne zmiany rozwiązań zewnętrznych przegród budowlanych, jako efekt skokowych zmian formalnych wymogów cieplnych”  prof. dr  hab. inż. Halina Garbalińska, „Nowatorskie zastosowania  materiałów  kompozytowych w realizacjach budowlanych”  prof. dr hab. inż. Renata Kotynia,, „Rola powierzchni betonu w kształtowaniu jego trwałości” prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz, „Modernizacja obiektów pofabrycznych z wykorzystaniem istniejących elementów konstrukcji” dr inż. Jan Kozicki.

W przestrzeni prezentacyjnej poświęcono miejsce takim tematom jak: Instalacje fotowoltaiczne dla każdego domu – opłacalność i projektowanie – TYTAN, Nowe prawo budowlane – jak zbudować dom bez pozwolenia? – OBLIGO, Czesanie parkietów – jak zmienić podłogę bez cyklinowania? -ICA-Parkiet, Gazowe kotły centralnego ogrzewania –zmiany w obowiązujących przepisach dotyczących możliwości ich stosowania – PKTSGGiK.

Na targach Interbud zaprezentowano wiele nowości, jak pasywne okno obrotowe Izoplast – jednoskrzydłowe o dużych wymiarach z czteroszybowym, energooszczędnym pakietem szklenia i bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, czy też ogrodowe żagle przeciwsłoneczne (firma Nesling), w kształcie trójkąta, trójkąta 90° lub kwadratu – wykonane z mocnego materiału HDPE z filtrem UV, który blokuje do 95% szkodliwych promieni UV.

Zobacz: Nowości na targach INTERBUD 2016
Firma GROMOS otrzymała Złoty Medal Interbud 2016 za zastosowanie spieków kwarcowych w budownictwie. Na zdjęciu płyty ze spieków kwarcowych
Firma GROMOS otrzymała Złoty Medal Interbud 2016 za zastosowanie spieków kwarcowych w budownictwie. Na zdjęciu płyty ze spieków kwarcowych

Jak co roku Komisja Konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia:

Złoty Medal Targów INTERBUD 2016
  • Dla firmy: IZODOM 2000 POLSKA – ZA PŁYTĘ FUNADAMENTOWĄ FPL
  • Dla firmy: GROMOS – ZA ZASTOSWANIE SPIEKÓW KWARCOWYCH W BUDOWNICTWIE
  • Dla firmy: BLACHOTRAPEZ – ZA GONT BLASZANY JANOSIK
Wyróżnienie
  • Dla firmy: M-STUDIO – ZA DRZWI ZINTEGROWANE CENTOR
  • Dla firmy: DRAFT – ZA DRZWI DREWNIANO-ALUMINIOWE PREMIUM TERMO DZ 9 WALENCJA
  • Dla firmy: GEBERIT – ZA KABINĘ NATRYSKOWĄ „KOŁO ULTRA” ORAZ MISKĘ USTĘPOWĄ WISZĄCĄ „RIMFREE® NOVA PRO”
Złoty Medal VIII Salonu Praktyki Dekarskiej

Dla firmy: KALAMALA ENKE PARTNER – ZA PŁACHTY DACHOWE NOVOPROOF Z EPDM – SZYTE NA MIARĘ

Nagroda za Innowacyjny produkt Targów INTERBUD
  • Dla firmy: NESLING – ZA ZESTAW PRODUKTÓW TWORZĄCYCH STREFĘ CIENIA
  • Dla firmy: ALBA KOMPOZIT – ZA PRĘTY KOMPOZYTOWE
Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi

Dla firmy: PHU BERNARD DURAJ – ZA TERAKOTĘ RUSTYKALNĄ DO REWITALIZACJI W BUDOWNICTWIE

Nagroda Wojewody Łódzkiego

Dla firmy: IWONA PELLETS – ZA KOMINKI HYBRYDOWE NA PELLET I DREWNO

Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego

Dla firmy: IZODOM 2000 POLSKA – ZA PŁYTĘ FUNADAMENTOWĄ FPL

Nagroda Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

Dla firmy: RECTOR POLSKA – ZA SYSTEM STROPOWY RECTOLIGHT

Nagroda Złoty Kask

Dla firmy: 4 ENERGY TOMIKA – ZA INWERTEROWĄ POMPĘ STIEBEL ELTRON WPL 15/25AC

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment