Zaprawa BASF wytłumiająca dźwięki

Wysokie pomieszczenia ze sztukateriami, dostojne dwuskrzydłowe drzwi, obszerne pomieszczenia – coraz więcej osób decyduje się na wyremontowane ze smakiem mieszkanie w starym budownictwie. Jeśli jednak w trakcie remontu trzeba położyć nowe ceramiczne podłogi, stare budownictwo przysparza sporo problemów. Ich uniwersalne rozwiązanie znaleziono w PCI Augsburg, przedsiębiorstwie BASF. Jest to produkt o nazwie PCI Nanosilent®.

Akustyka - Zaprawa BASF wytłumiająca dźwięki
Zdjęcie pod mikroskopem: Zdjęcie utwardzonej zaprawy dylatującej PCI Nanosilent®wykonane mikroskopem skaningowym.

Stare stropy wykonane są z materiałów, które w zależności od temperatury i wilgotności mogą różnie “pracować”. Po ułożeniu nowych płytek podłogowych istnieje niebezpieczeństwo powstania na nich rys i pęknięć, czemu należy zapobiegać przez mechaniczne oddzielenie okładziny podłogowej od podłoża. Ponadto stare mury stanowią przeważnie kiepską izolację akustyczną. Bez dodatkowego wytłumienia odgłosu kroków dłuższy wieczór z przyjaciółmi może szybko doprowadzić do konfliktu z sąsiadami.

Akustyka - Zaprawa BASF wytłumiająca dźwięki

Jednak tradycyjna metoda jest dość żmudna. Najpierw trzeba zniwelować nierówności i rysy za pomocą warstwy samopoziomującej. Dopiero po jej związaniu można rozpoczynać układanie płytek zapewniających izolację odgłosów uderzeniowych i tupania. Rzemieślnik musi je bardzo dokładnie przycinać i sklejać z podłożem. Po utwardzeniu kleju trzeba zabezpieczyć styki płytek taśmą klejącą, zanim rozprowadzi się na nich klej.

Opracowując PCI Nanosilent®firma PCI Augsburg stworzyła nową, łatwo samorozlewną masę dylatującą, która te trzy funkcje pozwala połączyć w ramach jednego zestawu czynności. “Przygotowanie podłoża ciągnęło się wcześniej przez wiele dni, bo przede wszystkim długo czekało się na utwardzenie warstwy wyrównującej i kleju” – opisuje Theo Baumstark, glazurnik i posadzkarz z Wiesbaden. “Od kiedy mamy PCI Nanosilent®, wystarczy go tylko wylać, rozprowadzić, odpowietrzyć – i gotowe! Już następnego dnia możemy zabierać się za układanie płytek.” Swoje szczególne właściwości zaprawa dylatująca zawdzięcza dodaniu specjalnych polimerów i granulatu gumy. Cząsteczki gumy zapewniają utwardzonej zaprawie PCI Nanosilent®wysoką elastyczność i w ten sposób nadają jej doskonałe własności dylatujące. W jednym z opracowań wykonanych na Politechnice Monachijskiej podano, że poziom redukcji naprężeń wynosi 86 procent (dla porównania: 100 procent odpowiadałoby płytce położonej całkowicie swobodnie, bez kleju).

Akustyka - Zaprawa BASF wytłumiająca dźwięki

“Dużym wyzwaniem przy opracowywaniu technologii produkcji PCI Nanosilent®było przede wszystkim uzyskanie specjalnego granulatu gumy i jego optymalne wtopienie w cementową matrycę” – stwierdza Elke Thiergärtner, zarządzająca produkcją materiałów do układania płytek w firmie z Augsburga. Ta praca jednak się opłaciła, bo elastyczność zaprawy dylatującej, uzyskana dzięki tym drobniutkim cząstkom gumy, zapewnia jednocześnie doskonałą redukcję odgłosów kroków. “W badaniach materiałoznawczych i kontrolnych, przeprowadzonych przez Gesellschaft für Materialforschung und Prüfungsanstalt für das Bauwesen z Lipska, przy 10 mm grubości warstwy zaprawy PCI Nanosilent®10 uzyskano redukcję odgłosu kroków aż o 11 decybeli. Odpowiada to mniej więcej połowie słyszalnego odgłosu i mieści się w zakresie redukcji uzyskiwanym przez tradycyjne płytki wygłuszające” – stwierdza Manfred Schnell, profesor inżynierii budownictwa Wyższej Szkoły Zawodowej w Augsburgu.

Nierówności starego podłoża nie stanowią dla zaprawy PCI Nanosilent®żadnego problemu. Ponieważ pracuje się na mokro rozprowadzając proszek zmieszany z wodą, można kłaść taką łatwo rozpływaną samorozlewną i oddylatowywującą masę uzyskując grubość warstwy od 5 do 15 milimetrów, częściowo nawet do 20 mm. Produkty PCI Augsburg z linii “nano” ułatwiają życie profesjonalistom i rzemieślnikom także przy wykonywaniu kolejnych czynności. Na przykład uniwersalna zaprawa elastyczna PCI Nanolight®nadaje się do układania wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych. Jest przy tym bardzo wydajna: 15 kilogramów PCI Nanolight®pozwala na ułożenie płytek na takiej samej powierzchni jak przy użyciu 25 kilogramów tradycyjnej zaprawy elastycznej. Tajemnica polega na stosowaniu wypełniaczy z lekkiego spęcznionego szkła (szklane kulki szklane – w środku puste), zastępującego w PCI Nanolight®używany zwykle do tego celu piasek kwarcowy. Gdy wreszcie płytki są ułożone, można przystąpić do spoinowania, stosując elastyczną zaprawę spoinującą PCI Nanofug®.

Wszystkie trzy produkty słusznie mają w nazwie przedrostek “nano”, wyjaśnia Elke Thiergärtner: “Wielkość struktur materiału decydujących o poszczególnych funkcjach liczy się w nanometrach. Szczególnym zadaniem w ramach prac nad nim było takie wpłynięcie na proces utwardzania zaprawy, żeby właśnie powstawały takie optymalne nanostruktury. Zapewniają one lepsze zazębianie się podłoża i płytek, nawet wtedy, gdy ceramika ma dużą gęstość i małą wsiąkliwość.” Przeważnie jednak szczęśliwy mieszkaniec świeżo wyremontowanego mieszkania nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że pod stopami ma tyle wysokorozwiniętej technologii.

Perspektywa
“Poly-Chemie-Ingenieurtechnik”, w skrócie: PCI Augsburg GmbH spogląda tymczasem na prawie 60 lat swojej firmowej historii, w której zaczynając od zakładów w Augsburgu, Hamm i Wittenbergu awansowała do pozycji lidera niemieckiego rynku w dziedzinie układania ceramiki. Około 20 procent wszystkich sprzedawanych tu klejów do płytek pochodzi z PCI, która to firma od 2006 roku jest częścią pionu branżowego chemii budowlanej BASF.

Do najciekawszych innowacji na tym rynku należy linia “nano” produktów PCI z jej najmłodszym dzieckiem PCI NanosilentŽ. Żeby dać klientowi jak największą pewność co do możliwości takiej samorozlewnej masy dylatującej, po zakończeniu fazy rozwojowej przeszła ona jako gotowy już produkt fazę wszechstronnych prób, podczas których pokryte powierzchnie były obserwowane przez dłuższy czas. Ta cierpliwość się opłaciła: w pierwszym półroczu od wprowadzenia na rynek z początkiem 2007 roku już około 25.000 metrów kwadratowych powierzchni poddano wyrównaniu, dylatowaniu i redukcji odgłosu kroków za pomocą PCI NanosilentŽ – a to ogromny sukces. 60 procent całej produkcji firma PCI sprzedała w Niemczech, reszta poszła na europejskie rynki zagraniczne.

Skrzynka z informacjami – krótki glosariusz dot. zapraw, cementu itd.
Tworząc bazującą na wysokorozwiniętej technologii recepturę PCI Nanosilent®firma otworzyła nowy rozdział w prastarych dziejach materiału budowlanego, jakim jest zaprawa. Te dzieje można prześledzić aż do dobrych 10.000 lat wstecz, kiedy to praprzodkowie rzemieślników na terenach dzisiejszej Anatolii przy budowie ceglanych murów jako spoiwa używali zaprawy z palonego wapna. Do pierwszego ważnego etapu rozwoju sztuki budowlanej z zastosowaniem zaprawy doszli starożytni Rzymianie, którzy używali wapiennej zaprawy nie tylko do murowania, lecz także do wytwarzania poprzednika współczesnego nam betonu: opus caementitium. Dobitnym tego świadectwem jest rozciągająca się na 43 metry kopuła rzymskiego Panteonu. Dzisiaj dostępna jest ogromna różnorodność specjalnych zapraw do wszelkich zastosowań. A oto kilka ważniejszych pojęć:

Zaprawy składają się ze spoiwa (cementu, wapna albo żywic syntetycznych) i dodatków, takich jak piasek lub glina, w nowoczesnych zaprawach również z żywic syntetycznych; miesza się je z wodą, po czym ulegają one utwardzeniu.
Cement jest dzisiaj najbardziej popularnym spoiwem do zapraw i betonu. Składa się on ze skomplikowanej mieszaniny różnych substancji, zawierającej oprócz krzemianu wapnia pewne ilości tlenków aluminium i żelaza oraz siarczanów.
Palone wapno z chemicznego punktu widzenia jest tlenkiem wapnia. W zetknięciu z wodą i dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu stopniowo twardnieje do postaci kryształków wapna.
Beton jest to zaprawa cementowa z domieszką bardziej gruboziarnistych kamieni. Stosuje się go do wykonywania konstrukcji typowych budowli betonowych, często też w postaci wzmocnionego metalem żelbetu.
Zaprawy elastyczne dzięki posiadającym odpowiednie właściwości specjalnym polimerom wykazują większy zakres przyczepności i lepszą odkształcalność. Ulepszone polimerami zaprawy do spoinowania dzięki swojemu składowi są szczególnie wodoodporne.

Udostępnij ten wpis

Post Comment