Żółw wsparty na dębach

Ogrody zimowe - Żółw wsparty na dębach

Wielu z nas marzy o domu, który nie tylko będzie zgodny z trendami architektonicznymi, ale także stanie się wyrazem naszej indywidualności. Architekci spełniają te marzenia tworząc projekt, jednak to firmy takie jak Reynaers urzeczywistniają je, dostarczając nowoczesne systemy budowlane. Dom mieszkalny w miejscowości Teteringen, w południowo-zachodniej Holandii, powstał z dziecięcych marzeń. Budynek wygląda jak ogromny grzyb pośrodku lasu, a jego wybrzuszony dach podobny jest do skorupy żółwia. Konstrukcja nośna wykonana została z dębowych pni, dzięki czemu w przeszklonym salonie ?rosną? drzewa. Przebywając w głównym pomieszczeniu domu odnosi się wrażenie, że natura zza okna ?niemal? wchodzi do środka.

Ogrody zimowe - Żółw wsparty na dębach

Dla architekta budynku, Huuba van Laarhovena, priorytetem była harmonia z otaczającą przyrodą. Podstawowym założeniem, na którym opiera się ?dom-żółw? jest równowaga pomiędzy budownictwem i naturą, między tym, co otwarte i zamknięte. Dom w przeważającym stopniu został zbudowany z materiałów naturalnych. Jest tak usadowiony w otoczeniu, że wydaje się, iż z niego powstał.
Różnicę poziomów terenu, na którym stoi dom, wykorzystano by go podpiwniczyć. Aby zapewnić wystarczającą ilość światła dziennego także w piwnicy, wykonano szyb, który nie tylko doświetla kondygnację piwniczną, ale również wizualnie łączy ze sobą trzy piętra domu.
Fasadę szybu świetlnego, podobnie jak wielkie okna domu, wykonano z zastosowaniem systemu fasadowego CW 50 firmy Reynaers. Zalety użytkowania aluminium: niewielkie wymagania konserwacyjne, trwałość oraz fakt, że można je łatwo poddać recyklingowi, zdecydowały o wyborze tego rozwiązania. Aluminium doskonale integruje się z organiczną architekturą Huuba van Laarhovena, a mieszkańcom gwarantuje najwyższą jakość użytkowania.

Ogrody zimowe - Żółw wsparty na dębach

Nowoczesne i energooszczędne domy przestają być rzadkością także i w Polsce. Dla właścicieli domów jednorodzinnych coraz istotniejsze staje się połączenie ekologii z efektywnością kosztową użytkowania budynku. Dlatego też Reynaers Polska rozszerzył swoją ofertę o energooszczędne, poprawione termicznie rozwiązania budowlane: system okienno-drzwiowy CS 86-HI oraz system drzwi przesuwnych CP 155-LS HI, które zapewnią większą wydajność energetyczną budynku, a dla właścicieli konkretne oszczędności.

Innym dobrym rozwiązaniem pozwalającym podnieść bilans energetyczny domu jest dobudowanie do jednej ze ścian ogrodu zimowego. Wbrew pozorom, przylegająca do domu szklana oranżeria nie przyczynia się do strat ciepła, a wręcz przeciwnie ? pozwala oszczędzać na kosztach ogrzewania.

Ogrody zimowe - Żółw wsparty na dębach

Dom mieszkalny
Architekt: Van Laarhoven Combinatie Architekten BNA, Glize
Zamawiający: osoba prywatna
Konstruktor: Aluminiumbouw D?n Boeij BV, Schaijk
Wykonawca: Biologisch Bouw Collectief, Riel
Systemy Reynaers: CW 50

CW 50
System do wykonywania ścian osłonowych, połaci dachowych i konstrukcji przestrzennych, dający nie tylko nieograniczoną swobodę tworzenia, ale również dzięki smukłym 50 mm profilom nośnym wpuszczający do budynku maksymalną ilość światła. System dostępny jest w jedenastu indywidualnych rozwiązaniach, pozwalających na uzyskanie różnorodnych efektów estetycznych. Szeroki asortyment oznacza możliwość łączenia ścian pionowych i połaci dachowych, dając również możliwość wpinania w nie elementów otwieranych. Dostępne są również rozwiązania techniczne dostosowane do różnych wymogów parametrów elewacji.

Widoczna szerokość wewnętrzna i zewnętrzna: 50 mm
Dźwiękoszczelność (EN IS0 140-3, EN ISO 717-1):
Rw (C; Ctr) = 34 (-1;-4) dB / 48(-2;-8) dB, w zależności od rodzaju szklenia.
Izolacyjność termiczna: Osobne testy dla każdej kombinacji profili.
Infiltracja powietrza: A4 (EN 12153, EN 12152)
Wodoszczelność: RE900 (EN 12155, 12154)

Udostępnij ten wpis

Post Comment