Feng shui – przyjazne wnętrze

Z punktu widzenia feng-shui wewnątrz domu decydujące znaczenie mają: lokalizacja i ukierunkowanie drzwi, położenie i rozkład pomieszczeń w zależności od pełnionych przez nie funkcji oraz tego, kto z nich korzysta, miejsce i sposób ustawienia kuchenki oraz typ umeblowania i ustawienie mebli. Ważną rolę odgrywają też kolor i zastosowane surowce.

Aby wnętrze domu było pełne pozytywnej energii, należy je odpowiednio rozplanować. Pomieszczenia winny być jasne i przestronne. O tym, czy narzucona przez nas poszczególnym pomieszczeniom funkcja i charakter nie doprowadziły do kolizji stref dominacji poszczególnych żywiołów: wody, drzewa, ognia, ziemi i metalu, możemy przekonać się wykorzystując siatkę bagua. Pokazuje ona optymalne rozmieszczenie poszczególnych sfer, zapewniające harmonię i współdziałanie energii. Umieszczona na planie domu czy mieszkania, pozwoli w optymalny sposób dobrać przeznaczenie pomieszczeń.

Wykorzystując siatkę, możemy wzmocnić lub osłabić działanie poszczególnych sfer. Istotne jest, by środkowy kwadrat, stanowiący centrum, z którego energia rozchodzi się we wszystkich kierunkach, pozostał pusty.

Lokalizacja najważniejszych punktów – sypialni, gabinetu, salonu – powinna być zgodna z korzystnym dla liczby Kua ich użytkowników kierunkiem świata. Dla ludzi przynależących do grupy zachodu optymalne rejony to pomieszczenia usytuowane na zachodzie, północnym i południowym zachodzie oraz północnym wschodzie domu, dla ludzi z grupy wschodu – odwrotnie. W sektorach najmniej ważnych lokalizuje się łazienkę, toaletę, schody, komórki, w centrum – przedpokój. Jeśli chodzi o kuchnię, optymalnym sektorem jest południe, jednak pomieszczenie to jest neutralizatorem negatywnej energii, może więc znaleźć się praktycznie wszędzie.

Wszystkie pomieszczenia wewnątrz domu mają przypisany do siebie typ energii. Do typu YANG należą: kuchnia, salon, jadalnia, przedpokój, do typu YIN – łazienka, sypialnia, pokój dziecka, biblioteka. Typ mieszany to biuro i pokój nastolatka.

Planując układ wewnętrzny domu, pamiętajmy o następujących zasadach:

  • zarówno schody prowadzące do domu, jak i wiodące na piętro powinny być pełne, schody wewnętrzne nie powinny być usytuowane naprzeciw drzwi wejściowych;
  • drzwi główne i tylne nie mogą znajdować się naprzeciw siebie, ponieważ prowadzi to do uciekania pozytywnej energii;
  • łazienka nie może znajdować się w centrum domu, naprzeciw drzwi wejściowych ani posiadać wspólnej z kuchnią ściany;
  • nie wolno naprzeciw siebie lokalizować wejść do sypialni oraz kuchni i łazienki;
  • niewskazane jest, by drzwi znajdowały się naprzeciw okien;
  • długie korytarze są niewskazane, ponieważ przyczyniają się do zbyt szybkiego przepływu chi, powodując jej przekształcenie się w sha;
  • sypialni nie można lokalizować w obrysie piwnicy (jeśli dom jest podpiwniczony) ze względu na fakt, iż jest ona pozbawiona świeżej energii i promieniuje martwą pustką; feng-shui odradza też umiejscawianie sypialni nad garażem; ponadto miejsce do spania nie powinno znajdować się pod niskim spadzistym sufitem ani znajdującą się w nim belką.

 

Zapraszamy do środka

Drzwi wg feng-shui powinny się otwierać do wnętrza pomieszczenia. I tak są standardowo montowane. Jest to bardzo korzystne, gdyż ułatwia napływ energii do pomieszczenia. Ponadto powinny być tak osadzone, aby przy ich otwieraniu ukazywała się większa część pokoju. Jeśli energia wpływająca przez otwarte drzwi od razu natrafia na przeciwległą ścianę, ulega zablokowaniu i nie rozchodzi się po wnętrzu. Sytuację uratować może zawieszenie na ścianie lustra, które skieruje chi w głąb pokoju.

Na zewnątrz otwierają się jednak drzwi łazienkowe. Rozwiązanie to również odpowiada filozofii feng-shui, wg której łazienka jest punktem, przez który pozytywna energia ucieka z domu. Otwierając drzwi na zewnątrz zapobiegamy więc tej ucieczce.

Poza sposobem otwierania drzwi, ważny jest też ich wygląd. Jedną z prymarnych zasad feng-shui jest porządek. Zniszczone, skrzypiące, ciężko się otwierające drzwi utrudniają właściwy przepływ pozytywnej energii. Powinny być estetyczne, ciche, wygodne w użytkowaniu, najlepiej – wykonane z naturalnych materiałów.

Przedpokój – centrum energii

Środkowa część mieszkania lub każdego z poziomów domu to centrum, z którego rozchodzi się energia. Powinna to być pusta przestrzeń, pozbawiona jakichkolwiek przytłaczających ją elementów. Idealnie, jeśli miałby on kształt kwadratu, foremnego prostokąta lub koła, był wysoki i oświetlony jasnym ale nie jaskrawym światłem, najlepiej światłem dziennym. Elementami wspomagającymi przepływ pozytywnej energii mogą tu być np. rośliny.

Z przedpokoju wchodzimy najczęściej do wszystkich pozostałych pomieszczeń w domu. Najlepiej, jeśli na wprost drzwi wejściowych znajduje się salon, który jako pierwszy dostrzegamy chodząc do domu. Niepożądane jest, by najbliżej drzwi wejściowych znajdowały się kuchnia lub łazienka, a przede wszystkim, by jako pierwsze były dostrzegane po wejściu do domu.

Dominująca kuchnia

Jest najważniejszą przestrzenią w domu. Optymalnym sektorem jej lokalizacji jest południe, ponieważ wzmaga to jej wewnętrzną energię, albo wschód. Może być jednak zaprojektowana w każdym – także niekorzystnym – miejscu, jako że neutralizuje złą energię. Ale … jej sąsiadem w żadnym wypadku nie może być łazienka. Jeśli już tak się stało, konieczne jest zneutralizowanie ścierających się energii tych pomieszczeń poprzez wyłożenie dzielącej je ściany glazurą. Feng-shui nie zaleca łączenia kuchni z salonem, ponieważ następuje wówczas zakłócenie charakteru pomieszczeń.

Bardzo ważne jest posadowienie kuchenki. Najlepiej, jeśli miejsce na piec wybierze geomanta. Jeżeli nie chcemy skorzystać z jego usług, zadbajmy o to, by umiejscowienie pieca pozwalało pracującej przy nim osobie bez problemu widzieć drzwi. Optymalnym rozwiązaniem są modne obecnie kuchenne wyspy. Jeżeli nie mamy warunków, by takową zrobić, należy zastosować lustra. Jako żywioł wody, kuchenka nie powinna znajdować się obok zlewu. Niewskazane jest też umieszczanie jej pod oknem. Ponadto należy ją utrzymywać w idealnej czystości, a przygotowując posiłki – korzystać ze wszystkich palników. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem – choć nie każdy wie, że również zgodnym z feng-shui – jest montowanie nad nią okapów, wentylujących i pochłaniających brzydkie zapachy.

Ważne jest też, by lodówka była zawsze dobrze zaopatrzona, ponieważ zapewni to bogactwo. Trzeba też dbać o jej czystość. Kuchnia musi być oświetlona w sposób jednorodny i utrzymana w ciepłych barwach ziemi. Niewskazana jest czerwień.

Relaks i wypoczynek

Temu służy pokój dzienny. Powinien być zlokalizowany w centralnej części domu, mieć kształt kwadratu lub prostokąta. Ważne jest, by każdy domownik znalazł w nim przyjazne dla siebie miejsce. Urządzając to pomieszczenie, należy zadbać o swobodny przepływ energii – trzeba unikać stawiania przeszkód na linii okno-drzwi. Zestaw wypoczynkowy nie powinien też znajdować się na środku pokoju, bo w ten sposób osoby z niego korzystające pozbawione są poczucia bezpieczeństwa, jakie daje ściana za plecami. Nie mniej istotne jest to, co znajduje się naprzeciw strefy wypoczynku. Jeśli mamy piękny ogród, warto tak ustawić kanapę i fotele, by siedząc w nich podziwiać widok za oknem. Jeżeli natomiast z naszego okna rozpościera się widok na sąsiedni blok, postarajmy się o przyciągającą wzrok, atrakcyjną dekorację okna, która zminimalizuje negatywny wpływ przykrego krajobrazu. Miękkie linie, naturalne materiały, korzystne detale ozdabiające pokój, ładne obrazy, odpowiednio dobrane oświetlenie pozwolą nam na przyjemne spędzane czasu w tym pomieszczeniu, służącym zarówno wypoczynkowi, jak i przyjmowaniu gości.

Idealna łazienka

Podobnie jak kuchnia może być zlokalizowana w strefie niekorzystnej. Jak już wspomniano, nie powinna znajdować się na wprost drzwi wejściowych i sypialni ani w centrum. Ponadto, planując rozmieszczenie pomieszczeń na piętrze domu, zadbajmy, by sypialnia nie znalazła się nad toaletą.

Łazienka jest miejsce, w którym ma miejsce cyrkulacja wody symbolizującej środki finansowe. W pomieszczeniu tym bardzo ważne jest usytuowanie toalety. Najgorszym rozwiązaniem jest lokalizacja jej na wprost drzwi. Należy wówczas postawić ściankę, zastosować kotarę z koralików bądź też wykorzystać dzwonek wietrzny lub lustro na drzwiach od wewnątrz. Idealnie, jeśli łazienka znajduje się z dala od wejścia, w głębi domu, a układ urządzeń sanitarnych sprawia, iż miska ustępowa ukryta jest przed wzrokiem otwierającej drzwi osoby.

Łazienka – tak jak i sypialnia – to pomieszczenie, które ma charakter in.

feng_shui_1Spokojny sen

Sypialnia to bardzo ważne miejsce dla każdego, dlatego powinna znaleźć się w strefie korzystnej. Optymalnym sektorem jest południowo-zachodni. Nie można jej lokalizować nad garażem ani w obrysie piwnic. Niewskazane jest też umiejscowienie jej blisko wejścia do domu. W domach jednorodzinnych nie ma z tym problemu, ponieważ część nocna znajduje się na ogół na piętrze lub – w przypadku budynków parterowych – w odosobnionej, położonej w głębi części. W mieszkaniach w blokach czasami właśnie najmniejszy pokój tuż przy wejściu przeznaczamy na sypialnię. Jeśli sypialnia znajduje się na poddaszu użytkowym ze skośnym dachem czy pod belką stropową, może to skutkować zaburzeniami snu wynikającymi z zakłóceń w przepływie energii.

W sypialni powinno znaleźć się łóżko a nie rozkładana sofa – zarówno ono, jak i materac winny być z naturalnych materiałów. Drewniany – np. sosnowy, rattanowy, wiklinowy itp. – stelaż powinien mieć „miękkie”, zaokrąglone kształty, pozbawione ostrych krawędzi, które nie sprzyjają wypoczynkowi. Wybierzmy materac wypełniony naturalnymi włóknami (np. kokosem) – pamiętając przy tym, by nigdy nie układać go bezpośrednio na podłodze. Pod materacem musi być pusta przestrzeń, dlatego niezbędne jest umieszczenie go w ramie lub wybór materaca na nóżkach. I jeszcze jedno – łóżko małżeńskie musi być wyposażone w jeden materac odpowiedniej szerokości – położenie dwóch sprawi, iż małżonkowie narażeni będą na rozdźwięki w związku.

Nie tylko wybór łóżka jest ważny, ale też jego ustawienie. Naszej mentalności nieobcy jest przesąd, by nie układać się nogami w kierunku drzwi. Ta sama zasada obowiązuje w feng shui. Zadbajmy też o to (jeśli przestrzeń nam pozwala), by obydwie sypiające w łóżku osoby miały do niego swobodny dostęp. Niewskazane jest lokalizowanie go m.in. na wprost drzwi.

Złym z punktu widzenia feng shui jest też łączenie sypialni z miejscem pracy. Wpływa to negatywnie zarówno na wypoczynek, jak i na jakość pracy. Może więc warto pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca na komputer np. w pokoju dziennym? Ponadto sypialnia powinna być pozbawiona urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne, czyli właśnie komputera, telewizora czy radia. Niewskazane są też półki z książkami. Należy utrzymać ja w charakterze in – w spokojnej kolorystyce, np. delikatnych błękitach złamanych lekką czerwienią. Ważne jest też zastosowanie oświetlenia miejscowego, stonowanego oraz niewielkich luster, co pomoże w wyciszeniu.

feng_shui_2Feng-shui a porządek

Nieład i bałagan to wrogowie pozytywnej energii chi. Zakłócają jej swobodny przebieg, hamują ją, ograniczają. Dlatego – by żyć zgodnie z zasadami feng shui – należy zadbać o porządek w każdym pomieszczeniu, także (a może przede wszystkim) w piwnicy. Mieszkając w budynkach wielorodzinnych, tam właśnie najczęściej gromadzimy stare, niepotrzebne, nieużywane przedmioty. W domach jednorodzinnych takim „schroniskiem” dla zużytych rzeczy bywa strych. By energia chi mogła swobodnie przepływać, należy pozbyć się starych, popsutych, pozbawionych wartości przedmiotów i rzeczy, a te, które chcemy zatrzymać, porządnie poukładać na półkach i w szafkach.

Remedia

Siatka baqua to prostokąt podzielony na 9 sfer, czyli rejonów: B (bogactwo, szczęście, dobrobyt), S (sława, uznanie), ZW (związek, małżeństwo, partnerstwo), R (rodzina, relacje między jej członkami), Z (zdrowie, harmonia, samopoczucie, spełnienie), T (dzieci, kreatywność, twórczość), W (wiedza, umiejętności, wykształcenie, rozwój wewnętrzny, wykorzystanie własnych możliwości), K (kariera, droga życiowa, umiejętność wybierania właściwych celów), PL (przyjaciele, pomocni ludzie, podróże). Wejście do pomieszczenia powinno znajdować się w jednej z dolnych sfer. Jeżeli którejś z powyższych stref brakuje, należy zastosować remedia, czyli elementy pozwalające na kierowanie energią. Do najważniejszych z nich należą rośliny, kryształki, dzwoneczki, lusterka. Drzewko cytrynowe jest jak najbardziej wskazane, natomiast wszelkie kwiaty suche są zabójcze dla dobrej energii. Dźwięk gongu z kolei silnie oczyszcza przestrzeń, a sam gong stanowi niezwykle ciekawy element ozdobny. Warto też wyposażyć wnętrze w lampy w kształcie kuli, które – jeśli ich kolor zostanie odpowiednio dobrany – wzbogacą wnętrze w pozytywne wibracje. Korzystne są także kominki w domach, ponieważ poza funkcją ozdobną wzbogacają też przestrzeń o żywioł ognia. Niewskazane jest hodowanie kaktusów, choć mogą one znaleźć się w dwóch miejscach: przy telewizorze i na parapecie.

Czasami wystarczą drobne zmiany, by ułatwić przepływ energii chi. Ostry, wystający kant narożnika można zasłonić rośliną o obłych liściach, w ciemnym kącie pokoju można powiesić lustro lub zamontować punktowe oświetlenie, czy nawet postawić radio. W prawym górnym kącie pokoju powieśmy zdjęcie współmałżonków, a dla zapewnienia sobie dobrobytu kupmy nowy czarny portfel. Każdej strefie z siatki baqua przypisany jest jeden z pięciu żywiołów (elementów (woda, drzewo, ogień, ziemia lub meta, pozostając jednocześnie w zależności z pozostałymi. Poszczególne strefy warto więc wspomóc odpowiednimi remediami. W strefie kariery, związanej z kolorem niebieskim, ustawmy np. akwarium. Symbolami, które powinny tu się znaleźć, są też nasze własne dyplomy, puchary itp. W strefie wiedzy można postawić np. pusty dzban. Strefa rodziny i zdrowia winna być dobrze oświetlona, ze zdjęciami rodziny. Remedium, które tu można umieścić to np. kaskada, akwarium, cięte niebieskie kwiaty w przejrzystym niebieskim wazonie, soczyście zielona roślina (np. paprotka) itp. Niewskazany w niej jest kominek, zegar, szafa itp. W strefie bogactwa do polecanych remediów należą kaskady wodne, oświetlenie o niebieskiej barwie, rośliny. Nie powinno być w niej elementów takich samych jak w strefie rodziny. W strefie związków zalecane są takie remedia, jak np. czerwone kwiaty, świeczki (zawsze dwie, jako symbol związku), solna lampa itp.

feng_shui_3

Do innych wykorzystywanych przez feng shui remediów należą m.in.

  • lustro – bo powiększa przestrzeń, w której zostało umieszczone;
  • błyszczące przedmioty – bo odbijają energię sha
  • dzwoneczki wietrzne – dostosowane do elementu przypisanego danej strefie, bo harmonizują energię;
  • fontanna, zawieszone na gałęziach przedmioty kołyszące się na wietrze – bo wzmagają przepływ chi;
  • kryształy – bo stymulują energię.

 

Oprac. E.D.

Bibliografia

Sara Rossbach, Feng Shui, czyli sposób na szczęście, POLIGRAF, Wrocław

Kurs Feng Shui on-line, www.fengshui.art.pl

Człowiek w świecie energii i żywiołów, http://www.nestle.pl/gl_radosczycia_fengshui.asp

Feng Shui http://www.gavagai.pl/chiny

Dom zwierciadłem twojej duszy, http://www.emebel.pl/publikacje/forte-fengshui.php

Leszek Matela, Geomancja – sztuka wykorzystywania pozytywnych oddziaływań środowiska, http://www.zb.eco.pl/bzb/27/przestrz.htm

Udostępnij ten wpis

Post Comment