Pierwszy hybrydowy dom w standardzie Multi-Comfort

Domy samodzielnie zapewniające sobie energię elektryczną wydawały się do niedawna być wymysłem pisarzy fantasy, a budownictwo energooszczędne kojarzone było z modnym trendem dla prestiżowych inwestycji oraz z dużymi nakładami finansowymi. Dzisiaj takie rozwiązania stają się standardem i stylem życia, na który decyduje się coraz więcej Polaków. Ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązania, komfort ciszy i bezpieczeństwa, a przede wszystkim niższe czy nawet zerowe rachunki za energię i ogrzewanie to zalety domów niskoenergetycznych.

Pierwszy dom hybrydowy zasilany energią odnawialną, zrealizowany w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort, wybudowany został w Gdańsku, w dzielnicy Osowa. Przy jego budowie, która trwała około 11 miesięcy, wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne. Koszty utrzymania takiego domu mogą być niższe nawet o 40%, w porównaniu do budynków standardowych.
Jestem przekonany, że budowa komfortowych i energooszczędnych domów przyszłości, to wielka szansa nie tylko na podniesienie standardów budownictwa mieszkaniowego, ale również na podniesienie standardów życia i odpowiedź na wyzwania związane z ograniczonym dostępem do źródeł energii. Nic tak nie przekona inwestora do użycia konkretnych rozwiązań jak pokazanie ich w praktyce. Urzeczywistniliśmy ideę, która funkcjonowała w teorii już od dobrych kilku lat. Otwieramy dom wykonany w standardzie Multi-Comfort, który jest przyszłością budownictwa mieszkaniowego w Polsce – mówi Benedykt Korduła, lider projektu Saint-Gobain Multi-Comfort.

Technologie - Pierwszy hybrydowy dom w standardzie Multi-Comfort

Uroczyste otwarcie domu pokazowego w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort. Fot. Saint-Gobain

Do budowy domu hybrydowego zostały wykorzystane najwyższej jakości produkty marek Grupy Saint-Gobain: ISOVER, Weber, Rigips, PAM, Glassolutions oraz Ecophon. Dzięki temu dom jest nie tylko energooszczędny i przyjazny dla środowiska, ale dodatkowo ma właściwą akustykę, oświetlenie i jakość powietrza: – Do zabezpieczenia fundamentów zostały wykorzystane produkty marki WEBER. Izolacja termiczna płyty fundamentowej osiąga wartości U = 0,13 W/m2K . Ważnym elementem konstrukcji domów niskoenergetycznych jest ściana i dach w standardzie pasywnym. Dzięki zastosowaniu produktów marki ISOVER, możliwe jest zachowanie przyjemnego ciepła zimą i komfort przed letnimi upałami. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,1 W/m2K. W ścianach zostały zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. W ten sposób wykorzystana jest energia słoneczna, która bezkosztowo dociepla i doświetla dom. Współczynnik dla okien wynosi U=0,85 W/m2K. Komfort akustyczny został zapewniony za sprawą izolacji ISOVER, systemów suchej zabudowy marki Rigips oraz sufitów i paneli ściennych marki ECOPHON. Systemy Rigips i ECOPHON ograniczają przenoszenie hałasu pomiędzy strefą dzienną, w której znajduje się salon oraz jadalnia a nocną strefą relaksu i odpoczynku – mówi Grzegorz Ogierman, lider projektu Saint-Gobain Multi-Comfort.
W gdańskim domu hybrydowym zastosowano również najnowocześniejsze rozwiązania redukujące zużycie energii czy wręcz produkujące energię, jak pompa ciepła i panele fotowoltaiczne. Zamontowano tu – jak w każdym domu niskoenergetycznym – system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Źródłem ciepła w domu jest ciepło energii zawartej w gruncie, pobieranej i przetwarzanej przez pompę ciepła, przy niewielkim udziale energii elektrycznej. Woda użytkowa jest podgrzewana przez system kolektorów słonecznych, zlokalizowanych na dachu. Panele fotowoltaiczne przetwarzają odzyskaną energię słoneczną na prąd, który służy do zasilania małych urządzeń w gospodarstwie domowym. Ścieki bytowe odprowadzane są do zbiornika, w którym elementy stałe oddzielane są od wody, a woda podczyszczana. W domu zainstalowany jest również system pozwalający na magazynowanie deszczówki, wykorzystywanej przy pracach w ogrodzie.
Inwestycja została zrealizowana przez firmę Domy Hybrydowe we współpracy z Grupą Saint-Gobain.

Budowa takiego domu jest średnio o 10-20 procent droższa niż tradycyjnych, jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do ich budowy mogą się zwrócić już w ciągu kilku lat. Miesięczny koszt utrzymania (ogrzewanie budynku i wody użytkowej, a także energia elektryczna oraz wywóz śmieci) to wydatek w wysokości ok. 200 zł.

Normy przyjęte w projekcie Saint-Gobain Multi-Comfort spełniają wymagania programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na budowę domu jednorodzinnego o wysokim standardzie energetycznym. Inwestorzy, którzy wybiorą rozwiązanie Multi-Comfort mogą liczyć dodatkowo na dotację w wysokości 30 lub 50 tys. zł.

Technologie - Pierwszy hybrydowy dom w standardzie Multi-Comfort

Poddasze pokazowego domu Saint-Gobain Multi-Comfort. Fot. Saint-Gobain
Technologie - Pierwszy hybrydowy dom w standardzie Multi-Comfort

Wnętrze pokazowego domu hybrydowego w Gdańsku. Fot. Saint-Gobain
Technologie - Pierwszy hybrydowy dom w standardzie Multi-Comfort

Agnieszka Maciąg, ambasadorka programu Multi-Comfort. Fot. Saint-Gobin
Więcej niż energooszczędność

Program Multi-Comfort to kompleksowe rozwiązanie, opracowane na podstawie wyników wieloletnich badań prowadzonych w laboratoriach Saint-Gobain. Jego założenia opierają się na 7 zasadach, których spełnienie daje gwarancję komfortowego użytkowania oraz oszczędności.

Komfort ekonomiczny
Standard Multi-Comfort oznacza szereg korzyści ekonomicznych dla użytkowników, co potwierdza ekspertyza Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Dodając do siebie wartość budowy domu Multi-Comfort oraz koszt ogrzewania w okresie eksploatacji budynku, użytkownicy mogą liczyć na realne zyski. Celem jest osiągnięcie zapotrzebowania na energię pierwotną dla budynku o niemal zerowym zużyciu energii (NZEB). Akty wykonawcze europejskiej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków określają ten poziom dla Polski na 29 kWh/m2.
Budynki w standardzie Multi-Comfort charakteryzują się wyższą wartością rynkową w momencie sprzedaży. Jakość budownictwa i niskie koszty ogrzewania stanowią ważne argumenty dla kupujących budynki, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Komfort termiczny
Odczucie komfortu termicznego zależy m.in. od naszego ogólnego samopoczucia, ubioru czy stopnia aktywności fizycznej. To elementy, na które Multi-Comfort nie ma wpływu. Istnieją jednak czynniki fizyczne decydujące o postrzeganiu otoczenia jako komfortowego termicznie. Pierwszy z nich to różnica temperatur w poszczególnych miejscach pomieszczenia – nie powinna być wyższa niż 3°C. Przykładowo, jeśli temperatura wewnętrznej strony ściany zewnętrznej i temperatura zmierzona na środku pokoju będą się różnić o więcej niż 3°C, będziemy odczuwać dyskomfort. W takim miejscu podczas stania czy siedzenia będziemy mieć nieprzyjemne wrażenie, jakby wiało nam po plecach.
Kolejne zjawisko to szybkość przemieszczania się powietrza w pomieszczeniu. Latem nie powinna być ona większa niż 0,2 m/s, a zimą 0,15 m/s. Ważne jest jeszcze zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza. Pamiętajmy, że jakość powietrza i odpowiednia jego wilgotność zapobiegną powstawaniu grzybów i pleśni, które mają bardzo niekorzystny, alergizujący wpływ na nasze zdrowie.
Wykorzystanie standardu Multi-Comfort gwarantuje spełnienie tych wymagań na najwyższym poziomie.

Komfort akustyczny
Ściany i stropy w budynkach Multi-Comfort projektowane są tak, aby zapewnić optymalny poziom dźwięku w pomieszczeniach. Zminimalizowanie hałasu dotyczy wszystkich źródeł jego powstawania: na zewnątrz i wewnątrz domu, spowodowanego przez upadające przedmioty, stawiane kroki czy pracę sprzętów AGD. Poziom dźwiękochłonności w budynkach projektowanych według standardu Multi-Comfort wynosi minimum 58 dB dla ścian zewnętrznych a 38 db dla ścian wewnętrznych.

Komfort dobrej jakości powietrza
Dobra jakość powietrza to subtelna równowaga pomiędzy odpowiednią wentylacją, temperaturą, wilgotnością i doświetleniem. Budynki w standardzie Multi-Comfort są wyposażone w materiały gwarantujące właściwy mikroklimat. Gwarancja szczelności przegród oraz zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją zapewniają należytą wilgotność oraz odzyskiwanie energii przy wymianie powietrza na świeże na poziomie 80%. Aby móc cieszyć się optymalnym dla zdrowia mikroklimatem, koniecznie trzeba zadbać o stosowne rozwiązania już na etapie projektu.

Komfort bezpieczeństwa
Saint-Gobain oferuje szeroki wachlarz systemów budowlanych, których odporność ogniowa została przebadana i potwierdzona właściwymi dokumentami. Produkty ISOVER i RIGIPS posiadają klasę ogniową A1 oznaczającą produkty niepalne i gwarantujące komfort bezpieczeństwa dla całej rodziny.

Komfort estetyki
Pragniemy żyć w harmonii z naturą, w pięknych i jasnych pomieszczeniach. Obalamy mit, że budynki niskoenergetyczne muszą być brzydkie. Projekty domów Multi-Comfort są estetyczne, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Odpowiednie przeszklenia zapewniają wysoki poziom światła dziennego i doskonałą przestrzeń wewnątrz, w której czujemy się wolni i zrelaksowani.

Komfort ekologiczny
Troska o środowisko naturalne leży w gestii każdego z nas, dlatego warto upewnić się, że nasz dom spełnia najwyższe standardy ekologiczne już od pierwszych chwil związanych z budową. Produkty Saint-Gobain posiadają deklaracje środowiskowe oraz atesty ekologiczne, są wytwarzane z naturalnych materiałów i z przetwarzania surowców wtórnych, np. stłuczki szklanej. W procesie użytkowania budynki zużywają niewielką ilość energii.
Jak pokazuje „Diagnoza Społeczna 2013 Warunki i Jakość Życia Polaków”, opracowana przez zespół specjalistów pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego, od 2000 roku sukcesywnie rośnie liczba osób zadowolonych z warunków mieszkaniowych w Polsce.

Technologie - Pierwszy hybrydowy dom w standardzie Multi-Comfort

Z roku na rok rośnie również świadomość Polaków na temat energooszczędności i budownictwa niskoenergetycznego. Coraz częściej decydujemy się na tego rodzaju rozwiązania nie tylko ze względów finansowych związanych z obniżeniem kosztów eksploatacji i ogrzewania. Zauważamy walory i korzyści związane z wygodą, zdrowiem i ekologią. Opracowany przez Saint-Gobain standard „Multi-Comfort” jest odpowiedzią ma rosnące potrzeby konsumentów w zakresie mieszkalnictwa. Program pozwala osiągnąć maksymalny poziom komfortu przy zachowaniu korzystnego bilansu ekonomicznego. Odpowiednie zestawienie sprawdzonych materiałów i innowacyjnych technologii zapewnia maksymalnie wysoki standard życia skupionego na 7 płaszczyznach – komfortach: ekonomicznym, termicznym, akustycznym, estetycznym, bezpieczeństwa, jakości powietrza a także komforcie ekologicznym.

Udostępnij ten wpis

Post Comment