Stiuk wapienny – efektowne wykończenie ścian

Technika tynkarska znana od stuleci wraca do łask dekoratorów. Może być świetną alternatywą dla tapety i farby, jeśli chcemy nadać ścianom oryginalnego charakteru. Sprawdzi się zarówno we wnętrzu pełnym antyków, jak i w przestrzeni nowoczesnego loftu.

Stiuk wapienny to jedna z najstarszych technik dekoracyjnych, imitująca polerowany kamień o strukturze łupanej. Zaprawa tynkarska jest produkowana na bazie wapna gaszonego, naturalnej glinki i sproszkowanego wypełniacza np. drobnoziarnistego piasku.

Ściana pokryta stiukiem wapiennym. Fot. Francesco GUARDI Collezione
Ściana pokryta stiukiem wapiennym. Fot. Francesco GUARDI Collezione

Z renesansowych pałaców do nowoczesnych wnętrz

Znany i ceniony był już w czasach starożytnego Rzymu. Chętnie wykorzystywano go jako imitacja marmuru, przy wykonywaniu rzeźb i dekoracji ściennej np. sztukaterii. Znajdziemy go również w sztuce mauretańskiej, a także architekturze renesansowej i barokowej.

Dziś stiuk przeżywa swój renesans, inspirując do tworzenia szlachetnych dekoracji ściennych. Będą pasować nie tylko do wnętrz w dawnym stylu. – Stiuk świetnie prezentuje się również w nowoczesnych i eklektycznych wnętrzach, w połączeniu z metalem i szkłem. Jest stosowany do dekoracji ścian i sufitów. Sprawdza się również na zewnątrz budynku − przy artystycznej dekoracji filarów, kolumn i pokrywania wybranych fragmentów elewacji – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producenta farb i mas dekoracyjnych Francesco Guardi Collezione.

W salonie i łazience

Stiukiem można pokryć wszystkie ściany w salonie lub sypialni. Niezwykle efektownym rozwiązaniem będzie też pokrycie tynkiem tylko jednej ściany lub elementów architektonicznych np. kominka. Będą wyróżniać się na pozostałych ścian i dodadzą wnętrzu charakteru.

Na rynku znajdziemy nie tylko stiuk w kolorze białym, jak i dostępny w wielu ponadczasowych kolorach. Dobierając odpowiednie narzędzia do aplikacji, będziemy mogli uzyskać różne efekty i faktury. Stiuk wyróżnia się wysoką paroprzepuszczalnością oraz odpornością na działanie pleśni, grzybów i bakterii Dzięki temu można go stosować również w kuchni i łazience, jednak z wyłączeniem powierzchni narażonych na bezpośrednie działanie wody.

Jak stosować? Kilka przydatnych wskazówek

Jeśli zdecydowaliśmy się na dekoracje z wykorzystaniem stiuku wapiennego, warto zaplanować prace malarskie. Na początek potrzebna będzie farba podkładowa lub preparat gruntujący, którymi w pierwszej kolejności należy pokryć podłoże. Nakładanie stiuku można rozpocząć po wyschnięciu warstwy gruntującej tj. po min. 6 godzinach.

Stiuk można nanosić za pomocą szpachelki lub pacy weneckiej. Wskazane jest nakładanie 2-3 warstw masy (w odstępie czasu 6 godz. od wyschnięcia każdej kolejnej warstwy). Jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie i uzyskaniu większej głębi koloru na koniec możemy użyć specjalnego wosku do stiuków – radzi Bartłomiej Cholewa. Zaleca się, by używać wosku po 7 dniach od nałożenia stiuku. Wystarczy rozprowadzić jego niewielką ilość za pomocą pacy weneckiej, a następnie wypolerować za pomocą np. flaneli. Wosk nada połysk i uwydatni kolor stiuku.

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment