W dniach 1-2 kwietnia w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku odbyła się 34 edycja Targów Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz GRYF-BUD. Targom budowlanym towarzyszyły Targi Energii Odnawialnej TEO, Targi Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Budownictwie BHP-BUD oraz Targi Twój Ogród. Cała imprezę poprowadził Dominik Strzelec, znany z takich programów jak Usterka i Odlotowy Ogród.
Kwietniowe targi w Bydgoszczy przyciągnęły setki zwiedzających. Na wystawie można było zobaczyć wszystkie niezbędne do budowy i wykończenia domu materiały, a także uzyskać porady od specjalistów. Zwiedzający mogli przyjrzeć się z bliska budowie domu drewnianego (pokaz budowy domu „na żywo” zorganizowała firma Lezna), a także montażowi paneli fotowoltaicznych (zawody zorganizowane przez Prosument Klaster Odnawialnych Źródeł Energii z Włocławka), zaś na stoisku Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy pokazom kunsztu ciesielskiego i dekarskiego – w szczególności układania dachówki karpiówki, w tym obróbki wolego oka. Co więcej, był to pokaz bezpiecznej pracy na wysokości, z pełnym niezbędnym osprzętem.
Ponadto, odbywały się pokazy pierwszej pomocy, pokazy rusztowań, pokaz okładzin imitujących drewno i klinkier w systemach ociepleń budynków (firma KOSBUD) oraz warsztaty z wikliny.
Stoisko Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na pokaz prac na wysokości, ale też i szereg mniejszych stanowisk, na których pracowali ubrani w tradycyjne stroje dekarze – każdy zwiedzający mógł osobiście przyjrzeć się pracy dekarza, np. jak wykonuje obróbki metalowe na dachu, a także porozmawiać.
Na kilku modelach dachów prezentowane były różne rozwiązania na dachy zarówno skośne, jak i płaskie (m.in. pokrycia z tytan-cynku ZM Silesia, rozwiązania dla dachów płaskich Firestone).
W trakcie trwania targów odbywały się konkursy, w tym konkurs z wiedzy i umiejętności z zakresu BHP, zorganizowany przez Targi Pomorskie przy współudziale PCK oraz Centrum Nauki i Biznesu “Żak”.
Zwinności i szybkości wymagała rywalizacja we wkręcaniu wkrętów na czas – zorganizowana w Strefie Majsterkowicza firmy Profix, producenta i dystrybutora narzędzi, W tej konkurencji swoich sił spróbował również prowadzący Dominik Strzelec (na fot.).
Atrakcją targów były próbne jazdy samochodami elektrycznymi, zorganizowane przez RAWICOM. Ponadto, porady prawne (Joanna Kawa, Nexum) oraz techniczne nt. budowy domu, pomp ciepła i OZE (Tomasz Mania, PSPC), strefy porad architektów i projektantów (na stoisku SARP, KPIARP oraz biur projektowych), a nawet atrakcje dla dzieci takie jak strefa Małego Architekta, budowa domów z pudeł czy drewniane gry – dla dzieci i nie tylko.
W ramach targów odbyły się całodniowe konferencje „BHP to się opłaca” oraz “Od Wizji do Realizacji – Odnawialne Źródła Energii” oraz „BIM szansą dla budownictwa” (współorganizowana przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oddział w Bydgoszczy).
W ramach zorganizowanej przez Targi Pomorskie konferencji “BHP to się opłaca” poruszono m.in. temat bezpiecznej praca na wysokości w budownictwie (Zbigniew Cygan, Rock Master s.c.). Przepisy ogólne pracy na wysokości omówił Andrzej Hodyr z Akala Faraone Sp. z o.o. (na zdjęciu). Temat “Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w budownictwie w kontekście międzynarodowej ochrony praw człowieka” zreferował dr Przemysław Osóbka z Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyzszej w Bydgoszczy. Pojawiły się też m.in. takie tematy jak: Służba BHP w XXI w., Wybuchowość pyłów – zagrożenie w Twoim zakładzie, Konserwacja stałych urządzeń gaśniczych wodnych, Analiza nieszczęśliwych wypadków i niebezpiecznych uszkodzeń technicznych.
Podczas konferencji “Od Wizji do Realizacji – Odnawialne Źródła Energii” zaprezentowano wiele interesujących tematów z zakresu OZE, m.in. “Analiza efektywności działania instalacji pompy ciepła w układzie hybrydowym z instalacją fotowoltaiczną w domu jednorodzinnym” (dr inż. Adam Mroziński, Interdyscyplinarne Centrum Odnawialnych Źródeł Energii, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, “Walka ze smogiem a rozwój czystych technologii” oraz “Jak prawidłowo zaprojektować dom z pompą ciepła (referaty Tomasza Mania, Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła), “Badanie parametrów pracy laboratoryjnej instalacji pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok” Weronika Kruszelnicka, koło Naukowe Studentów OZE UTP w Bydgoszczy. W ramach konferencji poświęconej OZE odbyło się również Forum Młodych, które moderowała mgr inż Beata Dolata z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy (na zdjęciu).
Jak co roku, przyznano nagrody Grand Prix i Medale Targów oraz Nagrodę Prezydenta Bydgoszczy, którą otrzymała firma FreeVolt Sp.z o.o.
GRAND PRIX w roku 2017
- Grand Prix Targów GRYF-BUD otrzymała firma DEFRO Sp. z o.o.
- Grand Prix Targów BHP-BUD otrzymała firma Akala Faraone Sp. z o.o.
- Grand Prix Targów TEO otrzymała firma FreeVolt Sp. z o.o.
MEDALE
- Medal Targów GRYF-BUD otrzymała firma XL-TAPE International Sp. z o.o.
- Medal Targów BHP-BUD otrzymała firma Filter Service Sp. z o.o.
- Medal Targów TEO otrzymała firma P.P. Heiztechnik Sp. z o.o. Sp.k.
J. Chrapkowska-Smoter