Techniczne zawody z przyszłością: monter zabudowy

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to zawód bardzo uniwersalny, dający kwalifikacje do wykonywania wielu prac budowlanych: tynkarskich, malarskich, tapeciarskich, glazurniczych i posadzkarskich. Ze względu na szeroki zakres uprawnień absolwenci tego kierunku są bardzo pożądanymi pracownikami. Rafał Plantos, Młodszy Specjalista ds. Szkoleń z Akademii Technicznej PPG Deco, przedstawia specyfikę tej specjalizacji.

 

Fot. Akademia Techniczna   PPG Decco
Fot. Akademia Techniczna PPG Decco

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest stosunkowo nową profesją, ustanowioną klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego w 2012 roku. Powstała ona w wyniku scalenia trzech fachów: malarza-tapeciarza, posadzkarza i technologa robót wykończeniowych w budownictwie. Celem połączenia tych trzech zawodów było wyszkolenie wszechstronnych profesjonalistów, którzy zajmują się remontem i budową kompleksowo, co z kolei zwiększa ich szanse na rynku pracy. Zainteresowanie karierą montera zabudowy i robót wykończeniowych jest bardzo duże.

 

  1. Zakres obowiązków

Monter zabudowy prowadzi różnorodne prace związane z wykańczaniem budynków. Do jego obowiązków należy przede wszystkim montaż systemów suchej zabudowy, wykonywanie robót posadzkarskich, okładzinowych i malarsko-tapeciarskich. W ramach swoich zadań może przeprowadzać prace tynkarskie, murarskie, glazurnicze, kłaść płytki ceramiczne i podłogi, a nawet wykonywać montaż systemów ociepleniowych.

 

  1. Wymagane kwalifikacje

Monter zabudowy musi przede wszystkim znać się na wykańczaniu sufitów, ścian, podłóg i pozostałych elementów aranżacyjnych wnętrz mieszkalnych i komercyjnych. Prace muszą być wykonywane zgodnie z przedstawioną dokumentacją budowlaną i techniczną, więc niezbędna jest umiejętność ich prawidłowego odczytu, a także tworzenia własnych pism i rysunków zawodowych. Wymagana jest szeroka wiedza na temat właściwości stosowanych materiałów, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, tynki, glazura, farby, panele, jak również znajomość działania maszyn oraz urządzeń stosowanych w trakcie remontu.

 

Monter zabudowy powinien bardzo dobrze znać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowe. Wskazana jest umiejętność prawidłowego gospodarowania materiałami wykończeniowymi, energią elektryczną i wodą. Osoba taka musi dobrze odnajdywać się w pracy zespołowej i wykonywać zadania brygadzisty lub mieć umiejętności kierownicze, by kiedyś samemu zarządzać zespołem. Przydadzą się też zdolności plastyczne i umiejętność łączenia kolorów.

 

  1. Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do pracy jako monter zabudowy jest ogólny zły stan zdrowia i brak odporności na długotrwały wysiłek fizyczny oraz zmienne warunki środowiskowe. Uniemożliwiać pracę będą przede wszystkim schorzenia narządu ruchu, w szczególności ograniczające sprawność rąk, znaczne wady wzroku i daltonizm, epilepsja, częste omdlenia, przewlekłe choroby układu nerwowego, a także – w związku z kontaktem z rozmaitymi substancjami i pyłami – choroby płuc i silne alergie. Należy pamiętać, że wiele prac jest monotonnych i wymaga skupienia.

 

  1. Perspektywy na rynku pracy

 Absolwent szkoły zawodowej może być zatrudniony na stanowisku montera zabudowy i robót wykończeniowych w firmie budowlanej, remontowej i wykończeniowej, może również otworzyć własną działalność gospodarczą. Wraz z nabywanym doświadczeniem będzie w stanie awansować na kierownika zespołu, który wyznacza zadania i kontroluje postępy prac wykończeniowych. Zarobki zależne są od stażu pracy, regionu, pozycji w zespole i formy zatrudnienia. Średnie dochody wynoszą 2000–2500 zł brutto.

 

  1. Proponowane kierunki kształcenia

Aby zdobyć zawód montera zabudowy i robót wykończeniowych, niezbędne jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej, technikum lub kwalifikacyjnego kursu zawodowego i zdanie państwowego egzaminu zawodowego. Nauka fachu w szkole trwa 3 lata, natomiast kurs 2–4 semestry. Warto ten czas wykorzystać na praktyczną naukę zawodu pod okiem specjalistów, ukończenie dodatkowych kursów i szkoleń oraz zdobycie certyfikatów potwierdzających zdobyte umiejętności, np. Certyfikat Akademii Technicznej PPG Deco z systemów wykończenia wnętrz, technik dekoracyjnych, lakierowania posadzek drewnianych czy elewacji i systemów ociepleń.

 

Celem nauki w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest wykształcenie specjalisty atrakcyjnego na rynku pracy i umożliwienie mu dobrego startu w dorosłe życie. Wszechstronne umiejętności odpowiadają na zapotrzebowanie rynku na „złote rączki” – fachowców, którzy mogą podjąć się różnorodnych zadań związanych z budową i remontem.

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment