Energooszczędne płyty Ruukki wyraźnie pomagają w poprawie wyników energetycznych budynków

Energooszczędne płyty Ruukki, wprowadzone na rynek wiosną ubiegłego roku, umożliwiają wyraźną poprawę wyników energetycznych budynków. Płyty te zostały już zamówione w Finlandii do realizacji m.in. takich projektów, jak centrum technologiczne Cargotec Hervanta, w Tampere; zakład opakowań Paccor w Hämeenlinna, centrum logistyczne Flyway Cargo w Vantaa i centrum logistyczne DB Schenker w Nurmijärvi. Łącznie, latem i jesienią br. klienci zamówili ponad 100 000 m² płyt energooszczędnych.

ruukki-plyty1Rosnące zainteresowanie płytami energooszczędnymi Ruukki generuje świadomość znacznej redukcji śladu węglowego budynków. Poza tym, na wybór nowych płyt Ruukki wpływają również roczne oszczędności kosztów energii sięgające do 30%.

Dzięki swojej szczelności, system płyt energooszczędnych w poważnym stopniu zmniejsza potrzeby grzewcze i chłodnicze budynku, jak również obniża poziom emisji dwutlenku węgla. Przykładowo, dzięki energooszczędnym płytom Ruukki, jednokondygnacyjne centrum logistyczne o powierzchni 10 000 m², położone na południu Finlandii, wytwarza w ciągu 10 lat o 2 800 ton dwutlenku węgla mniej. Równa się to wielkości emisji wygenerowanych przez 280 samochodów, które w ciągu roku okrążą ziemię lub przejadą 40 000 km.

Centrum logistyczno-magazynowe Flyway Cargo powstaje obecnie w pobliżu lotniska Helsinki-Vantaa. Centrum budowane jest dla funduszu ubezpieczeń emerytalnych Ilmarinen. Oddanie obiektu do eksploatacji przewidziano na jesień 2012 roku. Do budowy centrum zostanie użyte łącznie około 7 000 m² płyt energooszczędnych Ruukki. Wykonawcą elewacji jest spółka Oulun Pelti ja Eristys Oy, która należy do firm certyfikowanych przez Ruukki. “Inwestycje dotyczące nieruchomości to inwestycje długoplanowe, dlatego też jesteśmy zainteresowani efektywnością energetyczną, zrównoważonym budownictwem oraz trwałością produktów,” wyjaśnia kierownik techniczny Niina Rajakoski z Ilmarinen.

Firma NCC Rakennus Oy to z kolei wykonawca Centrum Technologii i Kompetencji Cargotec. Ten pięciopiętrowy budynek biurowy połączony z zakładem ma być oddany do użytku w grudniu 2012 roku. Do budowy zakładu wykorzystane zostanie około 5 000 m² płyt energooszczędnych.

Producent opakowań Paccor Finland Oy ukończy budowę swojego nowego zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w parku przemysłowym Moreeni w Hämeenlinna jesienią 2012 roku. Wykonawcą projektu jest spółka Lemminkäinen, a klientem firma z branży nieruchomości – Morpac Oy. Na potrzeby tego projektu Ruukki dostarczy łącznie około 8 000 m² płyt energooszczędnych.

Do budowy nowego centrum logistycznego spółki DB Schenker w Nurmijärvi użyte zostanie blisko 7 000 m² płyt energooszczędnych. Realizacją projektu zajmuje się spółka konsultingowa Rakennuttajatoimisto HTJ Oy, działająca w oparciu o model usług zarządzania projektami. Centrum zacznie działać pod koniec 2012 roku.

Proekologiczne rozwiązania naszego centrum logistycznego będą certyfikowane zgodnie z systemem BREEAM i dążymy do uzyskania oceny A, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Wybraliśmy płyty energooszczędne Ruukki ze względu na ich szczelność, która pomoże nam w osiągnięciu powyższego celu. Nasze obliczenia wskazują, że dodatkowe nakłady inwestycyjne wymagane w związku z zastosowaniem płyt energooszczędnych spłacą się w wystarczająco krótkim czasie w porównaniu do uzyskanych korzyści

– mówi Marco Furu, dyrektor, Real Estate DB Schenker w Finlandii.

Płyty energooszczędne Ruukki produkowane są w zakładzie firmy w Alajärvi, w Finlandii.
Płyty energooszczędne Ruukki to prefabrykowane elementy przeznaczone do wykonania ścian zewnętrznych budynku, w efekcie czego konstrukcje ścienne zyskują wyjątkową szczelność. Dzięki szczelności, system złożony z energooszczędnych płyt Ruukki w znacznym stopniu zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą i chłodniczą, a dodatkowo przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Płyty energooszczędne stanowią idealne rozwiązanie m.in. dla obiektów komercyjnych, przemysłowych i logistycznych. Ruukki jest pierwszym producentem na świecie, który gwarantuje dokładny poziom szczelności płyt dla ścian zewnętrznych. W zależności od przeznaczenia budynku, dostępne są trzy różne poziomy szczelności. Dzięki niepalnemu rdzeniowi z wełny mineralnej, płyty cechują się także wysoką odpornością ogniową.

Więcej informacji na stronie: www.ruukki.pl/energooszczedne-plyty

* * *

Firma Ruukki postrzega zrównoważony rozwój jako szansę na prowadzenie działalności w sektorze budownictwa. Szansa ta staje się sukcesem, jeśli cały sektor wspólnie pracuje nad nowymi rozwiązaniami. Misją Ruukki jest dostarczanie takich produktów i usług, które pozwolą naszym klientom i partnerom w bezpieczny i efektywny kosztowo sposób realizować swoje projekty, z zachowaniem zrównoważonego wpływu na środowisko.
Oferowane przez Ruukki rozwiązania zwiększają efektywność energetyczną otoczenia budowlanego dzięki obniżeniu wielkości zużycia energii podczas eksploatacji budynków oraz zmniejszeniu wpływu na środowisko w trakcie ich budowy. Motorem działania Ruukki jest rozwój nowych, zrównoważonych rozwiązań przeznaczonych dla branży budowlanej.

Rautaruukki dostarcza oparte na metalach komponenty, systemy i kompleksowe rozwiązania dla budownictwa i przemysłu maszynowego. Firma posiada szerokie portfolio metalowych produktów i związanych z nimi usług. Rautaruukki prowadzi działalność w 27 krajach i zatrudnia 11 700 pracowników. W 2010 roku obroty netto wyniosły 2,4 mld euro. Akcje spółki notowane są na Helsińskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (Rautaruukki Oyj: RTRKS). Firma używa marketingowej nazwy Ruukki.

www.ruukki.pl

Udostępnij ten wpis

Post Comment