Keramzyt Optiroc – wiele sposobów na budowę

Materiały - Keramzyt  Optiroc – wiele sposobów na budowę
Fot. 1. Mur z bloczków.

Produkcję kruszywa keramzytowego w Gniewie koło Tczewa rozpoczęto już w latach siedemdziesiątych. Początkowo materiał stosowany był głównie jako izolacja ścian zewnętrznych w budownictwie wielkopłytowym. W latach dziewięćdziesiątych, po modernizacji linii technologicznych, rozpoczęto produkcję kruszywa posiadającego znacznie lepsze właściwości fizyczne. Wytwarzany obecnie w Gniewie keramzyt Optiroc jest dwukrotnie lżejszy, a cecha ta wyróżnia je spośród innych lekkich kruszyw produkowanych w Polsce.

Produkcja keramzytu polega na mechanicznym uplastycznieniu a następnie wypaleniu specjalnych glin pęczniejących. W temperaturze 1200°C kilkakrotnie zwiększają one swoją objętość, materiał przybiera postać porowatych kulek ze spieczoną, twardą powłoką na wierzchu. Po ostudzeniu, keramzyt sortuje się metodą przesiewu na różne frakcje: 0-2 mm, 2-4 mm, 4-8 mm, 4-10 mm oraz 10-20 mm – w ten sposób powstaje keramzyt Optiroc. Poszczególne rodzaje granulatów mają szerokie zastosowanie w budownictwie, geotechnice, ogrodnictwie.
Kruszywo jest łatwo dostępne dla inwestorów – zależnie od rodzaju prac może być dostarczane bezpośrednio na plac budowy: luzem za pomocą samochodów samowyładowczych o ładowności do 75 m3, w worach big-bagach o pojemności 1,5 m3 jak i małych workach 50 l. Keramzyt może być podawany bezpośrednio na miejsce ułożenia specjalną pompą dmuchawą o wydajności do 40 m3/h.

Keramzyt – wiele zastosowań
Keramzyt Optiroc – frakcja 0-2 mm o ciężarze objętościowym 580-800 kg/m3, wytrzymałości 2,0-4,2 MPa i współczynniku l=0,16 W/mK, stosowany jest głównie do wykonywania zapraw ciepłochronnych. (tab. 1)

tab.1 Receptura na wykonanie zaprawy murarskiej KZ/M4 (proporcje na 100 dm3 zaprawy)

 Wagowo Objętościowo
Cement 32,5 17 kg 1
Wapno hydratyzowane 13 kg 2
Keramzyt 0-2 mm 61 kg 6 (2 worki 50 dm3)
Woda 26 dm3
Betostat * 0,12 dm3

* Betostat – dodatek napowietrzający

Zaprawę taką łatwo można przygotować na placu budowy, ma ona współczynnik l = 0,23 W/mK oraz gęstość objętościową = 970 kg/m3.

Materiały - Keramzyt  Optiroc – wiele sposobów na budowę
Fot. 2. Układanie bloczków izolacyjnych.

Keramzyt Optiroc – frakcje 2-4, 4-8, i 4-10 mm o ciężarze objętościowym 270-600 kg/m3, wytrzymałości 1,1-3,8 MPa i współczynniku l = 0,09-0,15 W/mK stosowany jest głównie przy produkcji drobnowymiarowych elementów keramzytobetonowych i betonów lekkich. Przykładem mogą być pustaki Optiroc SuperTermo o szerokości 36,5 cm, przeznaczone stosowane do wykonywania jednowarstwowych ścian zewnętrznych. Współczynnik Uo dla takich ścian wynosi poniżej 0,3 W/m2K. Z drobnych i średnich frakcji keramzytu Optiroc wytwarza się również pustaki do ścian wewnętrznych nośnych i działowych, bloczki do ścian piwnicznych i fundamentowych, pustaki do stropów gęstożebrowych typu Teriva, pustaki do przewodów wentylacyjnych i kominowych, nadproża, elementy małej architektury, pustaki do ścian ochrony akustycznej oraz lekkie betony o wytrzymałości do 20 MPa.
Wszystkie te elementy charakteryzują się niskim ciężarem i dobrymi parametrami ochrony cieplnej i akustycznej. Budynki z pustaków keramzytobetonowych płynnie regulują ciepło wewnątrz pomieszczeń. Potrafią one akumulować ciepło a następnie oddawać je przez dłuższy czas. Działają na zasadzie klasycznego pieca, ponieważ wypaloną gliną jest zarówno cegła pełna, szamotowa, klinkierowa jak i keramzyt. Wyroby z keramzytobetonu, jako jedne z nielicznych elementów konstrukcyjnych, charakteryzują się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością. Pomieszczenia zbudowane z bloczków keramzytobetonowych „oddychają” przez ściany i stropy. Wilgoć wydostaje się bez żadnych oporów, a przegrody bardzo dobrze i szybko wysychają.
Optiroc oraz niektórzy inni producenci barwią swoje wyroby z keramzytu na kolor czerwony. Zabieg ten ma na celu odróżnienie tych elementów od podobnych wyrobów produkowanych z betonu lub żużla.
(foto: Warstwy 1f – mur z bloczków)

Keramzyt Optiroc – frakcji 10-20 mm o ciężarze objętościowym 250-350 kg/m3, wytrzymałości 0,7-1,0 MPa i współczynniku l = 0,075 W/mK to kruszywo stosowane głównie do wykonywania różnego typu izolacji. Niski ciężar, porowata struktura i bardzo wysoka temperatura w procesie produkcji powodują, że izolacje keramzytowe są niepalne, mrozoodporne, niepodatne na działanie gryzoni, grzybów i pleśni oraz chemicznie obojętne. Gliniane granulki mają małą nasiąkliwość i szybko wysychają, wysypane w warstwie odpowiedniej grubości stanowią doskonałą izolację cieplną i akustyczną. Keramzyt Optiroc pochodzący z izolacji może być wielokrotnie używany, ponieważ nie traci swoich właściwości z upływem czasu. Jest to materiał prawie niezniszczalny – jego trwałość można porównywać z „żywotnością” wysokiej klasy cegły.

Izolacje z keramzytu

Keramzyt Optiroc może być stosowany jako izolacja ścian piwnic, podłóg na gruncie, stropodachów lub ścian warstwowych.

Materiały - Keramzyt  Optiroc – wiele sposobów na budowę
Materiały - Keramzyt  Optiroc – wiele sposobów na budowę
Rys. 1. Stropodach niewentylowany izolowany keramzytem wsp. k=0,26 W/m2K. Rys. 2. Stropodach wentylowany izolowany keramzytem wsp. k=0,24 W/m2K.

Izolacja ścian piwnic
Keramzyt Optiroc wysypany wokół ścian piwnic spełnia jednocześnie dwie funkcje: izoluje termicznie i działa drenująco. Jeżeli możliwe jest wykonanie drenażu obwodowego budynku w postaci rury drenarskiej, ułożonej na poziomie ław fundamentowych, to zasypka keramzytowa wokół budynku będzie odprowadzać wody opadowe do drenażu i nie dopuści do zawilgocenia ścian piwnic. Przy stosowaniu tego typu izolacji należy zwrócić uwagę na to, aby rura drenarska była ułożona ze spadem i odprowadzała zebraną wodę do odpowiednich zbiorników lub rowów melioracyjnych oraz aby zasypka keramzytowa odseparowana była geowłókniną od gruntu.
(rys: Warstwy rys1 – przekrój fundamentu i posadzki)

Izolacja podłogi na gruncie
Ułożenie izolacji z keramzytu Optiroc bezpośrednio na gruncie eliminuje konieczność wykonywanie dwóch warstw klasycznej izolacji – podłoża betonowego i izolacji ze styropianu czy wełny. Keramzyt wysypany na wyrównanym podłożu i zagęszczony powierzchniowo jest idealnym podkładem pod izolację przeciwwilgociową i szlichtę cementową. Takie rozwiązanie skraca czas wykonania klasycznej podłogi, ponieważ eliminujemy czas potrzebny na ułożenie i wyschnięcie podłoża betonowego. Wytrzymałość podłoża z zagęszczonego keramzytu jest kilkakrotnie korzystniejsza od izolacji styropianowej czy z wełny mineralnej. Izolacja keramzytowa na gruncie może przenosić większe obciążenia z posadzki.
Innym rozwiązaniem podłogi na gruncie jest ułożenie, w miejsce keramzytu luzem, warstwy z betonu lekkiego lub bloczków izolacyjnych. Beton lekki wykonywany być powinien jedynie na kruszywie keramzytowym. Po ułożeniu izolacji przeciwwilgociowej i wykonaniu na niej podłoża z keramzytobetonu wystarczy wykonać cienką warstwę cementowej wylewki samopoziomującej, która zastąpi tradycyjną grubą szlichtę (podłoże pod posadzkę). Aby maksymalnie skrócić czas wykonania izolacji coraz powszechniej stosuje się izolacje podłóg na gruncie w postaci bloczków na kruszywie keramzytowym. Powierzchnia pozioma ułożona z takich bloczków stanowi od razu doskonały podkład pod szlichtę i posadzkę. Dodatkowo na stropach międzypiętrowych bardzo dobrze sprawdzają się izolacje akustyczne i termiczne wylewane z lekkiego betonu keramzytowego.
(foto: Warstwy 2f – układacz bloczków izolacyjnych)

Izolacje stropodachów
Keramzyt Optiroc stosować można z powodzeniem jako izolacje stropodachów. W przypadku stropodachu wentylowanego taką izolację wykonuje się jako luźno wysypaną zasypkę. W stropodachu niewentylowanym można go układać ze spadem i w ten sposób kształtować kosze i kalenice płaskich dachów. Keramzyt Optiroc jest materiałem obojętnym chemicznie i nawet niewielkie zmiany wilgotności nie powodują zwiększania jego objętości czy wytwarzania się gazów. Keramzyt Optiroc nie wywołuje rozsadzania stropodachów jak to się dość powszechnie zdarzało w przypadku izolacji z żużla. Materiał ten można stosować zarówno do nowych dachów jak i przy wymianie starego ocieplenia dachu w budynkach remontowanych.

Izolacje ścian warstwowych
Styropian stosowany jako wewnętrzna warstwa ocieplająca ściany trójwarstwowej w znaczący sposób ogranicza wydostawanie się pary wodnej z pomieszczeń. Odpowiednio wentylowana zasypka z keramzytu, zastosowana w takim miejscu, stworzy izolację termiczną paroprzepuszczalną. Keramzyt Optiroc wsypany pomiędzy dwie warstwy ściany jest sprawdzonym izolatorem. Nie wymaga tworzenia dodatkowej pustki powietrza, bo przestrzenie pomiędzy ziarnami zapewniają przewietrzanie izolacji. Umiejętnie zasypany keramzyt wypełnia całą przestrzeń izolacyjną i nie dopuszcza do tworzenia się mostków cieplnych co zdarza się często przy nieszczelnym układaniu płyt styropianowych.

mgr inż. Andrzej Dobrowolski
Optiroc Gniew

WARSTWY – DACHY i ŚCIANY 4’2001

Udostępnij ten wpis

Post Comment