Innowacja w zaprawach do murowania z kształtek klinkierowych. Nanozaprawa ALPOL.

Budynki i mury z elewacją klinkierową to wizytówki wielu polskich i europejskich  miast. Cegła klinkierowa utożsamiana jest z trwałością i elegancją.

Przyczyny powstawania wykwitów i zacieków

Materiały - Innowacja w zaprawach do  murowania z kształtek klinkierowych. Nanozaprawa ALPOL.

Istnieje wiele przyczyn powstawania zacieków i wykwitów na murach i ścianach wykonanych z cegieł klinkierowych. Największą rolę w ich tworzeniu odgrywa jednak proces migracji roztworów soli na powierzchnię spoin. Po odparowaniu wody tworzą się wykwity z krystalizujących soli. Związki te mogą pochodzić ze składników zapraw, cegieł i kształtek klinkierowych wykonanych z niewłaściwych surowców, ale zawarte są również w opadach atmosferycznych (deszcz, zalegający śnieg). Oczywiście, można w pewnym stopniu ograniczyć oddziaływanie soli pochodzących z otoczenia, które przyczyniają się do powstawania wykwitów, poprzez izolację oraz impregnację powierzchni spoin środkami hydrofobowymi. Zabiegi te są jednak kosztowne, a ich efekt krótkotrwały i w dodatku należy powtarzać je regularnie, gdyż zabezpieczona warstwa po pewnym czasie ulega zniszczeniu.

Co sprawia, że elewacje i mury klinkierowe wyglądają nieestetycznie?

Bardzo często ściany, mury oraz słupki ogrodzeniowe wykonane z cegieł lub kształtek klinkierowych pokryte są nieestetycznymi, białymi nalotami.  Początkowo niewielkie, wraz z upływem czasu przekształcają się w zacieki, które pokrywają coraz większą powierzchnię spoin i cegieł. Wykwity te nie tylko szpecą ściany, mury czy słupki wykonane z cegieł klinkierowych, ale również doprowadzają do uszkodzeń mechanicznych spoin, a czasem także cegieł. Wynika to ze wzrostu objętości krystalizujących soli, tworzących naloty i wykwity.

Koniec z brudnymi ścianami i murami!

W każdej zaprawie, na skutek niewykorzystania całej wody w procesie hydratacji spoiwa, powstają rurkowate szczeliny o średnicy od kilku nanometrów do kilkudziesięciu mikrometrów, zwane porami kapilarnymi. Ich specyficzna budowa sprawia, że mogą zasysać ciecz. Następnie wędruje ona systemem połączonych kanałów, utworzonych przez kapilary, umożliwiając migrację rozpuszczonym solom – przyczynie wykwitów. W celu ograniczenia tego procesu należy przerwać ciągłość struktury kapilarnej. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu dodatków o rozmiarach nanometrycznych. Zastosowanie tej technologii pozwoliło firmie Alpol Gips uzyskać bardziej zwartą i szczelną mikrostrukturę zapraw o zmniejszonym podciąganiu kapilarnym, a w rezultacie – absorpcji. Zahamowanie migracji roztworów soli przez zaprawę ogranicza proces powstawania wykwitów.

Eliminacja przyczyn a nie skutków

Nanozaprawa ALPOL jest produktem, który skupia w sobie najlepsze cechy zapraw dostępnych na rynku. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu nanododatków, likwiduje przyczyny, a nie skutki powstawania wykwitów na ścianach, murach i kominach z cegieł klinkierowych.

Główne zalety Nanozaprawy ALPOL
– odporna na wykwity,
– o podwyższonej paroprzepuszczalności,
– mrozoodporna,
– wydajna.

Nanozaprawa zapewnia obiektom wykonanym w tej technologii trwałość i estetyczny wygląd na długie lata.

Trwałość i estetyka

Materiały - Innowacja w zaprawach do  murowania z kształtek klinkierowych. Nanozaprawa ALPOL.

Chcąc zapewnić doskonałą trwałość i estetyczny wygląd słupków i elewacji wykonanych z cegieł  klinkierowych firma Alpol Gips wprowadziła na rynek innowacyjny produkt – Nonozaprawę murarską do klinkieru. Zaprawa stanowi doskonały materiał do łączenia cegieł i kształtek klinkierowych. Opracowana w technologii opartej na nanododatkach, zaprawa do klinkieru jest wysoce odporna na powstawanie wykwitów.

2 w 1 – zaprawa do murowania i fugowania

Nanozaprawa ALPOL przeznaczona jest do wznoszenia murów, ścian konstrukcyjnych z jednoczesnym spoinowaniem, a także do murowania ogrodzeń, fundamentów, studzienek, kominów z cegieł klinkierowych wewnątrz i na zewnętrz budynków. Zaprawą można także wypełniać fugi o szerokości do 30 mm między cegłami i płytkami elewacyjnymi.
Nanozaprawa ALPOL dostępna jest w siedmiu kolorach: jasnoszarym, szarym, piaskowym, czerwonym, brązowym, grafitowym oraz czarnym.

Sposób użycia Nanozaprawy ALPOL

Całą zawartość worka Nanozaprawy ALPOL wymieszać mechanicznie lub ręcznie z podaną ilością czystej, chłodnej wody do uzyskania jednorodnej mieszaniny i konsystencji. Murować na pełną spoinę. Zaprawę nanosić kielnią i po wyrównaniu jej nadmiar usunąć. Po wstępnym stężeniu zaprawy w murze, ukształtować spoinę do odpowiedniego profilu za pomocą fugownicy. Zaprawę zależy zużyć w ciągu 3 godzin od wymieszania z wodą. W przypadku zgęstnienia zaprawy po tym czasie, należy ją ponownie intensywnie wymieszać, nie dolewając wody. Przedozowanie wody negatywnie wpłynie na następujące cechy zaprawy: przyczepność, wytrzymałość, czas wiązania oraz odporność na powstawanie wykwitów. Może być także przyczyną przebarwienia spoin. Prace należy prowadzić z dużą starannością, a ewentualne zabrudzenia muru usuwać natychmiast na sucho. Zaleca się używanie czystych, nierdzewnych narzędzi. Prace należy wykonywać przy temperaturze otoczenia +5◦ do +25◦ C. Do zaprawy nie wolno dodawać innych substancji. Świeży mur należy zabezpieczyć przez minimum 7 dni przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, przykrywając go folią. Murów licowych nie można wykonywać w dni mgliste, deszczowe lub upalne.

Dane techniczne

Właściwości Jednostka Wartość
Gęstość nasypowa kg/dm3 ok. 1,5
Właściwa ilość wody dm3/25 kg
dm3/kg
od 3 do 3,5
ok. 0,13
Czas zużycia godz. ok. 3
Wytrzymałość na ściskanie MPa ≥ 10
Początkowa wytrzymałość na ścinanie MPa ≥ 0,15*
Wydajność dm3 z 25 kg
dm3 z 1 kg
ok.15
ok. 0,6
Zużycie przy spoinie 10 mm, w zależności od grubości muru:
½ cegły pełnej (12 cm)
1 cegły pełnej (25 cm)
kg/m2
kg/m2
ok. 35**
ok. 85**
Reakcja na ogień (klasa) A1
Współczynnik przepuszczalności pary wodnej, µ 5/20*
Skład: mieszanina cementu, piasku i pigmentów oraz dodatków mineralnych i domieszek
Trwałość: mrozoodporna

* wartość tabelaryczna ** murowanie na pełną spoinę i bez strat materiałowych

Udostępnij ten wpis

Post Comment