Doroczne Spotkanie Stowarzyszenia DAFA

Od jedenastu lat Stowarzyszenie DAFA organizuje wiosną branżowe wydarzenie dla swoich Członków – przedstawicieli firm wykonawczych oraz producentów i dostawców materiałów na dachy płaskie i fasady. Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniach 18-19 maja w Kielcach.

Uczestnicy XI Dorocznego Spotkania DAFA. Fot. DAFA
Uczestnicy XI Dorocznego Spotkania DAFA. Fot. DAFA

Doroczne Spotkanie DAFA było okazją do podsumowania roku w ramach Walnego Zebrania oraz stanowiło unikalną na polskim rynku platformę bezpośredniej komunikacji i wymiany doświadczeń pomiędzy wykonawcami oraz producentami.

Obrady poprowadzili mec. Aldona Pietrzak oraz mec. Maciej Boryczko z blisko współpracującej z DAFA kancelarii Gessel.

Witold Okoński, prezes Stowarzyszenia DAFA. Fot. DAFA
Witold Okoński, prezes Stowarzyszenia DAFA. Fot. DAFA

Uroczystego otwarcia dokonał Prezes Zarządu Witold Okoński, który powitał ponad 150 zgromadzonych Gości.

Optymistyczne informacje przekazane przez Prezesa DAFA dotyczyły m.in. rosnącej liczby członków, rozszerzenia  współpracy z opiniotwórczymi organizacjami branżowymi w Europie (IFBS, IFD, FLL, FBB), oraz kolejnych zrealizowanych projektów w ramach merytorycznej działalności Stowarzyszenia.

DAFA jest cenione za doświadczenie i przekazywaną wiedzę wypracowaną w ramach Grup Merytorycznych, standaryzujących i wytyczających jakość dla budownictwa – głos zabrali zatem reprezentanci tych gremiów podsumowując efekty ich prac.

Paweł Fiszer omówił nową publikację DAFA „Wytyczne projektowania i wykonania lekkich metalowych obudów ścian i dachów”. Fot. DAFA
Paweł Fiszer omówił nową publikację DAFA „Wytyczne projektowania i wykonania lekkich metalowych obudów ścian i dachów”. Fot. DAFA

Paweł Fiszer omówił działania Grupy LEKKA OBUDOWA, która wydała publikację „Wytyczne projektowania i wykonania lekkich metalowych obudów ścian i dachów”. Publikacja powstała pod redakcją: Wiesława Dybała, Pawła Fiszera i Michała Wilka przy dużym zaangażowaniu ekspertów wywodzących się z firm członkowskich Stowarzyszenia.

Wytyczne mają na celu kształtowanie najlepszych praktyk i doskonalenie jakości polskiego budownictwa. Stanowią cenną syntezę praktyki i podstaw projektowych w obrębie ścian, dachów i stropów z metalowych blach fałdowych.

Koordynator zwrócił uwagę, że „Wytyczne…” obejmują zakres nieuregulowany nigdzie indziej jak np. prawidłowe wykonanie tarcz usztywniających, czy kwestie związane z uziemieniem lekkiej obudowy.

Krzysztof Bagiński i Monika Hyjek podsumowali aktywność GM PPOŻ. obejmującą półtoraroczną pracę nad Wytycznymi „DAFA PPOŻ. 1.01 Bezpieczeństwo pożarowe dachów”. Członkowie Zespołu Redakcyjnego zaznaczyli, że zapewnienie wysokich standardów przeciwpożarowych stanowi dziś filar nowoczesnego i bezpiecznego budownictwa. Praktyczne wytyczne określają jednolite wymogi z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, zasady doboru materiałów, dobre praktyki sztuki budowlanej i zalecenia dla wykonawców. Wydanie Wytycznych planowane jest w lipcu br.

Monika Hyjek, Krzysztof Bagiński. Fot. DAFA
Monika Hyjek, Krzysztof Bagiński. Fot. DAFA
Piotr Olgierd Korycki. Fot. DAFA
Piotr Olgierd Korycki. Fot. DAFA

Nie tylko ogień, ale i dźwięk otaczają nas na co dzień, stąd Piotr Olgierd Korycki skoncentrował uwagę słuchaczy na działalności GM AKUSTYKA. Zaprezentował dotychczasowe efekty działań, obejmujące wydanie dwóch edycji katalogu prezentującego przebadane rozwiązania akustyczne Członków DAFA. Publikacja „DAFA A 2.01 Katalog rozwiązań akustycznych – wydanie II”  stanowi kontynuację prac grupy której idea zakłada przełamanie granic między konkurencją i stworzenie wspólnego narzędzia dla branży.

Michał Wilk. Fot. DAFA
Michał Wilk. Fot. DAFA

Michał Wilk zrelacjonował zorganizowane w ramach ZESPOŁU PROJEKTOWEGO DAFA spotkanie poświęcone  projektowaniu warstwy nośnej dachu. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję wykorzystać w praktyce zdobyte wiadomości w trakcie rozwiązywania przykładu liczbowego. Zwrócił uwagę słuchaczy na coraz trudniejsze problemy związane z lekką obudową w części statyczno-wytrzymałościowej.

Adam Krzanik podsumował dwa ubiegłoroczne Panele Dyskusyjne w Falentach i we Wrocławiu, które miały na celu umocnienie pozycji negocjacyjnej firm wykonawczych w kontekście zasad zawierania umów, analizy niekorzystnych zapisów umownych, rozłożenia odpowiedzialności stron.

Zaprosił do udziału w kolejnym szkoleniu we wrześniu, którego celem będzie opanowanie sztuki negocjacji na bazie przygotowanych Ogólnych Warunków Realizacji Kontraktu.

Mariusz Pawlak podsumował wielopłaszczyznową działalność edukacyjną organizacji, której esencją, obok promocji własnych wydawnictw, są organizowane przez Stowarzyszenie wydarzenia środowiskowe – szczególnie ważne, z uwagi na ich wysoki walor naukowy. W ubiegłym roku DAFA po raz drugi podjęła temat zielonych dachów i ścian uwzględniając część praktyczną w ramach „Forum zielonej infrastruktury DAFA” oraz organizując konferencję „Dachy zielone – ich walory ekologiczne i wykorzystanie w infrastrukturze miasta”. W 2017 r. Stowarzyszenie wracając do korzeni zaprosiło słuchaczy do udziału w wydarzeniu pt. „DAchy i FAsady – projektowanie i wykonanie lekkiej obudowy.”

Adam Krzanik. Fot. DAFA
Adam Krzanik. Fot. DAFA
Mariusz Pawlak. Fot. DAFA
Mariusz Pawlak. Fot. DAFA

Katarzyna Wiktorska i Ewelina Klin podkreśliły, że marka DAFA została zbudowana nie poprzez kosztowną reklamę, ale poprzez myśl techniczną, którą DAFA dzieli się m.in. w ramach licznych wydarzeń branżowych oraz eventów pod patronatem organizacji. Prelegentki podsumowały liczne prelekcje ekspertów DAFA na konferencjach.

Od lewej: Katarzyna Wiktorowska i Ewelina Klin. Fot. DAFA
Od lewej: Katarzyna Wiktorowska i Ewelina Klin. Fot. DAFA

Zwróciły też uwagę na szeroki zasięg kampanii: „Wybierz firmę z Certyfikatem DAFA”, na którą złożyły się: artykuły w prasie fachowej; informacje na portalach branżowych, na FB oraz Newslettery. Z Kampanią powiązane jest wydanie Katalogu Członków DAFA – praktycznego narzędzia, które ułatwi wybór firm w procesie ofertowania. Zwróciły uwagę, że Stowarzyszenie występowało w roli eksperta w wielu cenionych pozycjach prasy branżowej.

Na zakończenie Walnego Zebrania Prezes podkreślił, że DAFA nie stoi w miejscu a nowe inicjatywy i zaangażowanie ze strony reprezentantów firm członkowskich przynoszą widoczne efekty dla całego środowiska dachowego.

Następnym punktem programu były prezentacje sponsorów, przedstawione przez reprezentantów firm: Piotr Olgierd Korycki – Blachy Pruszyński; Beata Buczkowska – SaarGummi Construction; Jakub Sąsiadek – BASF Polska.

Podczas wieczoru zagościł prawdziwie hawajski klimat, a goście oddali się wspaniałej zabawie i poczuli atmosferę zbliżających się wakacji.

Już za rok kolejna odsłona tego wyjątkowego spotkania, miejmy nadzieję równie pomyślnego i efektywnego dla Stowarzyszenia DAFA jak minione!

Źródło: DAFA

Udostępnij ten wpis

Post Comment