Fasada Roku wchodzi na poziom międzynarodowy. Baumit Life Challenge

Konkurs Fasada Roku 2019 w Polsce już za nami. Teraz rywalizacja przenosi się na poziom międzynarodowy. Stawką jest tytuł Europejskiej Fasady Roku oraz nagrody pieniężne dla zwycięzców w każdej kategorii. Zobacz jakie polskie projekty stanęły do rywalizacji o tytuł Europejskiej Fasady Roku 2019. 

 

Konkurs Fasada Roku organizowany jest corocznie od 2007 roku w krajach, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit i stanowi prolog do rywalizacji na szczeblu międzynarodowym – Baumit Life Challenge, rozgrywanej od 2014 roku w cyklu dwuletnim. Aktualna edycja to zatem już czwarta odsłona zmagań o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Reprezentanci na start

Zasady konkursu są proste. Każde państwo ma prawo wystawić reprezentację składającą się maksymalnie z 36 kandydatów – po 6 z każdej z 6 kategorii: 5 podstawowych jak „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek niemieszkalny nowy”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji” oraz kategorii specjalnej – „Stunned by Texture”. Polska skorzysta z pełnej puli miejsc. Zwycięzcy krajowych edycji konkursu Fasada Roku 2018 i 2019 udział mają z góry zagwarantowany. Przypomnijmy sobie, które to realizacje.

W kategorii „dom jednorodzinny nowy”: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej (2018) oraz dom w Konopiskach pod Częstochową (2019).

Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej (2018) Fot. Baumit
Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej (2018) Fot. Baumit
Dom jednorodzinny w Konopiskach pod Częstochową (2019). Fot. Baumit
Dom jednorodzinny w Konopiskach pod Częstochową (2019). Fot. Baumit

W kategorii „budynek wielorodzinny nowy”: Osiedle Czyżewskiego w Krakowie (2018) i Mogilska Tower w Krakowie (2019).

Osiedle Czyżewskiego w Krakowie (2018). Fot. Baumit
Osiedle Czyżewskiego w Krakowie (2018). Fot. Baumit
Budynek wielorodzinny Mogilska Tower w Krakowie (2019). Fot. Baumit
Budynek wielorodzinny Mogilska Tower w Krakowie (2019). Fot. Baumit

W kategorii „budynek po termomodernizacji”: Przedszkole nr 43 w Zabrzu (2018) oraz Instytut Konfucjusza – Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (2019).

Przedszkole nr 43 w Zabrzu po modernizacji (2018). Fot. Baumit
Przedszkole nr 43 w Zabrzu po termomodernizacji (2018). Fot. Baumit
Instytut Konfucjusza – Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego - po termomodernizacji (2019). Fot. Baumit
Instytut Konfucjusza – Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego – po termomodernizacji (2019). Fot. Baumit

W kategorii „budynek niemieszkalny nowy”: Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu (2018) i Centrum Badawczo-Rozwojowe Łęgprzem w Krakowie (2019).

Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu (2018). Fot. Baumit
Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu (2018). Fot. Baumit
Centrum Badawczo-Rozwojowe Łęgprzem w Krakowie (2019). Fot. Baumit
Centrum Badawczo-Rozwojowe Łęgprzem w Krakowie (2019). Fot. Baumit

W kategorii „budynek historyczny po renowacji”: Pałac Jankowice (2018) oraz Muzeum Regionalne w Kozienicach (2019).

Pałac w Jankowicach po renowacji (2018). Fot. Baumit
Pałac w Jankowicach po renowacji (2018). Fot. Baumit
Muzeum Regionalne w Kozienicach po renowacji (2019). Fot. Baumit
Muzeum Regionalne w Kozienicach po renowacji (2019). Fot. Baumit

Do nich dołączą po 4 obiekty z każdej z pięciu kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe jury oraz 6 obiektów klasyfikowanych w kategorii „Stunned by Texture”, charakteryzujących się zastosowaniem ciekawej, oryginalnej struktury na elewacji. O tym, które projekty uzupełnią stawkę, dowiemy się już niebawem.

Kilkuset wspaniałych

Łącznie o tytuł Europejskiej Fasady Roku – Life Challenge 2020 walczyć będzie kilkaset projektów, które będą oceniane w pięciu podstawowych kategoriach: „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji” oraz w jednej kategorii specjalnej – „Stunned by Texture”. Do finału zakwalifikowanych zostanie 36 elewacji (po 6 z każdej kategorii). Wytypuje je w drodze internetowego głosowania międzynarodowe jury, w którym zasiadają reprezentanci Hiszpanii, Austrii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Francji, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji,  Słowenii, Chorwacji oraz Turcji. Z ramienia naszego kraju projekty oceniał będzie dr Bogdan Dziedzic, członek Izby Architektów i Izby Inżynierów w Polsce, a także wieloletni badacz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej – Institute of Building Design (1990-2019) i organizator konkursów architektonicznych dla młodzieży („Dom moich marzeń”), który doświadczenie zawodowe zdobywał podczas staży w pracowniach architektonicznych we Francji i Niemczech oraz przy indywidualnych projektach w kraju i za granicą, a od 1994 roku prowadzi własne studio projektowe.

Ostateczne rozstrzygnięcie poznamy podczas Gali Baumit Life Challenge Awards w maju 2020 w Walencji. Dzień przed uroczystością, projekty nominowane do nagrody zostaną poddane ponownej ocenie jury. Wówczas to podejmą oni decyzję o tym, komu przyznane zostaną tytuły Europejskiej Fasady Roku. Zwycięzca każdej z 6 kategorii otrzyma nagrodę w wysokości 3 300 euro. Dla głównego zwycięzcy Life Challenge organizator przewidział nagrodę w postaci 6 600 euro. Wartość niecodzienna, ale i nieprzypadkowa, bo nawiązuje do faktu, że aż 66% każdej elewacji można stworzyć korzystając wyłącznie z produktów Baumit.

Finałowa Gala Baumit Life Challenge Awards odbędzie się w maju 2020 roku. Jej gospodarzem już po raz drugi od 2014 roku będzie Hiszpania. To właśnie stamtąd pochodzi główny zwycięzca poprzedniej edycji zmagań o tytuł Europejskiej Fasady Roku (2018), która przyniosła nam aż pięć nominacji do tytułu. Gospodarzem finałowej gali była wówczas Bratysława. Tym razem miejscem, w którym dojdzie do rozstrzygnięcia będzie Walencja. Czy okaże się szczęśliwa dla naszych reprezentantów? Liczymy, że tak.

lifechallenge.baumit.com

www.fasadaroku.pl

 

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

 


Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 27 krajach Europy oraz w Chinach. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

Udostępnij ten wpis

Post Comment