Sposób na rewitalizację

 

Renowacja - Sposób na rewitalizację

Choć jest terminem pochodzenia medycznego, i etymologicznie oznacza przywracanie sił witalnych ludziom, obecnie ma o wiele więcej znaczeń głównie związanych z miastem. Termin mocno nadużywany skupia się na wielu płaszczyznach działalności. Rewitalizacja to proces, który ma chronić przestrzeń, uzdrawiać ją, ratować przed unicestwieniem.

Idea rewitalizacji jest prosta. Przywrócić aktywność ludzi tam, gdzie jest ona na niskim poziomie lub nie ma jej wcale. Lokalne społeczności mobilizowane są na różne sposoby: poprzez realizację programów walki z bezrobociem, organizowanie dla nich różnych form aktywności, inspirowanie do inwestowania na danym terenie. Oprócz tego niezwykle ważne są kwestie zwiększania atrakcyjności turystycznej, a świetnym na to sposobem jest architektura. Patrząc na rewitalizację w skali globalnej warto się przyjrzeć baskijskiemu Bilbao, które do 1997 roku było prowincjonalnym miastem. Jednak wraz z oddaniem do użytku Muzeum Guggenheima, przekształciło się ono w znaną na całym świecie stolicę kulturalną, co przełożyło się na ilość turystów międzynarodowych (wzrost o 2 mln rocznie). Sukces tkwił tutaj niewątpliwie w samym budynku, zaprojektowanym przez Franka Gehrego.

Potrzeba na rewitalizację pojawia się nierzadko na gruncie rozwoju samych miast. Powstawanie nowych, atrakcyjnych przestrzeni miejskich sprawia, że zmniejsza się zainteresowanie innymi, którymi często są  obszary zabudowań mieszkaniowych. Aby podnieść atrakcyjność terenów śródmiejskich niezbędna staje się współpraca społeczności lokalnych, władz miejskich i przedsiębiorców. Ci ostatni sami przychodzą z pomocą, lokując swoje fundusze w inwestycje tworzone zgodnie z lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego. Doskonałym przykładem jest tu projekt Hubska Centre we Wrocławiu, realizowany na obszarze Śródmieścia Południowego. Postawiliśmy na nowoczesną formę zgodną z fasadami sąsiednich kamienic. Apartamenty, biura i lokale usługowe w zgodzie z przykuwającym oko elewacją mogą stać się lokalną wizytówką tej części Śródmieścia.- twierdzi Witold Sadowski z DEKA Inwestycje.

Rewitalizacja może także przybrać postać adaptacji. W wyniku przemian gospodarczych ogromna liczba obiektów czeka na swoją nową szansę. Przekształcanie starych fabryk i browarów na galerie handlowe, lofty stało się bardzo popularne. Przykłady adaptacji Starego Browaru w Poznaniu czy Manufaktury w Łodzi dobrze wróżą całemu trendowi na przyszłość.

Udostępnij ten wpis

Post Comment