Wienerberger Brick Award 2016: uhonorowanie innowacyjnej architektury ceglanej z całego świata

Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni. W tym roku Nagrodę Główną otrzymały dwa projekty: budynek biurowy 2226, w Lustenau w Austrii, zaprojektowany przez arch. Dietmara Eberlego, oraz budynek House 1014, znajdujący się w historycznym centrum Granollers w Barcelonie – projekt hiszpańskiej pracowni architektonicznej HARQUITECTS.  Ponadto, przyznano nagrody w pięciu kategoriach: Budynek mieszkalny, Budynek użytecznosci publicznej, Modernizacja, Budynek w zabudowie uzupełniajacej i Specjalne zastosowanie, a także Nagrodę Specjalną.Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 600 projektów z 55 krajów. Gala wręczenia nagród odbyła się 19 maja w Radiokulturhaus w Wiedniu.

Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, międzynarodowe standardy jakości. Zastosowanie produktów Wienerberger nie jest warunkiem udziału w konkursie. Nagroda obejmuje kilka kategorii, które mogą być modyfikowane w zależności od obecnych trendów czy poruszanych kwestii. Do tegorocznego konkursu, nie tylko krytycy architektury i dziennikarze, lecz sami architekci mogli po raz pierwszy zgłaszać swoje projekty.

Budynek biurowy 2226 w Lustenau w Austrii, zaprojektowany przez architekta Dietmara Eberlego - Nagroda Główna i w kategorii Special Solution
Budynek biurowy 2226 w Lustenau w Austrii, zaprojektowany przez architekta Dietmara Eberlego – Nagroda Główna i w kategorii Special Solution

W 2016 r. nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach: Residential Use (Budynek mieszkalny), Public Use (Budynek użyteczności publicznej), Re-Use (Modernizacja), Urban Infill (Budynek w zabudowie uzupełniającej) oraz Special Solution (Specjalne zastosowanie). We wszystkich tych kategoriach przyznano nagrody pieniężne o łącznej wartości 31 500 Euro. Do konkursu zostało złożonych ponad 600 projektów z 55 krajów. Z uwagi na ogromną różnorodność projektów, wytypowanie 50 kandydatów do nagrody nie było łatwym zadaniem. Z listy nominowanych Jury składające się z wybitnych architektów światowej sławy wyłoniło laureatów.

W tym roku Nagrodę Główną otrzymały dwa projekty. Jedna z nich została przyznana budynkowi biurowemu 2226, który mieści się w Lustenau w Austrii, zaprojektowanemu przez architekta Dietmara Eberlego. Doskonale zastosował w nim swoje motto: „Powrót do korzeni!”, a jego główną cechą jest koncepcja energetyczna. Cały budynek funkcjonuje bez żadnej wentylacji, bez klimatyzacji, bez ogrzewania. Już sama nazwa wskazuje na temperaturę panującą w pomieszczeniach, która przez cały rok pozostaje na komfortowym poziomie, między 22 a 26 oC. Jest to możliwe, dzięki solidnej strukturze muru szczelinowego o grubości całkowitej 76 cm. Jedynym źródłem energii jest ciepło emitowane przez ludzi, komputery i punkty świetlne. Budynek 2226 dowodzi, że można zredukować zużycie energii, dzięki zastosowaniu różnorakich rozwiązań z dziedziny architektury, bez konieczności zaprzęgnięcia szerokich zasobów technologicznych. To rewolucyjne rozwiązanie zyskało również uznanie w kategorii Special Solution (Specjalne zastosowanie).

Budynek House 1014 w historycznym centrum Granollers w Barcelonie - projekt hiszpańskiej pracowni architektonicznej HARQUITECTS - Nagroda Główna i w kategorii Urban Infill
Budynek House 1014 w historycznym centrum Granollers w Barcelonie – projekt hiszpańskiej pracowni architektonicznej HARQUITECTS – Nagroda Główna i w kategorii Urban Infill

Zdobywca drugiej Nagrody Głównej, House 1014 znajduje się w historycznym centrum Granollers w Barcelonie i stanowi doskonały przykład tego, jak wykorzystać przestrzeń nieużytkowaną, często występującą w miastach. Bardzo długi i wąski teren o szerokości zaledwie 6,5 metra tworzy ekstremalne warunki lokalizacyjne. Aby sprostać wymaganiom klienta i stworzyć dwie niezależne strefy domu, hiszpańska pracownia architektoniczna HARQUITECTS stworzyła sekwencję naprzemiennych przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych, składających się na przytulny dom, część gościnną, tarasy i atria. Wykorzystanie cegły jest swoistym splotem tradycji i modernizmu, co w sposób znaczący wpływa na całokształt estetyki i wyglądu nieruchomości. Oprócz Nagrody Głównej, projekt ten również został zwycięzcą w kategorii Urban Infill (Budynek w zabudowie uzupełniającej).

Termitary House (Wietnam) - pracownia architektoniczna Tropical Space - zwycięzca w kategorii Residential Use
Termitary House (Wietnam) – pracownia architektoniczna Tropical Space – zwycięzca w kategorii Residential Use

Układ wewnętrzny termitiery posłużył jako inspiracja dla projektu z Wietnamu, który zwyciężył w kategorii Residential Use (Budynek mieszkalny). Sama nazwa Termitary House wyjaśnia układ wewnętrzny, składający się z jednego centralnego pomieszczenia, w którym spotykają się wszystkie korytarze, galerie i małe pokoje. By sprostać ekstremalnym warunkom pogodowym, zespół architektów z pracowni Tropical Space do budowy całego obiektu wybrał cegłę. Termitary House może posłużyć jako prototyp niedrogich domów na obszarach tropikalnych.

Audytorium szpitala klinicznego AZ Groeninge w Belgii jest zwycięzcą w kategorii Public Use (Budynek użyteczności publicznej). Podczas gdy układ głównego gmachu kliniki opiera się na tradycyjnym układzie,  dla nowego audytorium została opracowana kontrastująca struktura budynku. Zdaje się on zapadać pod pochyły grunt, wystając nad jego krawędź po jednej stronie. Chropowate cegły okalają zakrzywioną fasadę audytorium. – Cegły zostały ustawione pionowo, aby podkreślić krzywiznę budynku, która wygląda jak wstęga”– wyjaśnia Bert Dehullu. Fronty zewnętrzne AZ Groeninge z dala wyglądają jak obraz z pikseli, zaś sam format cegieł staje się rozpoznawalny dopiero, gdy podejdzie się bliżej.

Audytorium szpitala klinicznego AZ Groeninge w Belgii - zwycięzca w kategorii Public Use
Audytorium szpitala klinicznego AZ Groeninge w Belgii – zwycięzca w kategorii Public Use
Marília project, autorstwa pracowni SuperLimão Studio z São Paulo w Brazylii - zwycięzca w kategorii Re-Use
Marília project, autorstwa pracowni SuperLimão Studio z São Paulo w Brazylii – zwycięzca w kategorii Re-Use

Zwycięzcą w kategorii Re-Use (Modernizacja) jest Marília project, autorstwa pracowni SuperLimão Studio z São Paulo w Brazylii. Posiadłość przy Rua Marília pochodząca z 1915 r. jest jednym z ostatnich historycznych ceglanych obiektów w okolicy. Zamiast opowiedzieć się za najbardziej ekonomicznym wariantem wyburzenia i rozbiórki dawnego budynku mieszkalnego, architekci wraz z właścicielem terenu postanowili zachować obecną jego strukturę. „W przypadku Marília mieliśmy możliwość przygotowania projektu, który będzie szanował tradycję, materiał, środowisko i otoczenie” – podkreśla architekt. Marília project stanowi oryginalny i przemyślany sposób na rozbudowę istniejącego budynku.

Nagrodę Specjalną otrzymał duet architektów z Duplex Architekten ze Szwajcarii za projekt Cluster House w Zurichu. W ramach tej nowej koncepcji mieszkańcy rezygnują z niektórych udogodnień, takich jak własne miejsca parkingowe, zamiast czego otrzymują zadośćuczynienie w postaci różnorakich usług, jak „car sharing” (wspólne korzystanie z samochodu), otwarte, wspólne kuchnie, szklarnie, a nawet pokoje hotelowe dla gości. Efekt jest doskonałym przykładem przystępnych cenowo mieszkań o dobrym standardzie.

Cluster House w Zurichu - projekt architektów z Duplex Architekten ze Szwajcarii - Nagroda Specjalna
Cluster House w Zurichu – projekt architektów z Duplex Architekten ze Szwajcarii – Nagroda Specjalna

– Jestem pod wrażeniem wysokiej jakości i różnorodności tegorocznych projektów. Ilustrują one, jak koncepcje architektoniczne dostosowane do konkretnych potrzeb mogą przyczyniać się do powstawania unikatowych, postępowych prac – również w ekstremalnych warunkach pogodowych czy przestrzennych. Innowacyjne, zwycięskie projekty uwypuklają w ten sposób różnorakie zastosowania cegły, jako materiału budowlanego” – komentuje Heimo Scheuch, CEO Wienerberger AG.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.brickaward.com

Udostępnij ten wpis

Post Comment