Elewacje z włóknocementu dzięki efektownemu wyglądowi i wyjątkowej trwałości cieszą się coraz większą popularnością, W przypadku desek z tego materiału dużym ułatwieniem jest także ich montaż, który można przeprowadzić samodzielnie, korzystając z pogodnej jesiennej aury.
Nie potrzebujesz fachowca
Elewacje z włóknocementu dają wiele możliwości aranżacyjnych i sposobów na wyróżnienie domu na tle okolicznej architektury. W przypadku desek z włóknocementu Cedral do wyboru mamy nie tylko różnorodne kolory okładzin, ale także różne sposoby montażu, które dają odmienny efekt. System Clik to jedyny w Polsce rodzaj desek z włóknocementu montowanych na pióro i wpust, co umożliwia uzyskanie jednolitej i płaskiej powierzchni. CEDRAL Lap dostosowane są do tradycyjnego stylu elewacji na tzw. „zakładkę”.
-
Wzór falisty
Amatorzy efektownych rozwiązań mogą zdecydować się na montaż desek według wzoru falistego, co na pewno wyróżni dom na tle innych budynków. Pokrycie faliste składa się z dwóch warstw. Prace należy rozpocząć od umieszczenia wszystkich desek należących do spodniej warstwy w równych od siebie odstępach, a następnie każdą z nich dokładnie przymocowywać do łaty, zachowując przy tym odpowiednią odległość od krawędzi deski. Umieszczając wierzchnie deski na deskach spodnich, warto upewnić się, czy nachodzą na siebie na odcinku co najmniej 6 cm.
-
Na zakładkę
Montaż na zakładkę polega na umieszczeniu pierwszej deski na drewnianej lub pochyłej desce oraz przykręcenie w taki sposób, aby była ona wysunięta do przodu o 10 mm. Kolejne mocowania należy wykonywać na końcowej części deski, zachowując odpowiedni odstęp od jej krawędzi. Odpowiedni rozstaw elementów mocujących powinien wynosić 60 cm. Jeżeli chcemy ograniczyć przedostawanie się wody do elementów elewacji, konieczne jest wykonanie zakładki na odcinku 30 mm z następną deską, polegające na przykręceniu jej w części górnej i na odcinku zakładki.
-
Na płasko
Dla zwolenników klasycznych rozwiązań idealny będzie sposób montażu na płasko, który sprawi, że elewacja będzie wyglądała elegancko i efektownie. Deski należy montować w odpowiednim miejscu, za pomocą przeznaczonego do tego wkrętu z zachowaniem co najmniej 2 cm odstępu. Ważnym krokiem jest upewnienie się, że każda z desek przymocowana jest do łaty w dwóch miejscach, co zapewni jej trwałość i stabilizacje. Kolejne deski należy dołączać do poprzednich na styk lub pozostawiać między nimi równe szczeliny o maksymalnej szerokości 2 mm.
-
Cedral Clik
Montaż desek elewacyjnych Cedral Clik rozpoczyna się od wsunięcia pierwszej z nich do profilu startowego, następny krok to przykręcenie do każdej z łat klipsów Clik, co umożliwi zamocowanie krawędzi deski we właściwym położeniu. Dodatkowo, należy pamiętać, że dolna łata wymaga przycięcia, co umożliwi dokładne dopasowanie desek do siebie. Klipsy Clik powinny zostać przykręcone do każdej łaty, w celu precyzyjnego zamontowania krawędzi deski. Rekomendowane jest, aby używać wkrętów Marley Eternit w odpowiednim kolorze, szczególnie że elementy mocujące ostatnią deskę na elewacji mogą być widoczne.
Ważnym elementem montażu desek elewacyjnych jest dobór odpowiednich narzędzi. Potrzebne będą m.in.: wyrzynarka, pilarka tarczowa czy wkrętarka. Kolejny krok to przygotowanie powierzchni, które obejmuje precyzyjne mierzenie oraz montaż łat w odpowiedniej odległości. Deski należy mocować do przygotowanego wcześniej rusztu, pamiętając, aby zacząć od dolnej części elewacji, a także o zamontowaniu listy startowej z perforowanym profilem instalacyjnym. Szczegółowe informacje dotyczące montażu znajdziemy w instrukcji i filmiku instruktarzowym. Proces jest tak prosty, że w wielu przypadkach pomoc fachowców okazuje się zbędna. Prace możemy przeprowadzić samodzielnie i szybko. Jeśli zatem chcemy jeszcze przed zimą zmienić wygląd elewacji, możemy sięgnąć po rozwiązania, które ułatwią nam to zadanie.