Pralnia z perspektywy podłogi

W piwnicy domu chciałbym urządzić pralnię. Niestety, posadzka betonowa jest w wielu miejscach spękana. Jak można ją naprawić?

Miejscowe ubytki i zagłębienia, a także nierówności posadzki, można zniwelować przy pomocy Zaprawy Wyrównującej Atlas lub szybko twardniejącej zaprawy Atlas Ten-10. Przed przystąpieniem do zasadniczych prac, podłoże należy dokładnie oczyścić z luźnych i słabo przylegających części, a rysy i spękania – przed wypełnieniem zaprawą – poszerzyć przy pomocy szpachelki stalowej lub przecinaka. Po usunięciu pozostałości pyłu i brudu, podłoże „przemalowuje się” emulsją gruntującą Atlas Uni-Grunt. W ten sposób wzmacnia się je, wyrównuje jego chłonność i eliminuje problem pylenia.

Trzy dni

Po tych zabiegach można przystąpić do zasadniczej naprawy. W przypadku miejscowych napraw, o powierzchni do 1 metra kwadratowego, oraz w sytuacji gdy nierówności nie są większe niż 15 mm, można zastosować Zaprawę Wyrównującą ATLAS. Przygotowanie i zastosowanie zaprawy jest bardzo łatwe. Suchą mieszankę należy wsypać do wiaderka z odmierzoną ilością wody, w proporcjach podanych na opakowaniu, i wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Zaprawę nanosi się na podłoże za pomocą kielni lub gładkiej pacy stalowej, a po upływie 30-90 minut (w zależności od parametrów podłoża i otoczenia) zaciera, najlepiej na ostro (pacą styropianową) bądź na gładko (pacą stalową). Wytrzymałość użytkową zaprawa osiąga po upływie trzech dni.

Trzy godziny

Aby tę samą naprawę wykonać szybciej, warto użyć zaprawy Atlas Ten-10. Jej atutem jest możliwość użytkowania posadzki już po trzech godzinach od zakończenia prac oraz możliwość wykonania warstwy wyrównawczej na całej powierzchni. Zasada postępowania jest jednak w tym przypadku bardziej złożona. Bezpośrednio przed wykonaniem właściwej warstwy, podłoże należy zwilżyć wodą i nanieść warstwę kontaktową. Proporcje mieszanki na wykonanie warstwy kontaktowej na powierzchni posadzki ok. 10 mkw.: 10 kg zaprawy Atlas Ten 10 + 1,8 litra wody + 0,9 litra Emulsji Elastycznej Atlas. Masę tę, o półpłynnej konsystencji, nanosi się pędzlem ławkowcem. Następnie, na jeszcze wilgotną warstwę kontaktową, nakłada się pacą stalową właściwą, wierzchnią warstwę zaprawy, dbając o dokładne wypełnienie istniejących rys i spękań. Zalecana grubość jednej warstwy zaprawy to 5 do 30 mm, dlatego w przypadku większych nierówności prace należy prowadzić etapami. W zależności od temperatury i wilgotności otoczenia zaprawa zaczyna wiązać już po niespełna godzinie. W tym czasie można ją, w zależności od wymagań, wygładzić (pod malowanie) lub zatrzeć pacą styropianową na ostro (pod płytki).

EKSPERT RADZI

Poradnik - Pralnia z  perspektywy podłogi

Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS

Szczególne produkty na szczególne miejsca

Estetykę pomieszczenia, jego funkcjonalność oraz łatwość utrzymania podłogi w czystości zapewni pomalowanie jej farbą o zwiększonej odporności na ścieranie, np. Izohan epoxy P-405 lub wykończenie posadzki okładziną z płytek gresowych. Do ich przyklejenia polecałbym użycie zaprawy klejącej Atlas Progres Mega. Grubość warstwy sklejenia, od 4 do 20 mm, pozwoli dodatkowo zniwelować ewentualne nierówności podłoża. Natomiast do spoinowania płytek polecałbym Fugę Epoksydową Atlas Artis. Dzięki zastosowaniu żywicy epoksydowej, jest ona znacznie trwalsza od zapraw cementowych, całkowicie odporna na działanie wody i czynniki biologiczne. Innowacyjny system Color Protect zapewnia przedłużoną trwałość koloru spoin oraz zapobiega powstawaniu na ich powierzchni plam i wykwitów w trakcie użytkowania.

Poradnik - Pralnia z  perspektywy podłogi

Fot. 1 Masę kontaktową nanosimy na wilgotne podłoże. (Fot. ATLAS)
Poradnik - Pralnia z  perspektywy podłogi

Fot. 2 Wierzchnią warstwę naprawczą nakłada się na warstwę kontaktową (mokre na mokre). (Fot. ATLAS)
Poradnik - Pralnia z  perspektywy podłogi

Fot. 3 Ubytki należy wypełnić zaprawą, mocno dociskając ją do podłoża, a następnie świeżo nałożoną masę wyrównać do poziomu posadzki. (Fot. ATLAS)

Udostępnij ten wpis

Post Comment