Rozwiązania dla budynków zabytkowych – podsumowanie targów KONSERWACJE 2014

Wydarzenia i Nowości - <strong>Rozwiązania dla budynków zabytkowych – podsumowanie targów KONSERWACJE 2014</strong>
Uroczyste otwarcie XVIII Targów Konserwacje
W dniach 23-24 października w Toruniu odbyły się targi KONSERWACJE 2014. Odwiedzający targi konserwatorzy, inwestorzy i inni zainteresowani mieli okazję bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami firm wystawców. Na wystawie zaprezentowano kilka propozycji do renowacji budynków zabytkowych – pełną paletę zapraw renowacyjnych, powłoki malarskie, systemy ocieplania obiektów zabytkowych od wewnątrz oraz rozwiązania usuwające zawilgocenie ścian i zabezpieczające przed ich ponownym zawilgoceniem, materiały konstrukcyjne ścienne i elewacyjne, a także propozycje na dach, pozwalające odtworzyć oryginalne pokrycia historycznych obiektów.

W ramach Toruńskich Spotkań Konserwatorskich, już po raz osiemnasty odbyły się Targi Konserwatorskie „KONSERWACJE”, a także IV Konferencja Naukowa Konserwatorów pt. „Wczoraj i dziś konserwacji – restauracji zabytkowych kodeksów”. Na targach oprócz oferty dla pracowni konserwatorskich, zobaczyć można było ofertę firm z branży budowlanej – w tym specjalistyczne rozwiązania do adaptacji, renowacji, wykończenia i wyposażenia oraz nowoczesne technologie konserwatorskie.

Zwiedzający mogli zasięgnąć porady specjalistów w zakresie chemii budowlanej dedykowanej dla obiektów zabytkowych. Na targach obecnych było kilku producentów chemii budowlanej, m.in. firma ATLAS, promującaspecjalistyczną linię produktów do prac konserwatorskich Atlas Złoty Wiek. – Targi KONSERWACJE w Toruniu, jak co roku, stały się znakomitą okazją do przekazania informacji o najnowszych rozwiązaniach techniczno-technologicznych Atlas Złoty Wiek, szeroko stosowanych w renowacji i konserwacji obiektów zabytkowych oraz rewitalizacji starych kamienic. Atlas, bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek polskiego rynku budowlanego, z powodzeniem rozwija również linię specjalistycznych produktów i technologicznych rozwiązań systemowych do konserwacji i renowacji obiektów zabytkowych. Ich wysoka jakość została wielokrotnie potwierdzona i doceniona przez wymagające środowiska konserwatorskie krajowe i zagraniczne, w tym również przez niemiecką Naukowo–Techniczną Organizację do Spraw Ochrony i Renowacji Zabytków, przyznającą certyfikaty WTA – mówi Jerzy Blazy, dyrektor marki ATLAS ZŁOTY WIEK.

Firma ATLAS zaprezentowała aktualną ofertę Złotego Wieku obejmującą kompleksowe, systemowe rozwiązania technologiczne do konserwacji i renowacji elewacji ceglanych i kamiennych, a także elewacji tynkowanych, w tym i tynkami szlachetnymi barwionymi w masie oraz z płatkami miki lub malowanych wysoko dyfuzyjnymi farbami mineralnymi. Przedstawiono również serię specjalistycznych zapraw sztukatorskich umożliwiających naprawę lub odtworzenie elewacyjnych detali architektonicznych, balustrad, figur i innych podobnych elementów.

Wiele „targowego czasu” poświęciliśmy nowościom w ofercie Złotego Wieku. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się nowe technologiczne rozwiązanie do naprawy i ochrony zasolonych ścian piwnic przed dalszym destrukcyjnym wpływem wilgoci i wody. Stanowi je zestaw mineralnych produktów – tynk uszczelniający HYDROTYNK U, preparat krzemionkujący KS, krem iniekcyjny KI oraz system tynków renowacyjnych (WTA), umożliwiających w prosty sposób – szybko, skutecznie, trwale oraz optymalnie pod względem ekonomicznym – izolacyjnie zabezpieczyć ściany piwnic od wewnątrz (czyli bez konieczności odkopywania budynku) i tym samym przywrócić im dawny blask oraz odzyskać pomieszczenia piwniczne do użytkowania. Warto też dodać, że ta technologia umożliwi również rozwiązanie problemów z uszkodzonymi, zawilgoconymi i zasolonymi tynkami murów fundamentowych, strefy cokołowej budynków, zewnętrznych murków oporowych, ogrodzeniowych i innych tym podobnych – podkreśla Jerzy Blazy.

Firma HAERING POLSKA wraz z firmą ISK ENGINEERING na swoim stoisku zaprezentowały tynki renowacyjne WTA, wszelkiego rodzaju materiały renowacyjne na bazie wapna oraz farby mineralne wewnętrzne i zewnętrzne, a także impregnaty i lazury do drewna oraz powłoki zabezpieczające przed nasiąkaniem niemieckiej marki Haering.

Na stoisku firmy SIG z Krakowa, jednego z czołowych w Polsce dystrybutorów materiałów budowlanych, pokazano rozwiązania do renowacji, konserwacji oraz rewitalizacji obiektów zabytkowych marki tubag oraz quick-mix, a także systemy suchej zabudowy fermacell.

W skład oferty marki tubag i quick-mix wchodzą. zaprawy do konserwacji i naprawy starych obiektów, m.in. zaprawy na bazie wapna trasowego, cementu trasowego, system tynków z aprobatą WTA . Ponadto, w ofercie firmy quick-mix znajdują się systemy ocieplania obiektów zabytkowych od wewnątrz oraz rozwiązania usuwające zawilgocenie ścian i zabezpieczające przed ich ponownym zawilgoceniem – czyli izolacje poziome i pionowe ścian piwnicznych, a także powłoki malarskie.

Płyty firmy Fermacell, stanowiące połączenie włókna celulozowego z gipsem, to doskonałe rozwiązanie do wykończenia wnętrz, również w obiektach starych i zabytkowych – są mniej nasiąkliwe i twardsze od standardowych płyt gipsowo-kartonowych oraz w przeciwieństwie do płyt g-k łączone na klej, dzięki czemu uniknąć można późniejszych pęknięć na łączeniach.

Wydarzenia i Nowości - <strong>Rozwiązania dla budynków zabytkowych – podsumowanie targów KONSERWACJE 2014</strong>
Wydarzenia i Nowości - <strong>Rozwiązania dla budynków zabytkowych – podsumowanie targów KONSERWACJE 2014</strong>
Wydarzenia i Nowości - <strong>Rozwiązania dla budynków zabytkowych – podsumowanie targów KONSERWACJE 2014</strong>

Na stoisku firmy MAT-BUD obejrzeć można było interesujące rozwiązania na elewacje marki Terca (Wienerberger), jak cegły ręcznie formowane, które doskonale można skomponować ze starymi murami czy wstawkami kamiennymi. – Cegły postarzane z kolekcji Siesta, jak Gandawa czy Zaria, wyglądają jak cegły rozbiórkowe, choć do ich produkcji stosowana jest bardzo nowoczesna technologia. To cegły o klasie wytrzymałości 10-15 MPa, bardzo odporne, przeznaczone do stosowania na elewacje. Klasyczna cegła Pomerania – cegła klinkierowa o niskiej nasiąkliwości i dużej wytrzymałości (35 MPa) – to cegła bardzo często stosowana i kolorystycznie komponująca się z obiektami zabytkowymi. Z kolei prezentowana tegoroczna nowość wśród materiałów konstrukcyjnych to pustak ceramiczny Porotherm T z fabrycznym wypełnieniem wełną mineralną. To rozwiązanie daje możliwość budowy domu niemal zeroenergetycznego w technologii jednowarstwowej, czyli bez docieplenia. Znajduje ono specjalne zastosowanie w przypadku, gdy budynki dolegają do siebie, w miejscu gdzie np. jeden budynek został wyburzony i powstaje w jego miejsce nowy – można wówczas zastosować pustak z izolacją w środku nie martwiąc się, gdzie i jak zamontować warstwę termoizolacji. Występuje w grubości 30, 38 i 44 cm. Wszystkie trzy pustaki spełniają wymagania izolacyjności termicznej dla ściany jednowarstwowej – współczynnik przenikania ciepła U od 0,24 do 0,17 W/m2K w zależności od grubości. To rewelacyjne rozwiązanie, ponieważ na wymurowaną ścianę wystarczy zastosować tynk ciepłochronny, co również znacznie skraca czas pracy – mówi Jacek Fierek, doradca techniczny firmy Wienerberger.

Wydarzenia i Nowości - <strong>Rozwiązania dla budynków zabytkowych – podsumowanie targów KONSERWACJE 2014</strong>
Wydarzenia i Nowości - <strong>Rozwiązania dla budynków zabytkowych – podsumowanie targów KONSERWACJE 2014</strong>
Wydarzenia i Nowości - <strong>Rozwiązania dla budynków zabytkowych – podsumowanie targów KONSERWACJE 2014</strong>
Wydarzenia i Nowości - <strong>Rozwiązania dla budynków zabytkowych – podsumowanie targów KONSERWACJE 2014</strong>

Atrakcją dla zwiedzających był pokaz obróbki łupka zorganizowany przez firmę Ratscheck na stoisku SIG. Łupek to materiał wykorzystywany do pokrywania dachów, ale także na elewacje, małą architekturę czy do wykończenia wnętrz. Na swoim stoisku firma SIG rozdawała również wydany przez siebie, pięknie ilustrowany katalog, prezentujący realizacje na budynkach zabytkowych „Obiekty zabytkowe i sakralne. Nowoczesne technologie w budownictwie”.

Ponadto, zaprezentowano kilka godnych polecenia rozwiązań na pokrycie dachu. Oprócz wspomnianego naturalnego łupka firmy Ratscheck, również dachówki ceramiczne firmy Wienerberger, płytki włókno-cementowe firmy Cembrit, pokrycia ze stali nierdzewnej UGINOX firmy Aperam Stainlesswraz z systemami odprowadzania wody ze stali nierdzewnej, czy wreszcie rozwiązania na pokrycia dachowe, systemy odprowadzania wody i akcesoria dachowe z aluminium, miedzi i tytan-cynku zaprezentowane przez firmę MK DECOR z Torunia, dystrybutora m.in. marki Rheinzink.

Jak co roku, w konkursie o najlepszy “Wyrób, technologię lub technikę” przyznano wyróżnienia i nagrodę główną GRAND PRIX XVIII Targów Konserwatorskich. Komisja w składzie: prof. dr hab. Elżbieta Jabłońska, dr Małgorzata Pronobis-Gajdzis i dr Jolanta Czuczko (z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), wyróżniła firmy: SMARTTECH – za skaner 3D ScanBright archeo 18MPix, POLARHEAT Sp. z o.o. – za kompleksowy system ogrzewania elektrycznego “Polar” w budynkach remontowanych, eliminujący konieczność przyłączeń do sieci cieplnej oraz OPTA-TECH – za mikroskopowy zestaw konserwatorski OPTA-TECH. Nagrodę Główną “GRAND PRIX” przyznano firmie PHU Beskid Plus – za system produkcji opakowań OMNI-BOX.

Zapraszamy za rok na XIX Targi Konserwatorskie w Toruniu, szczególnie wszystkich pasjonatów konserwacji. Bo czymże jest konserwacja dla praktyka? Jak powiedział nam podczas tegorocznych spotkań konserwatorskich architekt Adam Wanatowicz: – Konserwacja polega na tym, żeby ten obiekt, tą materię zrozumieć, poczuć i pokochać.

Joanna Chrapkowska-Smoter

Więcej na temat rozwiązań na pokrycia dachowe budynków starych i zabytkowych, zaprezentowanych na targach KONSERWACJE 2014, na stronie www .abc-dachy.pl – czytaj TUTAJ

Udostępnij ten wpis

Post Comment