SAM w suterenie

„Szewc w suterenie. Wejście od podwórza” – tego rodzaju tabliczki zwykło się uważać za pieśń przeszłości, wspomnienie dawnej przedsiębiorczości w skali mikro, gdy w niemal każdej bramie działała jakaś „prywatna inicjatywa”. Okazuje się jednak, że nie zawsze co było, nie wróci. Sutereny bowiem wracają do łask.

Prace wstępne

Jeśli suterena, która ma zostać przeznaczona np. „pod działalność biurową”, jest odpowiednio ogrzewana i izolowana, należy przystąpić do elementarnego przygotowania wnętrza – zadbania o podłogę i ściany. Na początek trzeba zadbać o ściany: oczyścić je i wyrównać, wypełniając wszelkie ubytki i naprawiając uszkodzenia. Do tego celu najlepiej zastosować Zaprawę Wyrównującą Atlas. Po wyrównaniu ubytków i nierówności, całość ścian należy zagruntować emulsją gruntującą Atlas Uni-Grunt. Emulsja ta zredukuje chłonność podłoża orz zwiększy przyczepność kolejnej warstwy wyrównującej. Warstwą tą będzie gładź gipsowa Gipsar Uni, która nada powierzchniom ścian i sufitu idealnie równą i estetyczną powierzchnię. Samo pokrycie ścian gładzią gipsową nastąpi później, gdy wylany już będzie wyrównujący podkład podłogowy.

Pora na podkład

Teraz należy, dość typową dla suteren, betonową wylewkę zamienić w elegancką podłogę. Podłoże trzeba więc dobrze oczyścić. Musi być suche i nośne, oczyszczone z wszelkich warstw mogących osłabić przyczepność, szczególnie z kurzu, brudu, olejów, wosku, substancji bitumicznych i resztek farby. Miejscowe ubytki i zagłębienia, a także nierówności wylewki, zniwelowane zostaną przy pomocy Zaprawy Wyrównującej Atlas lub szybko twardniejącej zaprawy Atlas Ten 10. Tak przygotowane podłoże gruntujemy i wzmacniamy głęboko penetrującym impregnatem Uni-Grunt Plus.

Już po 6 godzinach można przystąpić do dalszych prac – do wylania samopoziomującego podkładu podłogowego, czyli ostatecznego wyrównania i skorygowania powierzchni podłoża. Najpierw, wzdłuż ścian, wykonać trzeba dylatacje brzegowe, które oddzielą od ścian wylewany przez nas, samopoziomujący podkład podłogowy. Do zrobienia dylatacji użyć można cienkich pasków styropianu lub profili dylatacyjnych z fartuchem. Jako podkładu, użyć zaś można samopoziomującej masy szpachlowej Atlas Sam 55. Stosować ją można we wszystkich suchych pomieszczeniach wewnątrz budynku, także na podkładach z ogrzewaniem podłogowym. Grubość warstwy wylewki powinna wynosić od 2 do 10 mm. Jeżeli do wyrównania jest większa różnica poziomów, adekwatny będzie podkład Terplan R, którego warstwa, w przypadku zespolenia z podłożem, nie może być cieńsza niż 5 mm, a dochodzić, w miarę konieczności, nawet do 30 mm.

Renowacja - SAM w suterenie

Białe ściany i drewno

Ostateczne prace okładzinowe rozpocząć można po mniej więcej siedmiu, dziesięciu dniach. Najpierw jednak dobrze będzie zająć się ścianami, czyli wspomnianym już gipsarowaniem. Sutereny zwykle do wysokich nie należą, posiadają też niewielkie okna, toteż biel na ścianach bardzo je rozjaśni i optycznie powiększy. Gips, tworzywo tyleż miłe dla oka, co i zdrowe, nada pomieszczeniu miłą atmosferę, uczyni je przyjaznym, co w przypadku sutereny, tradycyjnie nie najlepiej kojarzonej, ma duże znaczenie. Gdy podłoże jest chłonne, przed gipsarowaniem należy pokryć je emulsją Uni-Grunt.

Gdy wiadomo, że ściany już wyschły, można przystąpić do ostatecznego wykończenia podłogi. Dobrym rozwiązaniem będą tu panele podłogowe. Drewno na podłodze będzie się dobrze prezentować, zwłaszcza w zestawieniu z gładzią gipsową na ścianach. Co więcej, dzięki takiemu rozwiązaniu uniknie się, na przykład, przyklejania wykładziny podłogowej, a zatem i możliwego niekorzystnego oddziaływania kleju na wylewkę.

Dzięki tak nieskomplikowanym zabiegom można zamienić suterenę w pomieszczenie użytkowe, wskrzeszając tradycję wspomnianej na wstępie „inicjatywy” z dawnych lat.

Jarosław Radecki

GRUPA ATLAS

EKSPERT RADZI

Renowacja - SAM w suterenie

Jarosław Radecki, GRUPA ATLAS

W myśl definicji, suterena to kondygnacja przyziemna budynku, zawierająca pomieszczenia użytkowe, w których poziom podłogi, w części lub w całości, znajduje się poniżej terenu, lecz przynajmniej od strony jednej ściany z oknami leży na głębokości nie większej niż 90 cm w stosunku do przylegającego terenu.

Gdy w cenie jest każdy metr powierzchni użytkowej, a czynsze za wynajem do małych nie należą, naturalną potrzebą jest jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie wszelkich pomieszczeń, nadających się do prowadzenia działalności gospodarczej. A takie wymagania spełnia niejedna suterena. Dziś wiele z nich to przestronne i świetnie izolowane, dobrze ogrzewane pomieszczenia.

Grudzień 2006

Renowacja - SAM w suterenie

Gdy w cenie jest każdy metr powierzchni użytkowej, a czynsze za wynaje

Udostępnij ten wpis

Post Comment