Techniczne zużycie dociepleń ścian

Techniczne zużycie dociepleń ścian

Zabiegi termorenowacyjne stanowią obecnie najpopularniejsze działania remontowe w budownictwie ogólnym. Od około 10 lat docieplenia ścian budynków wykonywane są nowoczesnymi metodami technologicznymi, ze wzrastającą przewagą metody lekkiej mokrej.
Zarządcy, bądź właściciele budynków, decydując się na wykonanie docieplenia traktują je najczęściej jako zabieg jednorazowy – przynoszący efekty w całym dalszym okresie eksploatacji obiektu. Tymczasem należy się spodziewać, ze trwałość dociepleń będzie niższa, niż spodziewany okres użytkowania docieplanych budynków.
Trwałość docieplenia rozumiana jest tutaj jako zdolność utrzymania zamierzonych właściwości termoizolacyjnych. Na podstawie doświadczeń zagranicznych oraz deklaracji firm autorskich wyprowadzających stwierdzenia z dotychczasowej eksploatacji dociepleń, ich trwałość można określić na minimum 30 lat. Ze względu na trwałość teoretyczną, określoną jako okres utrzymania cech technicznych przez najmniej trwały składnik elementu, oczekuje się okresu użytkowania dociepleń w granicach 50–70 lat, w zależności od zastosowanego rozwiązania materiałowo-technologicznego, [3].

Rozbieżności w określeniu okresów użytkowania skłoniły do przeprowadzenia badań własnych, polegających na obserwacji stanu technicznego dociepleń wykonanych metodą lekką mokrą po roku 1990, a na ich podstawie wnioskowaniu o okresie przydatności docieplenia.
Cel badań mieści również w sobie rozpoznanie potrzeb konserwacyjnych i remontowych dociepleń. Określenie częstotliwości remontu pozwoli bowiem na wydłużenie trwałości, a przy tym pozwoli na uwzględnienie kosztu użytkowania docieplenia w ekonomicznych obliczeniach efektywności termorenowacji. W artykule przedstawione zostaną wyniki dotychczasowych badań sprowadzone do wartości średniej stopnia technicznego zużycia dociepleń ścian kilkudziesięciu budynków w kolejnych, początkowych latach eksploatacji.

Przedmiot badań i metoda obserwacji

Przedmiotem badań są budynki mieszkalne wzniesione w przeważającej części w latach siedemdziesiątych m.in. w Legnicy, Lubinie, Polkowicach, Wrocławiu i Wschowie w wielkopłytowych systemach budowania W-70, Wk-70 i WWP, z wielowarstwowymi ścianami osłonowymi na wysokość 5 kondygnacji i wielowarstwowymi ścianami szczytowymi. Docieplenia ścian wykonano metodą lekką mokrą z zastosowaniem materiałów różnych firm. Budynki uszeregowano w grupy według lat użytkowania docieplenia – tabl. 1. Badania stanu technicznego dociepleń wykonano metodą wizualną, w miarę możliwości rozszerzoną o diagnostykę dźwiękową. Docieplenia wykonane były bez stosowania kołków rozprężnych do mocowania warstw fakturowych płyt osłonowych.
Zaobserwowane uszkodzenia przypisano do przyczyn wewnętrznych, pochodzących od stanu poszczególnych warstw struktury docieplenia lub stanu warstwy fakturowej stanowiącej jego podłoże oraz do przyczyn zewnętrznych, na które składają się użytkowe uszkodzenia mechaniczne. Do uszkodzeń o przyczynach wewnętrznych zakwalifikowano miejscowe oderwania płyt styropianowych, odkształcenia płyt styropianowych, szpary między płytami, uskoki na złączach płyt, odspojenie siatki, lokalne odsłonięcie siatki, odbarwienie warstwy fakturowej, niejednolitą grubość i uziarnienie faktury, rysy i odpryski w warstwie fakturowej.

Metoda określenia stopnia technicznego zużycia dociepleń

Celem obserwacji dociepleń jest doprowadzenie do liczbowej oceny stopnia technicznego zużycia badanych dociepleń dla wybranych grup okresów użytkowania docieplenia. Ocena ta ma następnie posłużyć do prognozowania trwałości docieplenia oraz prognozowania okresów międzyremontowych przy założonym rzeczowym zakresie remontu. Aktualny etap pracy obejmuje wyznaczenie stopnia technicznego zużycia dociepleń.
Do wyznaczenia stopnia technicznego zużycia elementu można stosować dwie grupy metod. Jedną z nich stanowią tzw. metody czasowe traktujące zużycie jako wyliczalną funkcję trwałości i dotychczasowego okresu użytkowania opisane formułami odpowiednimi do warunków utrzymania elementu. Druga metoda, zwana szczegółową, polega na indywidualnej ocenie stanu elementu. Przeprowadzone badania dociepleń pozwalają na zastosowanie tej drugiej metody.
W metodzie szczegółowej istotnym zagadnieniem jest transformacja jakościowego opisu stanu technicznego elementu na liczbową ocenę stopnia technicznego zużycia. Najczęściej stosuje się pięcioklasowy opisowy podział zużycia z przypisaniem do poszczególnych klas odpowiednich przedziałów procentowo wyrażonego stopnia technicznego zużycia, [5].

Opisy zużycia sporządzone są na różnych poziomach uogólnienia, od charakterystyk budynków do charakterystyk poszczególnych elementów budowli. Dotyczą one jednak elementów o tradycyjnych rozwiązaniach technicznych, stąd opis zużycia tynków i okładzin zewnętrznych jest najbliższą analogią opisu zużycia docieplenia. Oznaki zużycia tynków i okładzin zewnętrznych charakteryzujące się widocznymi rysami włoskowatymi z ewentualnym łuszczeniem się farby ocenia się, np. [2], jako stan dobry przypisując mu stopień zużycia 0÷15%. Równe i gładkie powierzchnie tynków, lecz z widocznymi szczelinami odpowiadają stanowi zadowalającemu o stopniu zużycia 16–30%.

Następnie wyróżnia się stany: średni, mierny i zły, przy stopniach zużycia 31–50%, 51–70% i 71–100%. Warto równocześnie zauważyć, że trwałość tradycyjnie wykonanych tynków i okładzin zewnętrznych, także z zapraw szlachetnych, określana jest na 40–60 lat.
Przedstawione opisy zużycia i ich odpowiedniki liczbowe trudno uznać za dostatecznie dokładne dla celu podjętych badań. Przy tym proces niszczenia dociepleń przebiega inaczej i w dużej części spowodowany jest innymi przyczynami, niż proces niszczenia tynków zewnętrznych.
Obserwacja zużycia dociepleń doprowadziła do przyjęcia, aby opis zniszczenia przypisać do poszczególnych warstw strukturalnych, natomiast stopień zużycia docieplenia (Szd) wyrażać jako stosunek powierzchni uszkodzonej (Pu) do całkowitej powierzchni docieplenia ściany (Pc), według formuły:

Docieplenia - Techniczne zużycie  dociepleń ścian

Opis stopnia zużycia docieplenia według formuły (1) jest odwzorowaniem adekwatnym do celu badań, który kieruje uwagę na skutek zużycia w postaci osiąganej trwałości i okresów międzyremontowych.
W opracowaniu wyników badań stopień technicznego zużycia obliczono odrębnie dla poszczególnych budynków uznając, że w dużej mierze wpływają nań czynniki indywidualne, jak rozwiązanie projektowe docieplenia, stan podłoża, techniczny poziom realizacji, czy też warunki atmosferyczne w trakcie wykonywania robót. W przestrzeni grupy badanych budynków zużycie wynikające z poszczególnych czynników może być uważane za zmienną losową, a całość zużycia można interpretować w postaci zmiennej losowej stanowiącej sumę zmiennych losowych. Na mocy centralnego twierdzenia Lapunowa, np. [1], rozkład tej zmiennej jest zbliżony do rozkładu normalnego. Założenie to wykorzystano do statystycznego opisu wartości średniej stopnia technicznego zużycia dociepleń w wyróżnionych latach użytkowania przy zastosowaniu rozkładu t-Studenta. Wyniki zamieszczono w tabl. 2.

Wnioskowanie o trwałości dociepleń na podstawie ich stopnia technicznego zużycia w początkowym okresie użytkowania
Wnioskowanie o trwałości dociepleń przeprowadzono dwiema metodami. Pierwsza z nich polega na wyprowadzeniu trwałości z porównania stopnia technicznego zużycia dociepleń uzyskanego z badań własnych ze stopniem zużycia odpowiednim do okresu użytkowania docieplenia wyliczonym według formuł czasowych, np. [4]. Druga metoda obejmuje interpretację dotychczasowego zużycia dobranymi funkcjami prognostycznymi, a następnie odwzorowania przyszłych stanów dociepleń według przebiegu tych funkcji. W obu metodach przedmiotem rozważań był wyprowadzony z badań własnych stopień technicznego zużycia dociepleń Szd w postaci wartości przedziału ufności, (według tabl. 2).

Badanie zakresu porównywalności z metodami czasowymi wskazało na odpowiedniości liczbowe z formułami opisującymi stopień technicznego zużycia elementu przy złych warunkach użytkowania (Sz1) oraz przy prawidłowych warunkach użytkowania (Sz2), wg:

Docieplenia - Techniczne zużycie  dociepleń ścian

 

Docieplenia - Techniczne zużycie  dociepleń ścian

gdzie: t – dotychczasowy okres użytkowania elementu, w latach, T – trwałość elementu, w latach.

Analiza porównawcza wyprowadzonych z badań własnych wartości stopnia zużycia dociepleń Szd (tabl. 2) z wielkościami według formuł (2), (3) – Sz1, Sz2, według lat użytkowania wygląda następująco:
• po pierwszym roku:
Szd = x = 2,23 (1,37; 3,09) º Sz1(T=40) = 2,5 º Sz1(T=50) = 2,0; º Sz2(T=30) = 1,72; (%),
• po dwóch latach:
Szd = x = 4,82 (3,65; 5,99) º Sz1(T=40) = 5,0 º Sz1(T=50) = 4,0; (%),
• po trzech latach:
Szd = x = 7,2 (5,13; 9,27) º Sz1(T=40) = 7,5 º Sz1(T=50) = 6,0; º Sz2(T=30) = 5,5; (%),
• po czterech latach:
Szd = x = 8,9 (5,85; 11,95) º Sz1(T=40) = 10,0 º Sz1(T=50) = 8,0; º Sz2(T=30) = 7,11; (%),
• po sześciu latach:
Szd = x = 10,25 (6,76; 13,74) º Sz1(T=50) = 12,0 º Sz2(T=30) = 12,0; º Sz2(T=40) = 8,62; (%).

Weryfikacja porównań liczbowych według rzeczywistych warunków utrzymania dociepleń kieruje uwagę na porównywalność z wynikami dotyczącymi złych warunków utrzymania (Sz1). W badanych budynkach nie stwierdzono bowiem konserwacji czy remontu dociepleń w początkowych sześciu latach użytkowania. Powyższe wskazuje na określenie trwałości dociepleń na 40–50 lat.

Podobny wynik uzyskano przy zastosowaniu funkcji prognostycznych. Spośród rozważanych funkcji wyniki badań dobrze interpretowane są funkcjami: liniową, potęgową i logarytmiczną (rys. 1). Przy dalszej analizie funkcja logarytmiczna okazuje się jednak nieprzydatna. Prognoza otrzymana przy użyciu funkcji liniowej i funkcji potęgowej potwierdza wynik porównania z formułami czasowymi, tj. ocenę trwałości dociepleń na 40–50 lat.

Przyjęcie powyższych informacji o trwałości docieplenia prowadzi do wniosku o spodziewanych 14–17-letnich okresach międzyremontowych odpowiadających stopniu technicznego zużycia docieplenia około 30%. Z racji przyjętej metody pomiaru stopnia technicznego zużycia wymienione 30% dotyczy powierzchni docieplenia, natomiast rzeczowy zakres remontu może obejmować naprawę różnych warstw strukturalnych. Należy zauważyć, że proponowane planowanie remontów dociepleń dotyczy populacji budynków wielokondygnacyjnych, dla których trudno jest zwiększyć częstotliwość napraw z racji znaczącego w koszcie remontu udziału rusztowań i innego sprzętu pomocniczego.

Wnioski przedstawione w referacie traktuje się jako wstępne. Zostały wyprowadzone z sześcioletniego zaledwie okresu użytkowania dociepleń. Uaktualnienie wyników prowadzone będzie wraz z kontynuacją badań w zakresie obserwacji tych samych budynków w kolejnych następnych latach oraz w zakresie liczbowego powiększenia poszczególnych grup budynków.

Literatura
[1] Karyś J., Analiza trwałości wybranych rozwiązań materiałowo-technologicznych dociepleń budynków mieszkalnych, Zał. nr 2 w „Technologiczna i ekonomiczna ocena dociepleń budynków mieszkalnych”. Autor: Marcinkowska E., Instytut Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, Raport serii SPR nr 1/95.
[2] Winniczek W., Winniczek W., Wycena budynków i budowli podejściem odtworzeniowym, CUTOB PZITB, Wrocław, 1993.
[3] Hajdasz H., Sposoby ustalenia zużycia technicznego budynków i budowli, Katowice, Promiks, 1991.
[4] Feller W., Wstęp do rachunku prawdopodobieństwa, Warszawa, PWN, 1966.
[5] Thiery J., Zalewski J., Remonty budynków i wzmacnianie konstrukcji, Warszawa, Arkady, 1982.

Tablica 1. Charakterystyka badanych budynków wg lat użytkowania docieplenia.

Lp.
badanego
obiektu
System wzniesienia budynku Zakres docieplenia Powierzchnia docieplenia
całkowita (m2)
Pc
uszkodzona (%)
Pu
1 2 3 4 5
grupa I – okres użytkowania docieplenia 1 rok
1 wielkoblokowy ściany osłonowe 1200 2
2 wielkoblokowy ściana osłonowa 310 3
3 wielkoblokowy ściana osłonowa 300 4
4 wielkoblokowy ściana osłonow 720 0
5 wielkoblokowy ściany osłonowe 600 0
6 wielkoblokowy ściany osłonowe 600 3
7 wielkoblokowy ściana szczytowa i osłonowa 1200 5
8 wielkopłytowy ściany szczytowe i osłonowe 2050 0
9 wielkopłytowy WWP ściany osłonowe 1151 2
10 wielkoblokowy ściana szczytowa i osłonowe 1370 3
11 wielkopłytowy ściany szczytowe i osłonowe 2350 3
12 wielkopłytowy WWP ściana osłonowa 768 0
13 wielkopłytowy WWP ściany osłonowe 1500 4
grupa II – okres użytkowania docieplenia 2 lata
1 wielkoblokowy ściany osłonowe 1150 4
2 wielkopłytowy ściana osłonowa 1237 5
3 wielkoblokowy ściana szczytowa 170 0
4 wielkoblokowy ściany szczytowe i osłonowe 1560 5
5 ściany szczytowe i osłonowe 382 8
6 wielkopłytowy WWP ściany osłonowe 615 6
7 ściany szczytowe i osłonowe 425 5
8 wielkopłytowy ściany szczytowe i osłonowe 1260 9
9 wielkoblokowy ściana i osłonowa 370 8
10 wielkoblokowy ściana szczytowa i osłonowa 388 0
11 wielkoblokowy ściany szczytowe i osłonowa 960 5
12 wielkoblokowy ściana szczytowa 170 9
13 wielkoblokowy ściana szczytowa 170 7
14 wielkoblokowy ściana szczytowa i osłonowa 230 0
15 wielkopłytowy WWP ściana szczytowa 154 8
16 wielkopłytowy WWP ściany osłonowe 1771 4
17 wielkopłytowy Wk-70 ściany osłonowe 929 0
18 wielkopłytowy W-70 ściana szczytowa 165 7
19 wielkopłytowy WWP ściany osłonowe 653 2
20 wielkopłytowy Wk-70 ściany osłonowe 565 6
21 wielkopłytowy WWP ściany osłonowe 664 0
22 wielkopłytowy W-70 ściana szczytowa 140 8
grupa III – okres użytkowania docieplenia 3 lata
1 wielkopłytowy ściany szczytowe i osłonowe 1186 6
2 wielkopłytowy ściany szczytowe 330 10
3 wielkoblokowy ściany szczytowe 316 5
4 wielkopłytowy ściana osłonowa 1230 9
5 wielkoblokowy ściana szczytowa 155 6
grupa IV – okres użytkowania docieplenia 4 lata
1 cegła żerańska ściany szczytowe 325 10
2 wielkopłytowy Wk-70 ściany szczytowe 330 11
3 wielkoblokowy ciany szczytowe 340 13
4 wielkopłytowy WWP ściany szczytowe 310 0
5 cegła żerańska ściana szczytowa 175 10
6 cegła żerańska ściany szczytowe 341 9
7 wielkoblokowy ściana szczytowa 171 15
8 wielkopłytowy ściany szczytowe 332 7
9 wielkopłytowy ściany szczytowe 377 0
10 wielkopłytowy ściana szczytowa 188 14
grupa V – okres użytkowania docieplenia 6 lat
1 wielkopłytowy W-70 ściany szczytowe 339 17
2 wielkopłytowy ściany szczytowe 323 12
3 wielkopłytowy Wk-70 ściana szczytowa 162 0
4 wielkopłytowy ściana szczytowa 164 36
5 ściany szczytowe 329 11
6 cegła żerańska ściana szczytowa 155 5
7 ściana szczytowa 159 15
8 ściany szczytowe 217 10
9 wielkopłytowy ściany szczytowe 328 9
10 wielkopłytowy W-70 ściana szczytowa 169 0
11 ściany szczytowe 340 11
12 wielkopłytowy Wk-70 ściana szczytowa 158 3
13 ściany szczytowe 316 26
14 wielkopłytowy ściany szczytowe 329 8
15 wielkopłytowy ściana szczytowa 166 8
16 ściany szczytowe 332 0
17 ściana szczytowa 188 10
18 wielkopłytowy WWP ściany szczytowe 333 7
19 ściany szczytowe 382 0
20 wielkopłytowy ściana szczytowa 165 17

Tablica 2. Opis statystyczny stopnia technicznego zużycia dociepleń wg rozkładu t-Studenta.

Szd
Wielkości
obliczane
Udział powierzchni uszkodzonej (Pu) w całkowitej powierzchni docieplenia budynku (Pc), Szd (%)
Czas użytkowania docieplenia
1 rok 2 lata 3 lata 4 lata 6 lat
1 2 3 4 5 6
x 2,23 4,82 7,20 8,90 10,25
p.u. (a = 0,90) (1,37; 3,09) (3,65; 5,99) (5,13; 9,27) (5,85; 11,95) (6,76; 13,74)
p.u. (a = 0,95) (1,15; 3,31) (3,37; 6,27) (4,42; 9,98) (5,04; 12,76) (5,94; 14,56)


Prof. dr hab. inż. Ewa Marcinkowska
Robert Waluk
Politechnika Wrocławska

Udostępnij ten wpis

Post Comment